Ranking samorządów. Dębowiec wysoko, Brzyska w ogonie

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Archiwum
Udostępnij:
Są już wyniki 17. edycji rankingu samorządów. Zestawienie przygotowywane jest w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim gminy z powiatu jasielskiego.

Od 16 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Pod uwagę brane są cztery kategorie. Analitycy przygotowujący ranking oceniają zdolność do zwiększania dochodów wewnętrznych i korzystania z finansowania zewnętrznego. Na pozycję w rankingu wpływa też działalność samorządów, które mają bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców. Te dwie kategorie punktowane są w rankingu najwyżej. Autorzy, którzy oceniają samorządy biorą też pod uwagę sposób dostosowania samorządu do zmian klimatycznych oraz jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.

W tym roku wśród gmin wiejskich powiatu jasielskiego wypadła gmina Dębowiec. Samorząd, któremu szefuje wójt Marcin Bolek. Gmina Dębowiec awansował w porównaniu do ubiegłego roku o 494 pozycji. - Progres jaki nastąpił w okresie trzech lat świadczy o tym, iż podjęte trudne decyzje powoli przynoszą zamierzone rezultaty – podkreśla wójt Marcin Bolek.

Wójt tłumaczy, że kluczem do sukcesu jest „dogłębna analiza budżetu związana z wprowadzeniem szeregu zmian, powodujących oszczędności a także dobre i umiejętne korzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania (pieniądze krajowe bądź unijne).” Bolek opisuje, że te działania pozwoliły władzom gminy na rozpoczęcie wielu strategicznych inwestycji chociażby w zakresie ochrony środowiska. Aktualnie w gminie trwają inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową, gospodarką odpadami, modernizacją i rozbudową oświetlenia a także poprawą infrastruktury drogowej, turystycznej i sportowej.

- Wpływ na taką pozycję naszej gminy ma także szeroko rozumiana jakość zarządzania urzędem. To właśnie te czynniki, te inwestycje decydują o tym, że Gmina Dębowiec jest coraz lepiej postrzegana. Wynik jaki osiągnęliśmy daje powody do zadowolenia, ale nie do zaprzestania wdrażania nowych, ciekawych pomysłów, które pozwolą nam jeszcze lepiej i sprawniej zarządzać gminą Dębowiec

– podsumowuje M.Bolek. I dodaje, że rozwój może nastąpić tylko wtedy, kiedy jest dobra współpraca w urzędzie oraz pomiędzy urzędnikami, a radą gminy, sołtysami i mieszkańcami.

Na początku piątej setki uplasowała się w tym roku gmina Nowy Żmigród. Samorząd Grzegorza Bary zanotował awans o 166. pozycji i uplasował się na 504 miejscu. W piątej setce znajdziemy jeszcze gminę Tarnowiec. Wójt Wiktor Barański może mieć powody do zadowolenia. Gmina Tarnowiec awansowała z 965. miejsca, na którym była rok temu na 593. Pozycję (wzrost o 372 oczka). Dalsze miejsce znajduje gm. Osiek Jasielski – 703. miejsce. Gmina, której przewodniczy wójt Andrzej Stachurski również zaliczyła spory skok w rankingu: z 1133. miejsca w 2020 r., co daje wspięcie się o 430 pozycji. Gmina Jasło awansowała z 1297 miejsca w ub. roku na 840 w tym. Ostatnią gminą z jasielszczyzny, która znalazła się jeszcze w tysiącu jest Skołyszyn. Samorząd Bogusława Kręcisza znalazł się na 896. pozycji co daje skok o 323 oczka (w ub. roku gmina była 1219). Poza pierwszym tysiącem jest Krempna i Brzyska. Samorząd krempiański zajął 1304. miejsce. W ub. roku było lepiej – gmina Kazimierza Miśkowicza była wówczas na 1291. pozycji.

Zestawienie obejmuje 1533 samorządy gminne, więc w ogonie całego zestawienia znajduje się gm. Brzyska, która w tym roku spadła o 67. miejsc i została sklasyfikowana na 1523 pozycji w rankingu gmin wiejskich „Rzeczpospolitej”.
Wśród gmin miejsko-wiejskich Kołaczyce zajęły 559. miejsce (wzrost o 62). W tym samym zestawieniu znajduje się miasto Jasło: awans o 14. pozycji na 388. miejsce. Ranking miast obejmuje 878 samorządy.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie