Perełka Osobnicy. Neogotycki kościół ma trzy ołtarze z lwowskiej stolarni. 13 figur z drzewa wyrzeźbili artyści z Tyrolu [ZDJĘCIA]

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Neogotycka perełka w Osobnicy. Marek Dybaś
Nie wszyscy wiedzą, że w maleńkiej Osobnicy niedaleko Jasła znajduje się prawdziwa architektoniczna i zabytkowa perełka. To neogotycki kościół, którego trzy ołtarze wykonano w słynnej lwowskiej pracowni, a 13 drewnianych figur wyrzeźbili artyści z Tyrolu. Zachwycają nie tylko kościół, i jego wnętrze. Warto pojechać i zobaczyć piękne otoczenie kościoła.

Przypuszczalnie pierwszy kościół w Osobnicy powstał ok. 1350 r.. Z powodu obrywania brzegów Bednarki został przeniesiony w inne miejsce. Powiększony i przebudowany został konsekrowany w 1512 r.

Neogotycki kościół w Osobnicy z trzema ołtarzami

Była to budowla drewniana jednonawowa z węższym prezbiterium. Obok kościoła stała dzwonnica z dwoma dzwonami. Miała ona kształt wysokiej ściany nakrytej dachem. Większy dzwon rozbito przy ściąganiu z dzwonnicy. Zachowało się kilka odłamków z napisem „O REX GLORIAE VENI CUM PACE” (Królu chwały przyjdź z pokojem). Odłamki tego dzwonu znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Z czasem kościół stał się zbyt ciasny. Nowy powstał w latach 1904–1906, a zaprojektował go architekt lwowski Teodor Talowski, z inicjatywy ówczesnego proboszcza Jana Kłosa. Jest w stylu neogotyckim, nadwiślańskim. Trzynawowy, na planie krzyża rzymskiego, boczne nawy są niższe od środkowej. Wymiary kościoła to 37 m długości i 22 m szerokości w nawie krzyżowej. Szerokość nawy głównej 8 m, bocznych 4 m. Sklepienie unosi się na wysokości 16 metrów. Wysokość obiektu wynosi; fasady 27 m, wieży 22 i krzyża 4.15 m.

Kościół został wyposażony w trzy piękne, neogotyckie ołtarze wykonane w stolarni lwowskiej, figury rzeźbione w drewnie wykonali artyści w Tyrolu - łącznie 13 figur. Konsekracja nowego kościoła, przez biskupa Józefa Fischera, sufragana przemyskiego, odbyła się 7 lipca 1906 roku.

Pierwsze malowanie kościoła wykonał w latach 1927–28 lwowski malarz Julian Krupski. Dzwony z wieży kościelnej w czasie wojny zabrali Niemcy. W 1946 r. w odlewni Felczyńskich w Przemyślu kupiono dzwon „Stanisław”, a w latach późniejszych dzwony Maryja o wadze 255 kg i Jadwiga ważący 86 kg. W latach 1979–1980 polichromię odnowili: artysta Zygmunt Wiglusz z Krakowa oraz miejscowy malarza Mieczysław Burda. W 199 r. zmieniono pokrycie kościoła z dachówki na blaszane.

W kościele odkryto witraż z ornamentyką liściastą

W 2004 roku wybudowano obok kościoła grotę Maki Bożej z Lourdes, która została poświęcona przez Superiora O. Zbigniewa Pałysa. Podczas prac renowacyjno-remontowych odkryto uszkodzony podczas działań wojennych witraż z ornamentyką liściastą, podświetlający główny ołtarz. Renowację witraża przeprowadziła Huta Szkła w Jaśle.

Przebudowie poddane zostało prezbiterium z ołtarzem soborowym, według projektu profesora Politechniki Krakowskiej dra Andrzeja Kadłuczki. Ołtarz i ambonkę z granitu chińskiego, posadzkę z marmuru portugalskiego, oraz granitowe schody wejściowe wykonała Firma Kamieniarska Kazimierza Wolskiego z Mizernej k. Czorsztyna.

Perełka Osobnicy. Neogotycki kościół ma trzy ołtarze z lwows...

Polichromię wnętrza odnowił artysta Mieczysław Burda. On też przeprowadził renowację ołtarzy; głównego i Matki Bożej, zaprojektował kaplice różańcowe, które finansowali sponsorzy. Uroczystego poświecenia kaplic oraz Figury MB Fatimskiej dokonał Biskup Rzeszowski Kazimierz Górny. W tym roku również wzniesiono figury Patronów Parafii; św. Jadwigi i św. Stanisława BM, których model wykonał artysta Robert Motyka z Siedlisk bobowskich. Odlewu figury św. Stanisława i tablic różańcowych z materiału szlachetnego wykonała Firma JAFFAR a sponsorował prezes firmy Edward Gierut.

W 2005 r. generalnemu remontowi poddane zostały organy. Pochodzą z 1891 roku. Jest to instrument 9 głosowy o frakturze mechanicznej, firmy Jana Śliwińskiego ze Lwowa. 5 lat później w ogrodzie plebańskim wybudowano Drogę Krzyżową i Drogę Światła.


ZOBACZ TAKŻE: Swoim działaniem walczą o Kościół kobiet. Dominikanki prowadząca Dom Chłopaków w Broniszewicach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie