Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróż wojskowo - historyczna żołnierzy 5 bsp śladami 5 Pułku Strzelców Podhalańskich [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Podróż wojskowo - historyczna żołnierzy 5 bsp śladami 5 Pułku Strzelców Podhalańskich.
Podróż wojskowo - historyczna żołnierzy 5 bsp śladami 5 Pułku Strzelców Podhalańskich. 5. Batalion Strzelców Podhalańskich
Żołnierze 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich podróżowali śladami walk 5. Pułku Strzelców Podhalańskich. Odwiedzili Rytwiany, Pustelnie Złotego Lasu, Kłaj, Puszczę Niepołomicką, Cikowice, Przemyśl i Tomaszów Lubelski. Podróż historyczno - wojskowa odbywała się w związku obchodami 30-lecia utworzenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Podróż rozpoczęła się od Rytwian.

" .... W kampanii wrześniowej 1939 roku 5 PSP brał udział w walkach o przedarcie się do Wisły i Sanu. Na czele zgrupowania 22 DPG po uporządkowaniu się w lesie koło wsi Niziny, maszerował 5 PSP. w kierunku lasów na zachód od Rytwian. Podhalanie z 5 pułku stoczyli walkę z czołgami i niemiecką piechotą zmotoryzowaną nadciągającą od strony Staszowa. 5 pspodh. odrzucił niemiecki oddział i wycofał się do lasów w rejonie wsi Sichów. ..."

W Sichowie żołnierze 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich spotkali z dziećmi i młodzieżą szkolną, aby porozmawiać o historii ich regionu, a także pokazać działania dzisiejszego 5 bsp.

Podróż historyczno - wosjkowa żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich

Z Sichowa marszem przeszli do Pustelni Złotego Lasu. Tutaj znajduje się cmentarz, na którego terenie są mogiły żołnierzy 22. Dywizji Piechoty Górskiej i mjr. Mieczysława Kubasiewicza, dowódcy II batalionu 5PSP 22 DPG, zastrzelonego przez dywersanta w polskim mundurze. Żołnierze złożyli kwiaty i zapalili znicze,

W Pustelni Złotego Lasu żołnierze wzięli udział we Mszy św. odprawionej w intencji Obrońców Ojczyzny, w tym żołnierzy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Drugiego dnia żołnierze odwiedzili szkołę w Kłaju. Przybliżyli historię batalionu oraz zadania realizowane dziś. Marszem wraz z harcerzami udali się do serca Puszczy Niepołomickiej, na Poszynę, gdzie w zbiorowej mogile pochowani są polegli w walce żołnierze 5 Pułku Strzelców Podhalańskich. Po spotkaniu z harcerzami udali się marszem z Poszyny na cmentarz do Cikowic, gdzie na mogile poległych w walce obronnej 1939 roku żołnierze złożyli kwiaty i zapalili znicze, aby oddać hołd.

Najbogatszy program dotyczył Przemyśla. Trasa prowadziła przez: Tablica pamiątkowa im. bryg, Andrzeja Galicy – MSD - Pomnik Podhalańczyka – MSD - Mur Klasztorny Kościoła pw. św. Trójcy – Tablice Pamiątkowe - Rynek – zbiórki WP, powitanie 5PSP oraz święta Pułkowe -ul. Grodzka – Biblioteka - Tablice 22 DPG - Zamek Kazimierzowski – (wiceprezesem Fredreum był ppłk Feliks Gross) - Kopiec Tatarski (ćwiczenia 5PSP) – Cmentarz Wojskowy - groby żołnierzy 5PSP – złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza - ul. Słowackiego – koszary 5PSP, ul. Mickiewicza – koszary 5PSP Willa gen. bryg. Andrzeja Galicy, Dom Żołnierza - Kościół oo. Karmelitów – Tablica poświęcona strzelcom 5PSP - Archikatedra – tablica 38 pp - ul. Żeromskiego – Willa gen. bryg. Mieczysława Boruty – Spiechowicza.

Bogata historia podhalańczyków w Przemyślu

- W okresie międzywojennym pułk stacjonował na terenie Okręgu Korpusu Nr X w garnizonie Przemyśl. Kadra batalionu zapasowego czasowo w Samborze. Podporządkowany był dowódcy 22 Dywizji Piechoty Górskiej]. Zajmował Koszary im. Króla Stefana Batorego przy ulicy Słowackiego. Tu mieściło się dowództwo pułku, I i II batalion oraz pluton artylerii piechoty, kompania przeciwpancerna, kompania gospodarcza, łączność, orkiestra pułkowa, izba chorych, komora gazowa, stajnie, kuźnia, strzelnica małokalibrowa z kręgielnią, garaż samochodowy i areszt. Funkcjonował tu też Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy.
III batalion (bez 9 kompanii) kwaterował w koszarach przy ul. Dworskiego, a jego 9 kompania stacjonowała w poaustriackich koszarach fortecznych w Siedliskach. W fortach w Łuczycach i w Siedliskach znajdowały się pułkowe magazyny amunicji, granatów oraz innych materiałów i sprzętu wojskowego. Poza tym pułk używał tzw. Dematu na Bakończycach, na który składały się poaustriacki fort z magazynem paszy oraz jednopiętrowe koszary forteczne z magazynem amunicji i barakami na taczanki. „Na Demacie” przechowywane były też ćwiczebne i mobilizacyjne działa przeciwpancerne - przypomina 5 bsp.

Czwarteo dnia żołnierze 5 bsp odwiedzili Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, a w drodze powrotnej zatrzymali się w miejscowości Ułazów przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci gen. bryg. Józefa Kustronia. Dowodzona przez niego 21. Dywizja Piechoty Górskiej (21. DPG) w dniach 15-16 września 1939 r. stoczyła pod Oleszycami zażartą walkę z przeważającymi siłami niemieckiej 45. Dywizji Piechoty (45. DP)

- W ramach spytań w szkołach w Sichowie, Rytwianach oraz Kłaju otrzymaliśmy wiele wyrazów sympatii i podziękowań za trudy służby i przybliżenie zarówno historii jak i współczesności. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i otrzymane kartki dla Podhalańczyków, szczególnie w jubileuszowy rok, 30-lecia utworzenia 21 Brygada Strzelców Podhalańskich - relacjonuje 5 bsp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podróż wojskowo - historyczna żołnierzy 5 bsp śladami 5 Pułku Strzelców Podhalańskich [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto