Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posłanka Platformy Obywatelskiej na jasielskim rynku będzie zbierać podpisy pod projektem ustawy "Tak dla in vitro"

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Od godz. 15 w czwartek (19 stycznia) na jasielskim rynku wystartuje zbiórka podpisów pod projektem ustawy dotyczącej in vitro.

- Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna, na którą w naszym kraju cierpi ok. 1,5 mln par. Mówimy o niej wówczas, gdy po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń, kobiecie nie udaje się zajść w ciążę - opisuje Joanna Frydrych, posłanka Platformy Obywatelskiej. Tłumaczy, że niepłodność, to stan potencjalnie odwracalny. - Dogłębna diagnostyka i zaawansowane techniki wspomaganego rozrodu pozwalają wielu parom spełnić marzenie o rodzicielstwie. Dla części z nich jedyną opcją na uzyskanie ciąży jest właśnie leczenie metodą in vitro - zaznacza posłanka PO.

Przedstawicielka wyborców ziemi jasielsko-krośnieńskiej z klubu PO wyjdzie na ulice Jasła, by zachęcać mieszkańców do podpisu pod projektem ustawy "tak dla in vitro". Projekt zakłada m.in. wsparcie niepłodnych par rocznie kwotą ok. 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia - w myśl projektu ustawy - będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji.

- Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny

– zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę - czytamy na stronie internetowej autor projektu "tak dla in vitro.

By projektem zajął się Sejm, musi go poprzeć co najmniej 100 tys. obywateli. Na zebranie tej liczby podpisów jest czas do końca stycznia. Państwowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego obowiązywał w latach 2013-2016, po czym został wycofany. Skorzystało z niego ponad 17 tys. par, a dzięki zabiegom In Vitro urodziło się w tym czasie ponad 21,5 tys. dzieci.

Kilka faktów o in vitro:

  • W Polsce pierwsze dziecko poczęte metodą in vitro przyszło na świat w 1987 roku.
  • Problem niepłodności dotyka 15–20% par, które znajdują się w wieku prokreacyjnym.
  • W Polsce w 2021 r. liczba urodzeń spadła najbardziej od zakończenia II Wojny Światowej.
  • W wyniku rządowego programu Premier Ewy Kopacz w latach 2013-2016 na świat przyszło co najmniej 22 191 dzieci i dzieci te rodzą się dalej.
  • Najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności jest in vitro. Jest znane i stosowane na świecie od ponad 40 lat.
  • Niepłodność jest klasyfikowana przez WHO jako choroba cywilizacyjna.
  • Za opracowanie metody In vitro, jej twórca - Robert Geoffrey Edwards - otrzymał Nagrodę Nobla 4 października 2010 roku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto