Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni miasta Jasła w obronie jasielskiego pogotowia

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Archiwum
Samorządy z powiatu jasielskiego nie raz wspierały jasielskie pogotowie. W jednostce medycznej pracuje także wykwalifikowana kadra. Załoga pogotowia boi się o miejsca pracy. Wszystko zaczęło się w grudniu, kiedy do Jasła dotarła informacja o planowanym przejęciu naszego pogotowia przez Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie. Apel w sprawie zahamowania zmian wystosowali wczoraj radni Miasta Jasła.

Na wczorajszej sesji rady miasta Krzysztof Czeluśniak z klubu „Jaślanie” zaproponował, by radni podjęli apel w obronie jasielskiego pogotowia ratunkowego. Radni obawiają się, że wyodrębnienie na trenie całego województwa tylko jednego rejonu operacyjnego pogotowia ratunkowego nie będzie osłabi jakość usług, a tym samym może narazić życie wielu mieszkańców jasielszczyzny.

Radni apelują, by władze województwa wycofały się z propozycji i utrzymały funkcjonujące do tej pory rejony. - Co daje gwarancję utrzymania dobrego poziomu świadczonych usług medycznych. Proponowane zmiany skutkować będą zmniejszeniem liczebności zespołów ratunkowych, z funkcjonujących obecnie trzyosobowych do zespołów dwuosobowych, a także spodziewaną redukcją zatrudnienia personelu medycznego jasielskiej stacji pogotowia ratunkowego – napisali w apelu radni. Dotychczasowa struktura organizacyjna pogotowia ratunkowego w Jaśle oparta była na pracownikach – ratownikach medycznych znających topografię, teren i pacjentów z Jasła i powiatu jasielskiego, co zapewniało szybką interwencję pogotowia ratunkowego.

- My jako samorządowcy Miasta Jasła przez szereg lat wspieraliśmy finansowo jasielskie pogotowie, w szczególności poprzez zakup karetek oraz wysokiej jakości sprzętu medycznego, który miał służyć mieszkańcom miasta Jasła i powiatu jasielskiego

– tłumaczą adresatom apelu radni Jasła. Podkreślają też, że dodatkowym argumentem przemawiającym za zmianą tej decyzji jest utrata pracy przez ratowników medycznych, którzy narażając swoje życie i zdrowie wykonują pracę w jasielskim pogotowiu.

- Szczególnie w czasie pandemii COVID-19 nie chcemy by eksperymenty stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. W tym stanie rzeczy kierując się troską o zdrowie mieszkańców naszego regionu apelujemy o wycofanie się z planowanej decyzji – napisali radni. Pismo trafiło do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, Wojewody Podkarpackiego Ewa Leniart, parlamentarzystów z terenu powiatu jasielskiego oraz do starosty Adama Pawlusia.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto