MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje plan ogólny Miasta Jasła. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje wnioski

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Do 31 lipca mieszkańcy Jasła mogą składać uwagi do najważniejszego dokumentu planistycznego dla miasta
Do 31 lipca mieszkańcy Jasła mogą składać uwagi do najważniejszego dokumentu planistycznego dla miasta Bogdan Hućko
Do końca 2025 roku, tak jak inne miasta i gminy w całej Polsce, Miasto Jasło musi przyjąć plan ogólny. Będzie to najważniejszy dokument planistyczny dla miasta, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i będzie wskazywać między innymi gdzie mają powstać tereny pod zabudowę, czy też które obszary zieleni mają być chronione. Od dzisiaj, 10 czerwca, do 31 lipca mieszkańcy mogą składać uwagi do tego dokumentu.

- Z uwagi na to, że plan ogólny ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Rada Miejska Jasła uchwałą podjętą 29 kwietnia 2024 r., przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego miasta Jasła. Plan ogólny jest uchwalany obowiązkowo dla obszaru całej gminy. W przeciwieństwie do studium, będzie aktem prawa miejscowego

– informuje Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle

Jego ustalenia uwzględniane są przy sporządzaniu planu miejscowego oraz będą stanowić podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Konieczność wprowadzenia planu ogólnego to efekt ostatniej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W planie ogólnym zostaną obowiązkowo wyznaczone strefy planistyczne określające funkcje terenu oraz wprowadzone będą standardy urbanistyczne zawierające informacje jakiego typu budynki będą mogły w danej strefie być realizowane. Katalog możliwych do wyznaczenia stref obejmuje m.in. strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefę wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną, strefę usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną.

Na podstawie planu ogólnego będą mogły być wydawane decyzje o warunkach zabudowy ponieważ określać on będzie obszary uzupełnienia zabudowy. Wydawanie decyzji poza obszarami uzupełnienia zabudowy nie będzie możliwe.

Wyznaczenie w planie ogólnym terenów uzupełnienia zabudowy nastąpi w ściśle określony sposób. Reforma planowania przestrzennego wprowadza obowiązek bilansowania nowych terenów budowlanych w oparciu o aktualną i prognozowaną liczbę mieszkańców naszego miasta.

Zgłoś swój wniosek

Urząd Miasta w Jaśle zachęca do złożenia wniosku każdego, kto chciałby coś zmienić na swojej działce. Od 10 czerwca do 31 lipca 2024 r. można to zrobić (elektronicznie lub osobiście) na obowiązującym formularzu dostępnym w siedzibie urzędu i na stronie internetowej urzędu pod adresem: https://um.jaslo.pl/wp-content/uploads/2024/03/Pismo-dotyczace-aktu-planowania-przestrzennego.pdf

Wypełniony formularz w formie papierowej można osobiście złożyć w urzędzie lub wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta w Jaśle, ul. Rynek 12, 38-200 Jasło, albo wypełnić go elektronicznie i wysłać na adres: [email protected] lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Architektury UMJ pod numerem telefonu: 13 44 86 343 lub 13 44 86 331.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto