MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust św. Antoniego w Jaśle – patrona miasta. Procesja z relikwiami i figurą świętego przeszła ulicami Jasła

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Uroczystości w Jaśle ku czci św. Antoniego Padewskiego, patrona miasta
Uroczystości w Jaśle ku czci św. Antoniego Padewskiego, patrona miasta Marek Dybaś
W czwartek, 13 czerwca, przypada uroczystość św. Antoniego, patrona klasztoru oo. Franciszkanów, parafii i miasta Jasła. Po mszy świętej o godzinie 17 odbyła się tradycyjna procesja, połączona z modlitwą za miasto, na skwer św. Antoniego. W tym miejscu stał kościół oo. Franciszkanów, zburzony w 1944 r. przez Niemców. Po procesji, mimo kapryśnej aury, w ogrodzie klasztornym odbyło się wspólne świętowanie.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Tomasz Czajka, rektor franciszkańskiego seminarium w Krakowie, który pobłogosławił uczestników odpustu relikwiami św. Antoniego w kościele i na skwerze przy pomniku patrona miasta.

Pomnik św. Antoniego Padewskiego, patrona Miasta Jasła znajduje się na skwerze noszącym jego imię przy ul. Mickiewicza, gdzie do 1944 r. stał kościół oo. Franciszkanów. W zgliszczach kościoła zniszczonego przez Niemców zachowała się figura świętego, bez żadnych uszkodzeń, co uznano za cud.

Rada Miejska Jasła 27 marca 1996 r. podjęła uchwałę o uznaniu św. Antoniego Padewskiego patronem miasta, a decyzję tę ze strony kościoła katolickiego zatwierdziła Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 listopada 1997 r. Figura patrona Jasła, która cudownie ocalała ze zburzonego w czasie II wojny światowej kościoła Franciszkanów, obecnie znajduje się w nowej świątyni wybudowanej w latach 60. XX w. u zbiegu ulic 3 Maja i Chopina. Figurę wykonał artysta rzeźbiarz Antoni Popiel ze Lwowa w 1904 r. Przedstawia ona świętego, trzymającego na rękach Dziecię Jezus. Święty Antoni jest m.in. patronem osób i rzeczy zaginionych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto