Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie szpitale pomagają za darmo uchodźcom z Ukrainy, głównie dzieciom

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Największą grupę potrzebującą lekarskiej pomocy stanowią dzieci.
Największą grupę potrzebującą lekarskiej pomocy stanowią dzieci. Krzysztof Kapica
Podkarpackie szpitale pomagają za darmo uchodźcom z Ukrainy. Głównie udzielają konsultacji medycznych. Najwięcej uchodźców obsłużył do tej pory szpital w Przemyślu. Pomoc jest refundowana przez NFZ z budżetu państwa i według władz nie pomniejsza świadczeń dla obywateli Polski.

Przez Wojewódzki Szpital w Przemyślu od początku wojny przeszło już 280 uchodźców z Ukrainy.

- Największą grupę potrzebującą pomocy stanowią dzieci (85 osób) oraz kobiety w różnym stopniu zaawansowania ciąży (32 osoby). W szpitalu doszło do czterech porodów, urodziły się dwie dziewczynki i dwaj chłopcy - wyjaśnia rzecznik prasowy przemyskiego szpitala Paweł Bugira.

Rzecznik dodaje, że większość pacjentów nie wymaga dłuższej hospitalizacji i po kilku godzinach zostaje wypisanych.

- Obecnie na leczeniu w naszym szpitalu przebywa 46 osób, z czego 16 dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilkunastu lat – mówi Paweł Bugira.

Problemy zdrowotne uchodźców najczęściej są konsekwencją trudów podróży i stresu: wyczerpanie, odwodnienie, infekcje, biegunki, u starszych dochodzi podwyższone ciśnienie i inne mniej lub bardziej poważne problemy kardiologiczne. U jednych są to zaostrzenia istniejących chorób, u innych nowe dolegliwości.

Kilkoro pacjentów przebywa na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej przemyskiego szpitala, ale ich urazy nie są bezpośrednią konsekwencją działań wojennych.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie obsłużył na razie ok. 30 Ukraińców.

– 7 marca dwie osoby, 6 marca trzy, 5 marca jedną – wylicza rzecznik prasowy szpitala przy ul. Chopina Andrzej Sroka. – Reasumując od 25 lutego do naszego szpitala trafiło ok. 30 Ukraińców. Uchodźcy zgłaszają się głównie po konsultacje onkologiczne, otolaryngologiczne, jedna osoba została przyjęta na chirurgię, jedna na ginekologię, była też porada ambulatoryjna. Trudna sytuacja zaszła kilka dni temu, gdy zgłosiła się do nas kobieta z 4-dniowym dzieckiem urodzonym prawdopodobnie w Kijowie. Wszystko skończyło się dobrze, konsultacja dotyczyła dziecka – mówi Andrzej Sroka.

Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych obywatelom Ukrainy. Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną lub odcisk stempla Straży Granicznej w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego br.

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

W rzeszowskim oddziale NFZ słyszymy, że medyczna pomoc dla Ukraińców nie pomniejsza środków na leczenie obywateli Polski i że obywatele Ukrainy nie mają pierwszeństwa w dostępie do świadczeń medycznych.

- Decyduje o tym wyłącznie stan zdrowia pacjenta - mówi urzędnik NFZ.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podkarpackie szpitale pomagają za darmo uchodźcom z Ukrainy, głównie dzieciom - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto