Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni wojewódzcy jednogłośnie za zwiększeniem liczebności wojska na Podkarpaciu

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
maciekde/pixabay.com
Ustawa z 11 marca 2022 r. zakłada zwiększenie liczebności wojsk polskich do 300 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych i jednostek obrony terytorialnej. Sejmik Województwa Podkarpackiego wnioskuje, by jedną z nowych dywizji utworzyć w naszym regionie.

- Jestem mieszkańcem powiatu jarosławskiego i moi współmieszkańcy mówią, że słychać wybuchy bomb, które padają na przyległy do powiatu obwód jaworowski – tłumaczył radny Andrzej Ćwierz, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia Sejmiku Wojewódzkiego. – Mieszkańcy chcą, by w jakiś sposób ich zabezpieczyć przed ewentualną agresją, bo wszystko wskazuje na to, że plany Putina mogą się nie skończyć na Ukrainie. Pomyśleliśmy, że trzeba wykorzystać ten czas, wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Podkarpacia.

„Sejmik Województwa Podkarpackiego uważa, że tworzące się nowe dywizje powinny być rozlokowane ze względu na większe zagrożenie konfliktem przede wszystkim we wschodnich województwach Polski. Uważamy, że jedna z nowo formowanych dywizji powinna być rozlokowana w województwie podkarpackim, jako województwie o najdłuższej granicy z Ukrainą”.

Adresatami tego stanowiska są m. in.:

  • Prezydent RP,
  • marszałkowie Sejmu i Senatu,
  • Premier RP,
  • minister obrony narodowej,
  • podkarpaccy senatorowie i posłowie,
  • wojewoda podkarpacki.
Radni wojewódzcy jednogłośnie za zwiększeniem liczebności wojska na Podkarpaciu
Anna Magda

Twórcy tego stanowiska oczekują, że nowa „podkarpacka” dywizja formowana będzie z jednostek o dużym doświadczeniu bojowym poza granicami naszego kraju. Atutem dla akceptacji pomysłu ma być lotnisko w Jasionce, które może przyjmować najcięższe samoloty transportowe. Kolejnym: położenie Rzeszowa na skrzyżowaniu autostrady i drogi S19, co dla logistyki wojska ma ogromne znaczenie. I kolejny: poligon w Nowej Dębie.

- Nie bez znaczenia jest również duża liczba powołań na Podkarpaciu do wojska polskiego i wojsk obrony terytorialnej – argumentował radny Ćwierz. – Podkreślam ten aspekt, ponieważ często pada pytanie, czy mamy dość chętnych, by stworzyć dywizję na naszym terenie.

Nie tylko kwestia bezpieczeństwa mieszkańców, ale i szansa na rozwój gospodarczy znalazła się wśród argumentów autorów stanowiska, w którym wspomina o utworzeniu tysięcy nowych miejsc pracy. Radny Ćwierz powołał się na swoje rozmowy z „bardzo kompetentnymi osobami”, które zapewniały, że powołanie nowej jednostki wojskowej na Podkarpaciu wiąże się z napływem znacznych funduszy do regionu.

Na terenie Podkarpacia już stacjonuje kilka tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych i WOT:

  • 1 Batalion Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie,
  • 5 Batalion Strzelców Podhalańskich w Przemyślu,
  • 16 Batalion Saperów w Nisku,
  • 1 Batalion Czołgów w Żurawicy,
  • 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie – to najliczniejsze w tutejszych jednostek.

- Pomysł radnych interesujący, choć w jego ocenie pomogłyby szczegóły jego realizacji – mówi dr Maciej Milczanowski, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Chodzi o na przykład takie dane, jak lokalizacja rozmieszczenia, jakiej formacji byłaby to jednostka. Jeśli chodzi o argument, że miałaby przeciwdziałać agresji militarnej od strony Lwowa, to strategia współczesnego pola walki zakłada, że to najpierw WOT bierze na siebie pierwsze uderzenie i spowalnia działania przeciwnika, dopiero potem do kontrataku wkraczają regularne siły, ale to znaczy, że powinny być w oddaleniu od granicy. Poza tym raczej nie należy spodziewać się ataku od strony Lwowa, przeciwnie: budujemy współpracę z Ukrainą i trwają prace, by sojuszniczo połączyć nasze siły. Choć taka nowa dywizja byłaby jednym ze sposobów na budowanie tego sojuszu.

Doktor Maciej Milczanowski.
Doktor Maciej Milczanowski. Paweł Dubiel

Ekspert UR pozytywnie ocenia też pomysł zabiegów o stałą obecność wojsk amerykańskich na Podkarpaciu, jako gwarancję naszego bezpieczeństwa.

- Jeszcze większą wartością takiej obecności byłaby okazja do doskonalenia współdziałania wojsk polskich i amerykańskich – tłumaczy. – Interoperacyjność jest obecnie kluczowa, szczególnie w systemie dowodzenia, a pod tym względem i w kategoriach technicznych Amerykanie są absolutnym światowym liderem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radni wojewódzcy jednogłośnie za zwiększeniem liczebności wojska na Podkarpaciu - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto