Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Figura odkrywa historię ostatniego burmistrza Nowego Żmigrodu

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Archiwum Piotra Figury
Prowadzi profil w Facebooku, poprzez który popularyzuje postać ostatniego burmistrza Nowego Żmigrodu – Leona Karcińskiego. Wokół jego działalności skupiła się grupa ludzi, którzy drążą i sprawdzają historyczne dzieje swojej małej Ojczyzny. W ślad za blogowaniem przyszło stworzenie podcastu na youtube.

Piotr 15 lat temu spotkał na swojej drodze bardzo ciekawych ludzi. Poznał Wiesława Szubę (ur. 1925), Elżbietę Fiałkiewicz (ur. 1923), Mieczysława Brożynę (ur. 1927), a także Mariana Kłapkowskiego (ur. 1926).

- Opowiadając mi o dziejach swoich rodzin, stali się moimi nauczycielami historii Nowego Żmigrodu. Będę im za to wdzięczny do końca życia – wspomina Piotr Figura. Wszyscy wymienieni przez niego mieszkańcy Nowego Żmigrodu już zmarli. W ostatnim tygodniu na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzony został śp. Wiesław Szuba. Niestety wszyscy już odeszli…

„Żywy” pomnik Karcińskiego

Po wyprowadzce z Nowego Żmigrodu założył na Facebooku profil tematyczny. - Chciałem docierać z ciekawostkami historycznymi do większej liczby ludzi. Zastanawiałem się pod jaką nazwą mógłby on funkcjonować – opisuje Piotr. Przyszły mu do głowy dwa nazwiska: Antoni hr. Stadnicki (1771-1836) – ziemianin, historyk i bibliofil, który miał kiedyś w żmigrodzkim dworze okazałą bibliotekę, lub… ostatni burmistrz. Na ostateczną decyzję wpłynęła prozaiczna sprawa – fotografia. - Nie mam portretu Stadnickiego, a udało mi się zdobyć zdjęcie Leona Karcińskiego (1868-1938) – tłumaczy.

Profil w serwisie społecznościowym Facebook działa już ponad 2 lata. Można tam zobaczyć wycinki prasowe, zdjęcia, przeczytać historie, fragmenty książek, anegdoty, a nawet całe artykuły. Wszystko związane z Nowym Żmigrodem i okolicami. - Mój znajomy nazwał ten profil „żywym pomnikiem Karcińskiego”. Bardzo mi się to spodobało – nie ukrywa pasjonat historii z Nowego Żmigrodu.

Powstało dużo plotek

Kiedy powstał pomysł, żeby szerszemu gronu odbiorców opowiedzieć o ostatnim burmistrzu Nowego Żmigrodu? Piotr prowadząc profil pod nazwiskiem Karcińskiego podkreśla, że poczuł się wywołany do tablicy. - Poza tym proszę popatrzeć na Nowy Żmigród oczami kogoś kto tylko mija go z perspektywy samochodu, lub przyjeżdża tam po raz pierwszy. Co widzi? Plac im. Kościuszki, ul. Chopina, ul. Mickiewicza i ul. Karcińskiego. O tym ostatnim panu potencjalny turysta nie wie nic. Chciałbym, żeby czegoś się dowiedział, a przy okazji poznał kawałek historii Nowego Żmigrodu. Jeśli ma smartfona z dostępem do internetu, to sprawa jest prosta – tłumaczy autor bloga i kanału na youtube.

Nie ukrywa, że warto mówić o Karcińskim prawdę, bo dotychczas powstało wiele plotek i uproszczeń. - Jest książka, napisana przez historyka, profesora nauk humanistycznych, która zawiera biogram Karcińskiego. Są tam pomyłki i daty wzięte z sufitu. Zweryfikowanie tych błędów nie zajęło dużo czasu. Pomogły mi biblioteki cyfrowe i wiele życzliwych osób tj. Daniel Nowak, Damian Nowak, Paweł Romanik i członkowie Stowarzyszenia Gmina Chrześcijańska im. Leona Karcińskiego. Przy okazji bardzo im za to dziękuję – wylicza Piotr Figura.

Na 40 lat związał się ze Żmigrodem

Leon Karciński, ostatni burmistrz Nowego Żmigrodu chociaż nie urodził się w Nowym Żmigrodzie, to tutaj zamieszkał. W 1888 ukończył C.K. Gimnazjum w Jaśle i to otworzyło mu drogę do stanowisk urzędniczych. - W tym czasie edukację na poziomie matury kończyło niewielu, jeszcze mniej kończyło studia. Po drugie wyjątkowo szeroki jest wachlarz jego działalności: był urzędnikiem prokuratorii, burmistrzem, radnym powiatu jasielskiego, zasiadał w zarządzie spółdzielczej instytucji bankowej, ale był też aktywistą – społecznikiem, działał m.in. w Straży Pożarnej, Towarzystwie Szkoły Ludowej i Gminie Chrześcijańskiej – wymienia Piotr Figura.
Po trzecie był burmistrzem w bardzo ciekawych czasach (zabory, wielka wojna i II RP). Po czwarte wyjątkowe jest to, że nie urodził się w Nowym Żmigrodzie, a związał się z nim na prawie 40 lat i tu chciał być pochowany. - Po piąte dobrze traktował nauczycieli i dużo zrobił dla szkoły w Nowym Żmigrodzie.

Jestem nauczycielem, więc to doceniam – nie ukrywa pasjonat historii z Nowego Żmigrodu. W tym roku Piotr przygotował trzy dłuższe artykuły historyczne: o pożarze Żmigrodu z 1834, o literatach „związanych” z tą miejscowością i ostatnio biografię burmistrza Karcińskiego. - Myślałem, że niewiele o nim znajdę, a dowiedziałem się wielu ciekawych spraw. A skąd pomysł na podcast? Z przeświadczenia, że ludzie chętniej włączą YouTube niż przeczytają 20-stronicowy artykuł – wyjaśnia P.Figura.
Po ponad 2 latach prowadzenia profilu Leon Karciński na Facebooku odzew jest duży i raczej pozytywny. - Myślę, że zebrała się wokół niego spora grupa ciekawych ludzi. Mam nadzieję, że spodoba się im też podcast – opowiada Piotr. Dodaje, że zdaje sobie sprawę, że ma braki techniczne, jeśli chodzi o jakość dźwięku. - Będę nad tym pracował. Wiem też, że trochę seplenię. Niewiele mogę na to poradzić, ale staram się, żeby dla słuchacza ważniejsze było to, co mówię, a nie to jak to robię – tłumaczy nam propagator postaci burmistrz Karcińskiego. Nie ukrywa, że o ostatnim burmistrzu Nowego Żmigrodu wiemy jak na razie zdecydowanie zbyt mało.

- Dlatego artykułowi i podcastowi dałem tytuł „Leon Karciński. Próba biografii”. Chociaż z drugiej strony muszę powiedzieć, że odnalazłem rodzinę burmistrza, której przesłałem artykuł „do akceptacji”. Gorąco liczyłem na to, że powiedzą mi coś o jego życiu prywatnym, o którym nie wiem prawie nic. 80-letnia pani Maria, wnuczka Władysława Karcińskiego – brata Leona po przeczytaniu orzekła, że nic więcej nie może dodać i że o połowie z tych rzeczy, które opisałem, ona nie miała pojęcia – podsumowuje Piotr Figura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto