Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Skromnie, bez tłumu mieszkańców [ZDJĘCIA]

IA
Odpust w kościele św. Stanisława w Jaśle.
Odpust w kościele św. Stanisława w Jaśle. Marek Dybaś
Patronem Kościółka w Jaśle jest św. Stanisław Biskup i Męczennik. W dniu imienin św. Stanisława w parafii co roku odbywa się odpust. Tak jest również i w tym roku. Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości są skromne - przed kościołem nie ma też zbyt wielu straganów. Zobaczcie galerię zdjęć.

Jak podają kroniki parafialne Kościółka w Jaśle, św. Stanisław urodził się ok. 1035 r. we wsi Szczepanowo k. Bochni. Majątek rodzinny oraz zdolności pozwoliły mu na naukę w szkole katedralnej w Krakowie. Tam zwrócił uwagę ówczesnego biskupa krakowskiego Lamberta Suły, który po święceniach kapłańskich zatrzymał go przy sobie. Najprawdopodobniej odbył też studia zagraniczne, kształcąc się w teologii w Liege w Belgii, będąc przygotowywanym na następcę biskupa Suły.

Św. Stanisław - misjonarz ziemi małopolskiej

Na zlecenie biskupa Stanisław założył, jak się przypuszcza, Rocznik Krakowski, czyli rodzaj kroniki katedralnej, w której notował ważniejsze wydarzenia z życia krakowskiej diecezji. W roku 1071 został konsekrowany na biskupa krakowskiego. Był gorliwym misjonarzem ziemi małopolskiej, troskliwym dla ubogich, wdów i sierot. Pewnym jest, że w rodzinnej swojej wiosce wystawił kościół drewniany pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, który dotrwał do XVIII wieku.

Ówczesne prawo wymagało, aby biskup był właścicielem przynajmniej jednej wsi. Z tego powodu nabył wieś Piotrawin na prawym brzegu Wisły. Jest bardzo prawdopodobnym, że wygrał przed sądem książęcym spór o tę wieś ze spadkobiercami jej zmarłego właściciela. Legenda głosi, że dla uwiarygodnienia testamentu przed sądem wskrzesił zmarłego właściciela wsi, rycerza Piotrowina, aby ten poświadczył prawdziwość słów biskupa. Wobec tak niezwykłego świadectwa król wydał wyrok korzystny dla biskupa. Rycerz Piotr zapytany, czy chciałby przez kilka lat cieszyć się życiem, odpowiedział, że woli wrócić do grobu, gdyż niebawem czeka go koniec mąk czyśćcowych.

Największą zasługą Stanisława, jak czytamy na stronie jasielskiej parafii, było to, że dzięki poparciu króla Bolesława Śmiałego, który go protegował na stolicę krakowską, udał się do papieża Grzegorza VII wyjednać wskrzeszenie metropolii gnieźnieńskiej. W ten sposób definitywnie ustały pretensje metropolii magdeburskiej do zwierzchnictwa nad diecezjami polskimi. Zaznaczyć należy, że Stanisław był serdecznym przyjacielem króla Bolesława. Jednak obowiązki biskupa niejako wymusiły na nim udzielenie napomnień królowi.

Więcej o św. Stanisławie można przeczytać na stronie Kościółka w Jaśle


ZOBACZ TAKŻE:Policja w Rzeszowie oddała hołd policjantowi zastrzelonemu podczas służby z Raciborzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto