Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wystąpienie Marii Kurowskiej, posłanki z Jasła, w Sejmie. Pochyliła się nad zbiornikiem Kąty-Myscowa

IA
Poseł Maria Kurowska poprosiła z sejmowej ławy, by ministerstwo czuwało nad budową zbiornika Kąty-Myscowa.
Poseł Maria Kurowska poprosiła z sejmowej ławy, by ministerstwo czuwało nad budową zbiornika Kąty-Myscowa. Krzysztof Kapica
Maria Kurowska, poseł z Jasła, miała swoje pierwsze wystąpienie w Sejmie. Z poselskiej ławy poprosiła, by ministerstwo gospodarki morskiej... czuwało nad powstaniem zbiornika Kąty-Myscowa.

Posiedzenie, na którym m.in. poseł Maria Kurowska zadała pytanie w sprawie Programu Rozwoju Retencji na lata 2021-2027 i stanu przygotowań do budowy zbiornika wodnego Kąty-Myscowa odbyło się na początku stycznia. W imieniu ministra odpowiedziała Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Bardzo ważna inwestycja

- Niezwykle ważną inwestycją jest zbiornik Kąty-Myscowa, rzeczywiście przez lata obiecywany i omawiany bez realizacji. Ten zbiornik to jest zbiornik wielofunkcyjny, bo i retencyjny, i przeciwpowodziowy, i przeciwsuszowy, niezwykle ważny, ok. 20 jednostek samorządowych jest w bezpośrednim zasięgu, możemy sobie wyobrazić, ilu mieszkańców jest na tym terenie, pojemność 65 mln m3, wielki zbiornik, nawet w kontekście wyobraźni i funkcjonowania, pojemność powodziowa 19 mln m3, no i też duże koszty, bo całość tej inwestycji to jest ok. 1 mld zł. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dynamicznie podszedł do tej inwestycji - tłumaczyła z mównicy minister Moskwa.

Z podanych przez nią informacji wynika, że brakowało dokumentacji projektowej zbiornika Kąty-Myscowa, co uniemożliwiało korzystanie ze źródeł finansowania. W 2018 r. przystąpiono do przygotowania pierwszej fazy dokumentacji - dokumentacji środowiskowej.

- Jeśli chodzi o tę pierwszą fazę, już mamy wybranego wykonawcę, w III kwartale tego roku będziemy mieli przygotowaną dokumentację środowiskową. Równolegle prowadzimy pozostałe procesy, bo to jest zbiornik z dużym wpływem na urbanistykę i na mieszkańców. Prowadzimy dialog z mieszkańcami. Rozpoczęliśmy konsultacje, by dobrze przygotować program ewentualnych przesiedleń, przede wszystkim w czaszy zbiornika, bo takie na pewno będą konieczne. Jednocześnie czynimy starania, żeby wpisać ten konkretny zbiornik w kolejną perspektywę finansowania programu operacyjnego, bez względu na to, jak on się będzie nazywał, odpowiednika aktualnego programu operacyjnego - dodała minister Moskwa.

Czekamy 100 lat, poczekamy jeszcze

Nic nowego nie dowiedzieliśmy się w kwestii budowy zbiornika, bo żadne konkretne terminy i kwoty nie padły.
Wygląda na to, że poseł Kurowska odpowiedzią minister była usatysfakcjonowana.

- Z wielką radością wysłuchałam tej informacji pani minister, że wszystko idzie w dobrym kierunku (...) Pani minister, bardzo proszę, aby czuwać nad tą inwestycją, aby ta inwestycja rzeczywiście się rozwijała. Oczekują na to nie tylko mieszkańcy Jasła, Dębicy, Mielca, bo wszyscy są nad tą samą rzeką i pozyskują wodę do picia z tej rzeki, ale oczekują również mieszkańcy, którzy od 100 lat... Proszę państwa, od 100 lat są projekty. Koledzy mi mówili, że od 50. Od 100 lat są projekty budowy tego zbiornika, czyli Niepodległa już wiedziała, jak ten zbiornik jest potrzebny, a tymczasem tyle czasu zeszło. Myślę, że rząd Zjednoczonej Prawicy dokona tego, na co czekamy już 100 lat - stwierdziła Maria Kurowska.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto