Powiat jasielski. Trzy przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Padły dzik, u którego stwierdzono ASF
Padły dzik, u którego stwierdzono ASF Fot. PIW Jasło
Trzy przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) stwierdzono u odstrzelonego i dwóch padłych dzików w powiecie jasielskim. W związku z tym powiatowy lekarz weterynarii w Jaśle przypomniał zasady bioasekuracji - wydał zakazy i nakazy dla hodowców trzody chlewnej.

Pierwszy przypadek ASF stwierdzono 9 lutego u odstrzelonego dzika w Rozstajnem (gmina Krempna), drugi – 1 czerwca u padłego dzika w Brzezowej (gmina Nowy Żmigród), a trzeci – 6 czerwca, także u padłego dzika, w Jaworzu (gmina Nowy Żmigród).

Powiatowy lekarz weterynarii w Jaśle Małgorzata Ruszała przypomina, że ASF jest zakaźną chorobą wirusową, na która podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Śmiertelność świń w stadzie sięga 100 procent.

- Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia

– uspokaja Małgorzata Ruszała i zarazem ostrzega, że wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Służby weterynaryjne wydały specjalny komunikat, w którym stwierdzają, że ASF u dzików stanowi potencjalne źródło transmisji choroby na świnie utrzymywane w gospodarstwach. W związku z tym powiatowy lekarz weterynarii nakazuje utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają tylko świnie. Budynek powinien zostać zabezpieczony i nie powinny mieć do niego dostęp zwierzęta wolno żyjące i domowe. Przed wejściami i wyjściami z chlewni powinny być wyłożone maty dezynfekcyjne. Świnie powinny być karmione paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących i domowych. Hodowcy powinni używać odzież i obuwie ochronne.

Powiatowy lekarz weterynarii zakazał karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszarów objętych ograniczeniami. Z tych terenów nie wolno wykorzystywać słomy na ściółkę dla świń, wnosić do gospodarstwa zwłok lub tusz dzików. Nie powinny pracować przy świniach osoby, które w minionych 48 godzinach uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub w odłowie takich zwierząt.

W przypadku znalezienia padłego dzika lub zabitego przez samochód na drodze, należy zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Jaśle (tel. 13 4464321, 609793079) lub dyżurnemu policji.

KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W JAŚLE

Na terenie powiatu jasielskiego stwierdzono wystąpienie 3 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Śmiertelność świń w stadzie sięga 100%.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.
Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Wystąpienie przypadków tej choroby jest przyczyną poważnych strat ekonomicznych związanych z padnięciami zwierząt, kosztami zwalczania choroby, wypłatą odszkodowań, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz artykułów żywnościowych wyprodukowanych z mięsa wieprzowego.

Stwierdzenie ASF u dzików stanowi potencjalne źródło transmisji choroby na świnie utrzymywane w gospodarstwach.
W celu ograniczenia ryzyka zakażenia świń utrzymywanych we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie (w tym na użytek własny) nakazuje się:
a) utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których utrzymywane są tylko świnie,
b) zabezpieczenie budynku, w którym utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt wolno żyjących i domowych,
c) wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z tych pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego,
d) karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących i domowych,
i) używanie przy obsłudze świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego;

jednocześnie zakazuje się:
a) karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszarów objętych ograniczeniami II i III,
b) wykorzystywania w pomieszczeniach, w których są utrzymywane świnie, słomy na ściółkę dla zwierząt pochodzącej z obszarów objętych ograniczeniami II i III,
c) wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i UPPZ pochodzących z dzików,
d) wykonywania czynności związanych z obsługą świń przez osoby, które w ciągu ostatnich 48 godzin uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub odłowie takich zwierząt.

Ponadto w gospodarstwach komercyjnych (utrzymujących świnie nie na użytek własny) obowiązuje nakaz :
a) prowadzenia rejestrów środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa służących do przewozu świń, paszy, UPPZ oraz osób, które wchodziły do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie;
b) sporządzenie i aktualizowanie spisu świń;
c) wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie;
d) stosowanie przez ww. osoby środków higieny, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia;
e) bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń;
f) uniemożliwienie osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których utrzymywane są świnie;
g) monitorowanie i zwalczanie gryzoni;
h) na obszarach objętych ograniczeniami I, obszarach objętych ograniczeniami II i obszarach objętych ograniczeniami III wyłożenia mat dezynfekcyjnych odpowiednio przed wejściami, wyjściami, wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa, a także stałe utrzymywanie wyłożonych mat w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

Każdy przypadek znalezienia padłego dzika lub dzika zabitego w wypadku komunikacyjnym należy zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Jaśle (nr tel. 13 4464321, 609793079) lub do Dyżurnego Policji w Jaśle.
Wszelkie informacje na temat afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz mapy stref zagrożeń, można znaleźć na stronie Głównego Lekarza Weterynarii, pod linkami:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin
https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

ZALECA ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI ORAZ PRZYPOMINA O BEZWZGLĘDNYM OBOWIĄZKU STOSOWANIA ZASAD BIOASEKURACJI RÓWNIEŻ PODCZAS ZJEŻDŻANIA MASZYN ROLNICZYCH Z PÓL DO GOSPODARSTW

Budowa Centrum Frame Running w Złotowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie