Radni Jasła odmówili wsparcia finansowego dla nowoczesnej inwestycji

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Według planu budynek ma powstać przy zbiegu ulic Na Kotlinę i Mendysa.
Według planu budynek ma powstać przy zbiegu ulic Na Kotlinę i Mendysa. Związek Gmin Dorzecza Wisłoki
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki chociaż istnieje od 22 lat to nie ma swojej siedziby. Teraz nadarzyła się ku temu okazja. Organizacja, która zrzesza gminy z naszego regionu otrzymała możliwość dofinansowania 65 procent kosztów budowy takiego budynku. Żeby inwestycja mogła ruszyć Związek potrzebuje wkładu własnego, a nie mając własnego majątku szuka wsparcia u gmin członkowskich. Największym wsparciem miało być przekazanie 2 mln zł z kasy miasta Jasła.

- Zaczynaliśmy od biurka w urzędzie miasta. Taki był początek Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Przez lata zrealizowaliśmy inwestycje na ponad 500 mln zł – wylicza Andrzej Czernecki, radny miejski i jednocześnie Przewodniczący Zarządu ZGDW. Budynek Centrum Zrównoważonego Rozwoju ma powstać na 78-arowej działce miejskiej wartej około 700 tys. zł. u zbiegu ulic Na Kotlinę i Mendysa. Teren został w ubiegłym roku przekazany Związkowi przez władze miasta w użytkowanie wieczyste.

Nowocześnie i ekologicznie

Budynek, który ma powstać będzie energooszczędny i skonstruowany jako nowoczesna pasywna bryła. Obiekt będzie miał powierzchnię około 800 mkw. i składał się będzie z trzech kondygnacji. Centrum Zrównoważonego Rozwoju ma być połączeniem ekologii i nowoczesności. Na terenie obiektu odbywać się będą wystawy, lekcje, szkolenia. Będzie też aula na spotkania dla 300 osób oraz wystawa eksponatów promujących najnowsze rozwiązania technologiczne.

Budynek będzie dostępny dla szkół, mieszkańców oraz turystów. Będzie też siedzibą Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Przygotowano też plan zagospodarowania terenu wokół budynku, znajdą się tam ścianka z zieloną przegrodą do oczyszczania powietrza, wiaty fotowoltaiczne dla rowerów czy małe wiatraki i małe, pokazowe urządzenia do odbioru opakowań plastikowych i szklanych. Wstępny koszt budowy oszacowano na 11,3 mln zł. Dotacja wynosi 5,8 mln zł, potrzeba jeszcze 5,5 mln zł.

Wiele znaków zapytania

Żeby budowa mogła ruszyć potrzebne jest wsparcie samorządów, które wchodzą w skład Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. O największą sumę poproszono władze miasta. Wkład Jasła do inwestycji miał wynieść 2 mln zł. Ustalono, że finansowanie rozłożone będzie na 3 lata.

– Obiekt wpisuje się w działania, które realizuje miasto w temacie szeroko rozumianej edukacji – nie ukrywa Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Na ostatniej sesji rady miasta burmistrz przedstawił radnym uchwałę dotyczącą przekazania pieniędzy na budowę Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

– Świętej pamięci sekretarz Tadeusz Górczyk powtarzał, że jeśli robimy inwestycje i mamy dofinansowanie, to róbmy, bo to zostanie w naszym mieście – apelował radny Krzysztof Czeluśniak. Wielu radnych miało inne zdanie niż Czeluśniak. Mnożyli wątpliwości, pytali o sposoby pozyskania pieniędzy z innych źródeł, dopytywali o majątek Związku.

Po obszernej dyskusji odbyło się głosowanie, w którym pomysł wsparcia budowy Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Jaśle został odrzucony. Za przekazaniem wsparcia finansowego głosowali: Andrzej Czernecki, Elżbieta Bernal, Józef Twarduś, Krzysztof Czeluśniak, Leszek Znamirowsi, Maria Kluz, Mariola Mazur i Robert Hap. Przeciw była radna Agnieszka Sobczyk, natomiast wstrzymali się: Andrzej Dybaś, Bogdan Ziemba, Bogusława Wójcik, Henryk Rak, Iwona Dziedzic, Jan Pierzchała, Jerzy Okarma, Kazimierz Mikrut, Krystyna Sikora, Lech Polak oraz Marcin Węgrzyn.

Czy wobec braku wsparcia finansowego obiekt ma szansę powstać? Andrzej Czernecki nie ukrywa, że ciężko będzie znaleźć finansowanie, a żeby dotacja nie przepadła pieniądze na wkład własny muszą się znaleźć jak najszybciej. Obiekt musi powstać do końca czerwca 2023 r.


Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie