Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orliki krzykliwe pojawiły się w powiecie jasielskim [ZDJĘCIA]

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Orlik krzykliwy pojawił się w gminie Tarnowiec.
Orlik krzykliwy pojawił się w gminie Tarnowiec. Grzegorz Majka
Parę orlika krzykliwego, rzadkiego podgatunku orła, sfotografował w niedzielę nasz Czytelnik. Te ptaki wędrowne, które można spotkać w Beskidzie Niskim, pojawiły się w okolicach gminy Tarnowiec. Zobaczcie zdjęcia.

Orlik okryzkliwy, to gatunek dużego, wędrownego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występuje nierównomiernie w obrębie dwóch rejonów bytowania. Spotyka się go najczęściej w regionie warmińsko-mazurskim i południowo-wschodniej Małopolsce, rzadziej na Lubelszczyźnie, Nizinie Północnopodlaskiej. Żyje tam jednak w dużym rozproszeniu. W Beskidzie Niskim i Górach Słonnych notuje się największe zagęszczenie. W innych regionach zjawia się w trakcie przelotów.

Orlik rzykliwy zamieszkuje środkową, wschodnią i południową (Grecja, Bułgaria) Europę, Azję Mniejszą i Kaukaz. Zimuje w Afryce. Liczebność orlika krzykliwego szacuje się na 13–16 (wg niektórych danych do 22) tys. par. To ptak wędrowny – przeloty wiosenne mają miejsce w kwietniu, a jesienne od sierpnia do września. Dawniej był to w Polsce ptak liczny i dość pospolity. W latach 2008–2009 wielkość polskiej populacji szacowano na 2,3–3,3 tys. par.

Jak podaje Wikipedia, to jeden z najmniejszych gatunków z podrodziny orłów. Obie płci ubarwione podobnie: są jednolicie ciemnobrązowe, matowe z szarym odcieniem. Na jasnobrązowych pokrywach skrzydłowych zaznaczają się kontrastujące lotki, w tym kolorze są też sterówki. Wyraźne rozjaśnienia widać u nasady lotek dłoni i na pokrywach nadogonowych. Niektóre pióra na potylicy, spodzie ciała, głowie tworzą jaśniejsze pióra. Dziób ciemny, palce żółte. Ma dość krótki ogon.

Orlik krzykliwy pojawił się w gminie Tarnowiec.

Orliki krzykliwe pojawiły się w powiecie jasielskim [ZDJĘCIA]

Młode ptaki różnią się od dorosłych białawymi piórami na barkówkach, lotkach III rzędu i na pokrywach skrzydeł (z wierzchu i od spodu) tworzącymi białawe pasy (tzw. uperlenie). Z każdym pierzeniem są coraz bardziej brązowe i podobne do rodziców. Dużo ciemniejsze upierzenie zyskują w czwartym roku życia, kiedy osiągają dojrzałość płciową. Tak jak inne orły, również orlik ma upierzone po szpony skoki. Podobny do orła przedniego, lecz o wiele mniejszy, zbliżony wielkością do myszołowa, choć jest nieco większy od niego. W terenie praktycznie nie da się go odróżnić od bardzo podobnego orlika grubodziobego. Różnice pozostają bowiem ukryte w szczegółach, np. u młodych orlika krzykliwego znajduje się na potylicy rdzawa plama.


ZOBACZ TAKŻE: Aktywność fizyczna i obcowanie z przyrodą. Oto najfajniejsze szlaki rowerowe w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto