Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posłanka z Jasła ma szansę na ogólnopolskie wyróżnienie

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. Archiwum Polska Press
Maria Kurowska znalazła się obok takich nazwisk jak Janusz Korwin-Mikke, Sylwia Spurek, Przemysław Czarnek czy Marcin Najman. Posłanka ziemi jasielskiej została nominowana w plebiscycie "Biologiczna bzdura roku 2021". Powodem nominacji są jej słowa wypowiedziane podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa: że stare drzewa nie produkują tlenu i nie przerabiają dwutlenku węgla.

Słowa Marii Kurowskiej o tym, że stare drzewa są jak pszenica i należy je wycinać, bo „wyciągają z atmosfery tlen”, obiły się szerokim echem - zwłaszcza w sieci. Choć poseł Solidarnej Polski mocno za nie oberwała, także od specjalistów zajmujących się ekologią, nie zamierza odpuszczać tematu. Postanowiła bronić swojej teorii.
Mimo fali krytyki, Maria Kurowska ani myśli wycofywać się ze swoich słów.
Co więcej - postanowiła przekonać opinię publiczną, że racja jest jednak po jej stronie.

- Moja wypowiedź (...) nie została oparta na bujnej wyobraźni, ani wyssana z palca, jak próbują to przedstawić niektórzy „uczeni” krytykanci czy komentatorzy, ale jest pokłosiem mojego uczestnictwa w konferencji naukowej, na której przedstawiono najnowsze wyniki badań nad lasami. Badania przeprowadził szeroki zespół naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii, a metodologia badań, wyniki i wnioski zostały zamieszczone w czasopiśmie naukowym „Natura” w numerze z kwietnia 2021 r.

- czytamy w wystosowanym przez parlamentarzystkę do mediów liście otwartym, do którego dołączyła skany publikacji, na jaką się powołuje.

Zdaniem autora nominacji do "Biologicznej bzdury roku 2021" posłanka "sięgnęła jednak po całkowicie chybiony argument, który nie ma sensu z dwóch powodów". - Po pierwsze, tlenu w atmosferze jest tyle, że nawet jakby jego stężenie trochę się obniżyło, to i tak starczyłoby go do oddychania. Znaczną część pobranego do płuc tlenu wydychamy, gdyż jest ona zbędna - czytamy w opisie nominacji Kurowskiej do BBR 2021.

Organizator plebiscytu tłumaczy też, że "nieprawdą jest, że stare drzewa nie biorą udziału w produkcji tlenu i przerabianiu czy sekwestrowaniu węgla. One również emitują tlen i pobierają dwutlenek węgla."

Biologiczna Bzdura Roku - jaka czytamy na stronie plebiscytu - to wydarzenie polegające na wyłonieniu wypowiedzi z niezgodnymi z faktami poglądami na tematy dotyczące nauk przyrodniczych. Końcem roku przedstawiane są nominacje, natomiast później rozpoczyna się głosowanie. Wyniki znane są w styczniu. Wygrany otrzymuje specjalnie wyróżnienie - wirtualną Alternatywną Ziębę. Autor plebiscytu prowadzi profil w mediach społecznościowych "To tylko teoria", który obserwuje ponad 200 tys. internautów.

Biologiczna Bzdura Roku to przede wszystkim popularyzacja nauki i sposób na jej upowszechnianie w życiu publicznym. Organizator zapewnia, że nie ma na celu nikogo obrazić czy wyśmiać. W ub. roku plebiscyt wygrała aktywistka Kaja Godek. Podstawą jej nominacji była wypowiedź, że nie istnieje coś takiego, jak orientacja seksualna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto