Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt o internetowym hejcie zwycięzcą VII Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem. 150 tysięcy złotych dla SP nr 2

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Uroczyste zakończenie VII edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem odbyło się dzisiaj, 10 czerwca, w Jasielskim Domu Kultury. Najlepsze projekty naukowo – badawcze realizowane przez uczniów jasielskich szkół podstawowych zostały nagrodzone.

Dzięki wsparciu Fundacji Lotos, podczas uroczystej gali został przekazany bon o wartości 150 tysięcy złotych na utworzenie nowoczesnej pracowni dydaktyczno-edukacyjnej. Otrzymała je Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi, której uczniowie zrealizowali najlepszy projekt naukowo-badawczy w ramach VII edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem. Uczniowie klasy VII b Filip Hałucha, Jakub Reczek i Tymoteusz Turek pod okiem nauczycielki Elżbiety Dubiel zostali nagrodzeni za projekt „Chcieć to móc, więc stop i dość!”, mówiący o tym w jaki sposób pomóc młodym ludziom wyplątać się z sieci mowy nienawiści i dezinformacji. Podczas gali uczniowie opowiedzieli o przypadku zaszczucia jednej z uczennic, która przeniosła się z tego powodu do ich szkoły. Wyemitowali nagranie z dziewczynką, która chce pozostać anonimowa. Przedstawili projekt i wręczyli burmistrzowi Jasła Ryszardowi Pabianowi list, w którym apelują o pomoc samorządu w rozwiązaniu tego problemu, który dotyka głównie młodych, ale nie tylko. Wyrażają nadzieję, że wspólnymi siłami uda się ukrócić zjawisko hejtu, mowy nienawiści i dezinformacji w internecie.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian był wyraźnie wzruszony, łamał mu się głos, gdy wyszedł na scenę do nagrodzonych uczniów. Powiedział, że trudno być obojętnym na hejt, który często kończy się tragicznie. Gospodarz miasta wyraził nadzieję, że wspólnymi siłami uda się coś poprawić w tym problemie, który dotyka wielu ludzi, także władz miasta. Pogratulował uczniom podjęcia tak istotnego dla wszystkich tematu.

– Wspaniale, że to właśnie wy, młode pokolenie, dostrzegacie ten problem, który dotyczy was bezpośrednio. Wasza psychika jest o wiele słabsza niż osób dorosłych i niejednokrotnie skutkuje tym, że hejt kończy się tragicznie. Rozwój techniki informatycznej, bardzo potrzebny w życiu codziennym, to także zagrożenia. W przestrzeni wirtualnej anonimowe atakowanie wydaje się bezkarne, ale tak nie jest. Liczę na cenną współpracę młodego pokolenia. Dziękuję za bardzo ważny, istotny projekt. Oby świat, w którym przyjdzie wam długie lata żyć, się zmienił. Właśnie razem jesteśmy w stanie coś poprawić

– zwrócił się do laureatów głównej nagrody Ryszard Pabian i zapowiedział od nowego roku szkolnego wdrożenie do szkół nowego programu nauczania „apteczki pierwszej pomocy emocjonalnej”.

W tym roku szkolnym, w VII edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem brało udział 78 uczniów i 23 nauczycieli - opiekunów ligi, którzy w sumie zrealizowali 26 projektów naukowo-badawczych. Były one realizowane w poszczególnych etapach edukacyjnych, uwzględniając obszary badawcze: zintegrowany w edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III), humanistyczny (klasy IV-VI, VII-VIII) i matematyczno-przyrodniczy (klasy IV-VI, VII-VIII).

Bardzo wysoko oceniła projekt ekspert Aleksandra Dacyl. Określiła go mianem unikatowego, realizującego problemowe zdobywanie wiedzy jako metody nauczania. Nauczyciele i uczniowie wykazali się zaangażowaniem, pomysłowością i kreatywnością. Dla nauczycieli to były też nowe doświadczenia, wzbogacające warsztat pracy.

– To było udane przedsięwzięcie. Uczestniczyli w procesie badawczym, promowali naukę

– podkreśliła Aleksandra Dacyl.

- Najważniejszym aspektem Jasielskiej Naukowej Ligi z Lotosem jest fakt, że dzieci poznają nowe formy zgłębiania wiedzy. Ważna jest też dobra zabawa. Wiem, że wielu z uczestników chętnie spotyka się ze sobą już po zakończeniu projektów, aby dalej wspólnie drążyć tematy już rozpoczęte oraz te, które nasuwają im się na myśl w trakcie przygotowań

– powiedziała zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz – Czech.

Prezes Lotos Infrastruktura S.A. Jasło Jacek Gogola powiedział, że firma i fundacja są gotowe wspierać program także w następnych latach.

– To niezwykle ważne, że uruchamiamy rozum, kreatywne myślenie, logikę, które coraz rzadziej spotykamy w dzisiejszym świecie. Ważne, że dzieje się to w naszym mieście, co pokazuje także potencjał tego miejsca

– powiedział Jacek Gogola. Podkreślił, że firma, którą reprezentuje widzi potrzebę wspierania projektów edukacyjnych, kulturalnych czy sportowych, uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności.

Na scenie zaprezentowali swój projekt w bardzo obszernym materiale uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 4: Oliwia Gadzała, Adam Bugno i Piotr Morajda (opiekunka Joanna Sanocka), który pokazali w jaki sposób można pomóc niepełnosprawnym intelektualnie rówieśnikom, zdobyć pasje i zainteresowania w szkole. Za wspólny występ z niepełnosprawnymi kolegami zebrali wielkie brawa.

Nagrody w poszczególnych kategoriach wręczali uczniom prezes Lotos Jasło Jacek Gogola, burmistrz Ryszard Pabian i jego zastępczyni Elwira Musiałowicz – Czech.

Projekt edukacyjny, realizowany w ramach programu Jasło Miasto Wiedzy, od samego początku, czyli od 2013 roku, wspiera Grupa Lotos - partner strategiczny przedsięwzięcia. W ciągu 7 lat wzięło w nim udział ponad tysiąc dzieci, realizujących 400 projektów.

Nagrodzone i wyróżnione projekty w VII edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem

Nagroda główna
Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle: "Chcieć to móc, więc stop i dość!" W jaki sposób pomóc młodym jaślanom wyplątać się z sieci mowy nienawiści i dezinformacji? – klasa VII b: Filip Hałucha, Jakub Reczek, Tymoteusz Turek, opiekun Elżbieta Dubiel.

Obszar wczesnoszkolny
I miejsce - ZSM nr 2: Pieniądz widziany oczami dziecka - jak zainteresować najmłodszych jaślan numizmatyką? – klasa II: Zuzanna Lachowska, Zuzanna Wojdyła, Julia Czajka, opiekun Barbara Maczuga.
II miejsce – ZSM nr 2: Zaczytani są wśród nas. Dlaczego dzieci w Jaśle powinny czytać książki? – klasa III: Martyna Okarma, Wiktoria Szarek, Wojciech Miś, opiekun Jolanta Roś.
III miejsce – SP nr 2: Co zrobić, żeby postać św. Antoniego, patrona Jasła, była lepiej znana naszym rówieśnikom? – klasa Ia: Iwo Marszałek, Kacper Mazur, Jan Pniak, opiekun Maria Nawrocka.
Wyróżnienie – ZSM nr 2: Mały Patriota. W jaki sposób pierwszoklasista z Jasła może wyrazić swój patriotyzm? – klasa I: Jakub Gaweł, Jakub Palar, Karol Komisarz, opiekun Kinga Piątek.

Obszar humanistyczny klasy IV – VI
Wyróżnienie – ZSM nr 1: Cumelek kładziemy na nakastliku, czyli jak ocalić od zapomnienia wśród jasielskiej młodzieży gwarę podkarpacką? – klasy IV – V: Lena Janiga, Blanka Smagacka, Laura Piekarz, opiekun Magdalena Janiga – Żdan.

Obszar humanistyczny klasy VII – VIII
I miejsce – ZSM nr 3: To moje miasto, moja ulica…naprawdę moje. Jak upowszechnić wśród jaślan wiedzę o patronach ulic naszego miasta? – klasa VIII: Zuzanna Jasińska, Anna Rzemińska, Julia Tarnowska, opiekun Renata Goleń.
II miejsce – SP nr 4: W jaki sposób pomóc niepełnosprawnym intelektualnie rówieśnikom zdobyć pasje i zainteresowania w szkole? – klasa VIII: Oliwia Gadzała, Adam Bugno, Piotr Morajda, opiekun Joanna Sanocka.
III miejsce – SP nr 2: Jakiego koloru jest Twoje życie? W jaki sposób kolory mogą wpływać na życie jaślan? – klasa VII: Emilia Leśniak, Liliana Kopera, Karolina Mroczka, opiekun Bożena Dziadzio.
Wyróżnienie – SP nr 4: Czy jasielskie murale potrafią zatrzymać przechodnia w biegu? Jakie uczucia wzbudzają? – klasa VII: Maja Dubiel, Magdalena Kutyna, Gabriela Lechwar, opiekun Katarzyna Goleń.

Obszar matematyczno – przyrodniczy klasy IV – VI
Wyróżnienie – SP nr 1: Jakie działania podejmują jaślanie w celu ochrony klimatu? – klasa V: Iga Goleń, Małgorzata Maciejczyk, Gabriela Gierut, opiekun Barbara Gonera.

Obszar matematyczno – przyrodniczy klasy VII – VIII
I miejsce – SP nr 2: "Zielone osiedla" - jak młodzi jaślanie mogą promować ekologię wśród najbliższych sąsiadów? – klasa VIII ad: Gabriela Waśko, Ewelina Hanula, Olga Hap, opiekun Elżbieta Niedźwiedź.
II miejsce – SP nr 2: Jak wykorzystać dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza do promocji Jasła? – klasa VIII ad: Anna Świetlicka, Antoni Fila, Anna Bąk, opiekun Elżbieta Niedźwiedź.
III miejsce – SP nr 4: Czary-mary. Jak złudzenia optyczne w Jaśle zmieniają obraz świata? – klasa VIII: Oliwia Pykosz, Oliwia Spólnik, Kamila Buglewicz, opiekun Joanna Kurowska.
Wyróżnienie – ZSM nr 3: Jak zainteresować młodzież przyrodą Jasła i najbliższej okolicy? Atrakcyjne zajęcia w terenie oczami uczniów. – klasa VIII: Anika Koba, Wiktoria Wielgosz, Zuzanna Skłaba, opiekun Jadwiga Moskal.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto