Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci podsumowali ubiegły rok. W powiecie jest coraz bezpieczniej

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
KPP Jasło
Z roku na rok maleje ogólna liczba przestępstw dokonywanych na terenie naszego powiatu. W ubiegłym roku policjanci 1092 przestępstwa, z tego ponad połowa (59 proc.), to przestępstwa na tle kryminalnym. Wykryto sprawców 796 czynów zabronionych, co daje wykrywalność na poziomie 72 proc.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu czuwa 147 policjantów, którzy zatrudnieni są w jasielskiej komendzie oraz 36 funkcjonariuszy w podległych jednostkach: komisariacie w Nowym Żmigrodzie oraz posterunkach w Kołaczycach, Skołyszynie i Tarnowcu. W porównaniu do roku 2019, w ubiegłym funkcjonariusze KPP Jasło stwierdzili o 82 przestępstwa mniej. Tendencja spadkowa utrzymuje się już od roku 2017 r. W strukturze przestępstw dominowały kryminalne (59 proc.), sporo było też przestępstw na tle gospodarczym(23 proc.), z kolei przestępstwa drogowe to 18 proc. ogółu.

Najwięcej czynów zabronionych zostało popełnionych na obszarze jasielskiej komendy, która swoim zasięgiem obejmuje nie tylko teren Jasła, ale też miejscowości gminy Jasło i gm. Dębowiec – łącznie 841. Wśród pozostałych gmin, najwięcej przestępstw stwierdzono w rejonie działalności Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie, tj. na terenie gminy Krempna, Osiek Jasielski i Nowy Żmigród. Odnotowano tam 93 przestępstwa. Na obszarze posterunku w Skołyszynie stwierdzono 93 przestępstwa, w Kołaczycach (obszar gm. Brzyska i Kołaczyce) 55. Spośród wszystkich przestępstw 12 popełniły nieletni.

Zatrzymani na gorącym uczynku

Zdaniem funkcjonariuszy poziom wykrywalności przestępstw jest na dobrym poziomie. W ub. roku wynosił 72 proc. – policjanci wykryli 796 przestępstw. Największa wykrywalność dotyczy przestępczości narkotykowej.

W ramach prowadzonych śledztw i dochodzeń policjanci ustalili 540 podejrzanych, zatrzymali 196 sprawców na gorącym uczynku. Chociaż największą pulę spraw stanowią kryminalne, to w porównaniu do roku 2019 r. policjanci odnotowali spadek o 131 przestępstwa. Największy procent przestępstw kryminalnych stanowią kradzieże (86 przypadków), kolejną kradzieże z włamanie (74 sprawy) oraz czyny dotyczące narkotyków (48 przestępstw). Do tego policja podała, że w 2020 roku prowadzono 26 spraw dotyczących oszustw, 6 pobić, 4 fałszerstwa.

Rośnie liczba przestępstw gospodarczych

W ubiegłym roku wzrosła liczba przestępstw gospodarczych. Porównując do roku 2019 było ich o 53 więcej – łącznie 262. Spośród nich wykryto 194, co daje 74-procentowy poziom wykrywalności. – W katalogu spraw, którymi zajmują się policjanci do zwalczania przestępczości gospodarczej są te naruszające prawo łowieckie, prawo ochrony środowiska, dotyczące wyłudzeń VAT, czy oszustw internetowych – wylicza Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Największy procent przestępstw gospodarczych to zdecydowanie oszustwa internetowe. W ubiegłym roku policjanci zajmowali się m.in. tropieniem autorów maili, które nakłaniają do dopłat dla kurierów czy przelewów do urzędu skarbowego. – Były też sprawy związane z włamaniami na konta internetowe, smsy o dopłaty do paczek kurierskich czy oszustwa dotyczące przekręcania liczników w pojazdach – wymienia Wojtunik. Wśród spraw prowadzonych przez jasielskich policjantów głośną była ta dotyczącą ciągnięcia przez mieszkańca gm. Dębowiec psa po asfalcie. Mężczyzna usłyszał zarzuty.

Jasielscy policjanci skutecznie walczą z narkotykami

W minionym roku policjanci stwierdzili 48 przestępstw narkotykowych. Wykryto prawie wszystkich sprawców – ujawniono 97 proc. sprawców. Łącznie zabezpieczono prawie 2,5 kg marihuany, 33 sztuki krzewów konopi indyjskiej, 278 g amfetaminy i 11,5 sztuk tabletek ecstasy. Do ważnego zatrzymania doszło końcem roku, kiedy funkcjonariusze podczas interwencji drogowej wyczuli zapach marihuany. Po szczegółowej kontroli okazało się, że mężczyźni mieli ponad 2 kilogramy marihuany, amfetaminę oraz znaczną ilość gotówki. Zabezpieczono też 2 litry płynnej substancji – która jak się okazało po badaniach mogła posłużyć do pozyskania nawet 4 kg amfetaminy. Mężczyźni usłyszeli zarzuty. Starszy, 29-latek nie przyznał się do stawianych zarzutów i trafił do aresztu. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Ponad 18 tysięcy wykroczeń

W minionym roku policjanci ujawnili dokładnie 18 774 wykroczeń. Funkcjonariusze nałożyli 10 206 pouczeń, wystawiono 5803 mandaty karne oraz przygotowano 1095 wniosków o ukaranie do sądu. Najczęściej wśród wykroczeń odnotowano naruszenie przepisów z ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Dochodziło też do zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz przeciwko obyczajności publicznej. Natomiast w kategorii wykroczeń przeciwko mieniu dokonano 283 kradzieże oraz 29 zniszczeń i uszkodzeń cudzej rzeczy. W zakresie działalności prewencyjnej wylegitymowano 32 671 osób.


**ZOBACZ TAKŻE:

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto