Prawie 82 mln zł dla samorządów z powiatu jasielskiego

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. Archiwum
Udostępnij:
Gminy z jasielszczyzny w sierpniu złożyły do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski na duże inwestycje. Łącznie wnioskowano o ponad 200 mln zł. Gminy, miasto i powiat dostaną niespełna 82 mln zł. Największe pieniądze – 14,7 mln zł wpłynie do kasy miasta Jasła. Ile i na co dostaną inne samorządy?

Miasto Jasło w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Pogram Inwestycji Strategicznych otrzymało 14,7 mln zł na realizację dwóch zadań. Jednym z nich jest „Zabezpieczenie terenów zamieszkałych przed podtopieniami poprzez odprowadzenie wód opadowych z dzielnicy przemysłowo-składowej w Jaśle” – 10,2 mln zł, drugim „ Budowa krytego lodowiska w Jaśle” – 4,5 mln zł.

W ramach pierwszego zadania przewidziano: odprowadzenie wód deszczowych z obszaru dzielnicy przemysłowo-składowej poprzez budowę zbiorników retencyjnych oraz skierowanie przez kolektory kanalizacji deszczowej i przepompownie wód bezpośrednio do rzeki Jasiołki z pominięciem Potoku. Aktualnie wody odprowadzane są do Potoku, ale spływ wód powoduje jego przeciążenie i występowanie wód z koryta, zalewając niżej położone tereny mieszkalne. W 2020 r. mieszkańcy tych obszarów ponieśli milionowe straty. Nawalne deszcze są coraz częstsze tym samym ryzyko wzrasta.

Z kolei zadanie drugie obejmuje budowę obiektu całorocznego z funkcją lodowiska i boiska o wymiarach 60×26 m oraz budowę pełnego zaplecza (sanitarno-szatniowego, kasy, wypożyczalni łyżew, widowni na ok. 100 miejsc, dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Takie rozwiązanie pozwoli korzystać z obiektu przez cały rok – w sezonie zimowym jako lodowisko, natomiast w sezonie letnim jako boisko wielofunkcyjne do uprawiania innych dyscyplin.

Będą nowe autobusy

Powiatowy Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim ma otrzymać 5 697 975 zł zakup taboru niskoemisyjnego do obsługi transportu publicznego. Natomiast do kasy powiatu wpłynie 2 340 000 na poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, które są mieniem powiatu jasielskiego.

Duża kasa na kanalizację

Gmina Brzyska na budowę kanalizacji sanitarnej w Dąbrówce, Wróblowej oraz części Lipnicy Dolnej otrzyma 8 409 179 zł. Długość sieci kanalizacji przewidzianej do budowy to ok.23 km, planowanych do podłączenia jest ok.261 budynków. Przewidywana wartość inwestycji to prawie 11 mln zł. Do kasy gminy Dębowiec wpłynie 3 325 000 zł. Pieniądze pomogą w budowie stacjonarnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych wraz z budową zaplecza gospodarczo-sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej w Dębowcu.

Z kolei gmina Jasło na budowę sieci kanalizacyjnej w Opaciu i Trzcinicy (Granice) oraz na modernizację oczyszczalni ścieków w Trzcinicy i Szebniach oraz kanalizacji w Warzycach otrzyma 7 980 000 zł. W Kołaczycach dzięki wsparciu pieniędzy z programu „Polski Ład” ma powstać nowe boisko treningowe oraz ścieżka spacerowa w okolicy stadionu. Dofinansowanie z BGK wyniesie 4,5 mln zł. Największą inwestycją, którą władze gminy chcą zrealizować przy wsparciu pieniędzy z „Polskiego Ładu”, to przebudowa dwóch dróg: Grab-Wyszowatka-Długie oraz Kotań Kolanin za niespełna 3 mln zł. Z rządowego programu najbiedniejszy samorząd w powiecie otrzymał 2 945 000 zł.

Gmina Nowy Żmigród planuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej w części Starego Żmigrodu, Nienaszowa i w całej Grabaninie oraz budowę i przebudowę przepompowni ścieków i rurociągu tłocznego na terenie gminy Nowy Żmigród. Na ten cel z „Polskiego Ładu” ma wpłynąć do gminnej kasy 6 650 000 zł. Również na inwestycje związaną z kanalizacją kasę otrzymała gm. Osiek Jasielski. Dzięki wsparciu pieniędzy z rządowego programu ma powstać kanalizacja na terenie miejscowości: Zawadka Osiecka, Pielgrzymka, Mrukowa, Samoklęski.

Nowy park

Władze gminy Skołyszyn powzięły ambitny plan budowy parku turystyki i kultury na terenie o powierzchni prawie 7 hektarów w centrum Skołyszyna. Inwestycja ma kosztować około 8,5 mln zł z czego 7,65 mln zł to kasa z programu „Polski Ład”. W planie prac jest m.in. stworzenia nowych alejek, umieszczenie ławek, zadaszeń, koszy. Powstanie też plac zabaw, strefa edukacyjno-przyrodnicza, siłownia plenerowa, pump track oraz ścieżki rowerowe.

Gmina Tarnowiec na budowę Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tarnowcu dostanie 2 787 034 zł.

Przygotowanie do realizacji inwestycji ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. W dniu zamknięcia tego wydania Faktów Jasielskich nie było jeszcze wiadomo, kiedy samorządy będą podpisywać umowy na dotacje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie