Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszukują na OLX i WhatsApp. Najbardziej narażeni są seniorzy. Zobacz, jak oszuści wyłudzają pieniądze w czasie pandemii

Iwona Adamek
To seniorzy najczęściej są narażeni na różnego rodzaju oszustwa. Zwłaszcza w pandemii.
To seniorzy najczęściej są narażeni na różnego rodzaju oszustwa. Zwłaszcza w pandemii. 123 RF
"Na wnuczka", "na policjanta", "na prąd", "na kuriera". Oszuści nie przebierają w metoda, kolejna okazuje się skuteczniejsza od poprzedniej, bo dają się na nią oszukać głównie nieświadomi tak licznych zagrożeń seniorzy. W ostatnich tygodniach pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Oszust wyłudził o starszej kobiety ponad 1000 zł. Przeczytajcie, jak działają.

Jak wygląda oszustwo na komunikator WhatsApp?

Po zamieszczeniu przez oferty sprzedaży przedmiotu w serwisie OLX, oszuści kontaktują się z ta osobą przez komunikator WhatsApp. Otrzymuje od przestępców link do strony udającej np. platformę OLX i pozwalającą na finalizację transakcji. Oszuści manipulują ofiarą i zachęcają do wprowadzenia na fałszywej platformie m.in. dane karty bankowej wraz z kodem CVV. W ten sposób chcą pozornie przekazać pieniądze za zakup przedmiotu od seniora.

Jak nie dać się oszukać?
Nigdy nie korzystaj z linków, które przychodzą w wiadomościach SMS. Najbezpieczniejszą metodą jest samodzielne wpisanie adresu strony internetowej danego serwisu lub platformy bankowej. Za każdym razem należy sprawdzić, czy dana strona internetowa jest bezpieczna. W sytuacji, kiedy korzystamy ze specjalnych kodów autoryzacyjnych przesłanych np. SMS-em, należy zawsze sprawdzić, czy dany kod zawiera polskie znaki. Zanim potwierdzimy transakcję, powinniśmy upewnić się, czy numer konta odbiorcy oraz kwota transakcji są zgodne z tym, co chcemy zrobić.

Na tego typu działania narażeni są głownie seniorzy, którzy często nie zdają sobie sprawy, że padli ofiarą nieuczciwych ludzi.Te praktyki nabrały mocy w czasie pandemii koronawirusa, gdy starsze osoby większość czasu spędzają w domach.

- Do tej pory oszuści wymyślili ponad 35 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych. Informacje na ten temat spływają do policji z całej Polski. Jakby tego było mało, do „pomocy” seniorom włączają się również oszuści, dostrzegając szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki. Wszechobecny lęk, szczególnie wśród osób w wieku 60+, skrzętnie wykorzystują manipulatorzy na wielu płaszczyznach. Działają w Internecie, ale też w kontakcie bezpośrednim

- podaje Stowarzyszenie MANKO, które w marcu 2020 roku akcję "Stop Korona-Oszustwom" w ramach realizowanej kampanii Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać.

Wiej informacji o tym, jak oszukiwani są seniorzy oraz jakie techniki stosują oszuści znajdziesz na stronie Głos Seniora


ZOBACZ TAKŻE: Jak działają oszuści podszywający się pod pracownika banku? "Jeśli zadzwoni ktokolwiek z banku, momentalnie się rozłączamy się i sami wybieramy numer do infolinii"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto