Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Jasła. Tak było przed rokiem. Koronawirus nie pozwolił w tym roku na pochód [ZDJĘCIA]

IA
W ubiegłym roku, 6 stycznia, na ulicach Jasła były tłumy. Od kościoła Franciszkanów do Rynku przeszedł Orszak Trzech Króli.
W ubiegłym roku, 6 stycznia, na ulicach Jasła były tłumy. Od kościoła Franciszkanów do Rynku przeszedł Orszak Trzech Króli. Marek Dybaś
W ubiegłym roku, 6 stycznia, na ulicach Jasła były tłumy. Od kościoła Franciszkanów do Rynku przeszedł Orszak Trzech Króli. Tam, na ustawionej w centra sceny odgrywali uczniowie szkoły Podstawowej nr 1, nr 2, nr 12 oraz harcerze Komendy Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich. Kolędy zagrała Miejsko – Kolejowa Orkiestra Dęta oraz kapela Trzcinicoki. Organizatorami byli: Miasto Jasło, JDK oraz jasielskie parafie. Zobaczcie zdjęcia z ubiegłego roku.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego (Święto Epifanii), zwane popularnie Świętem Trzech Króli. Jest to jedne z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.

Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu. Był on obchodzony w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i święto Objawienia Pańskiego – 6 stycznia.

W Kościele katolickim Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem świątecznym nakazanym. Oznacza to, że wierni są zobowiązani w tym dniu uczestniczyć we mszy św. oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie czci Bogu.

W Kościele tego dnia święci się wodę, kadzidło i kredę. Napis K + M + B + bieżący rok jest różnie interpretowany: Kacper, Melchior, Baltazar (imiona mędrców) albo Christus manisionem benedicat (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi) czy Christus multorum benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Zwyczaj nawiązuje do Księgi Wyjścia (11,1-13,16), kiedy to Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego. Chrześcijanie, znacząc poświęconą kredą odrzwia swoich mieszkań, proszą Chrystusa o błogosławieństwo, a także publicznie wyznają swoją wiarę.

Od 2009 r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego organizowane są Orszaki Trzech Króli (pierwszy orszak odbył się w Warszawie).


ZOBACZ TAKŻE: Rodzice wcześniaków włączeni do grupy 0.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto