Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna łemkowska cerkiew w Rozdzielu z zabytkowym ikonostasem i niezywkłą historią. Warto się tam wybrać na weekendową wycieczkę [ZDJĘCIA]

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Łemkowska cerkiew w Rozdzielu.
Łemkowska cerkiew w Rozdzielu. Marek Dybaś
Wybierając się na wycieczkę do parku zdrojowego w Wapiennem, warto zatrzymać się we wsi Rozdziele, niecałe pół godziny drogi od Jasła. Znajduje się tam prawosławna cerkiew z przepięknym ikonostasem z przełomu XIX i XX w. z ciekawą architektura i historią. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia cerkwi w Rozdzielu.

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozdzielu należy do diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Świątynia architektonicznie różni się od typowej cerkwi łemkowskiej. Jest drewniana, trójdzielna (prezbiterium, nawa, babiniec), o konstrukcji zrębowej. Dach ma kalenicowy, kryty blachą. Oryginalny kształt cerkwi wynika z faktu, że do Rozdziela została przeniesiona dopiero w 1985 r.

Cerkiew przeniesiona z Bieszczadów

Świątynię wzniesiono w 1756 r. we wsi Serednica koło Ustrzyk Dolnych (rozbudowano ją na przełomie XIX i XX w.), gdzie pozostawała przez ponad 200 lat. Po rozpoczęciu Akcji „Wisła” i wysiedleniu mieszkańców Serednicy, cerkiew zaczęła popadać w ruinę. Staraniem wiernych prawosławnych z Rozdziela, z dużą pomocą arcybiskupa Adama, świątynię przeniesiono w nowe miejsce i wyremontowano. Konsekracja odremontowanej świątyni nastąpiła 24 sierpnia 1986.

Operację przeniesienia cerkwi, część wyposażenia oraz dzwon sfinansowali Łemkowie mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Obok cerkwi w połowie lat 90. XX w., również dzięki finansowemu wsparciu Łemków z USA, wybudowano wysoką, wolnostojącą dzwonnicę.

Zabytkowy ikonostas w cerkwi w Rozdzielu

Wewnątrz świątyni znajduje się ikonostas z przełomu XIX i XX w., który podobnie jak cała budowla, pochodzi z Serednicy. Ikony w cerkwi są jednak tylko współczesnymi kopiami, bo oryginały skradziono wkrótce po przeniesieniu świątyni.

Cerkiew znajduje się w południowej części wsi, przy drodze do Wapiennego. Nabożeństwa odprawiane są w każdą niedzielę. Uroczystość patronalna obchodzona jest 21 września (według starego stylu 8 września). Świątynia została wpisana do rejestru zabytków 31 stycznia 1985 r.


ZOBACZ TAKŻE: Podatek od camperów

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto