Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Relacje” Piotra Worońca i jego syna w Galerii Jasielskiego Domu Kultury

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W Galerii Jasielskiego Domu Kultury czynna jest wystawa „Relacje” Piotra Worońca i Piotra Worońca juniora. Ojciec i syn, rzeźbiarz i malarz, mimo różnych form wypowiedzi artystycznej, budują dialog i poprzez sztukę, konfrontują wizje swoich światów. Ekspozycję można zwiedzać do 18 czerwca br.

W minioną środę, 18 maja, odbył się wernisaż w Galerii Jasielskiego Domu Kultury.

– Myślę, że wspólnym mianownikiem tej wystawy, gdzie malarstwo komponuje się z rzeźbą, jest podobna wrażliwość ojca i syna, wielki talent i pasja. To ogromna przyjemność obcować z państwa dziełami

– mówiła Helena Gołębiowska, dyrektor JDK, witając autorów wystawy.

– Największą dla mnie relacją, jest ta między ojcem i synem. I jestem radosny oraz wdzięczny losowi, że doczekałem chwili, kiedy mogę z synem pokazać nasze prace. Znajduje się tu przekrój moich prac rzeźbiarskich z kilkunastu dobrych lat. Serdecznie dziękuję za zainteresowanie moją twórczością

– mówił Piotr Woroniec, dziękując równocześnie za możliwość ukazania swojej twórczości w Galerii JDK.

Piotr Woroniec jr. przybliżył plany związane z projektem wspólnej wystawy oraz dojrzewanie do jego zrealizowania.

– Przez długi czas uważałem, że nie jestem jeszcze gotowy na konfrontację z twórczością taty. I nadszedł ten moment, gdy zrealizowaliśmy pierwszą wystawę w Brzozowie. To był ważny moment i ważne miejsce, ponieważ tam w okresie szkolnym zainspirowałem się twórczością taty. Na mapie tych wystaw znaleźliśmy się w cudownej galerii JDK. Jestem wręcz bardzo zaskoczony tą powierzchnią i samą architekturą. Tutaj chciałbym podziękować pani Ani Brożynie za wspaniałą aranżację wystawy. Jeżeli chodzi o moje prace, to posłużę się cytatem artysty malarza Piotra Wójtowicza z Krosna, który wspomina, że moje malarstwo jest dokonaniem rozwarstwienia czy spłaszczenia rzeźby ojca. Zgadzam się z tym, jest ten wspólny pierwiastek. I wydaje mi się, że moje obrazy są znakomitym tłem do rzeźb. Wiele osób uważa, że one się pięknie uzupełniają

– podkreślił Piotr Woroniec jr.

Artyści podkreślili, że wspólnej, rodzinnej wystawie towarzyszą emocje. Jest to dla nich bardzo ważna artystyczna przygoda związana z konfrontacją rzeźby z malarstwem.

Twórczość rzeźbiarska Piotra Worońca (seniora – przyp. red.) to rodzaj niekończącego się poematu o człowieku (…) Świat jego postaci jest otwarty, ahoryzontalny, mieszczący w sobie archetypy ludzkiej natury, psychiki, a także dramatyzm średniowiecznych inscenizacji, mądrość i anegdotyzm, ludowych opowieści o zmaganiach z losem, czy wreszcie rodzaj swoistej poetyczności, która wydobywa z nas, widzów, co ukryte, co często zapomniane, zepchnięte w przestrzeń nieobecności

– czytamy w recenzji Marleny Makiel-Hędrzak.

Natomiast twórczość juniora, to – w jej oczach – oszczędny na pozór język linii form i barw, poddanych swoistej dyscyplinie i selekcji.

– Motywy Worońca są obiektywizowane za pomocą geometrii i koloru, wycinek rzeczywistości staje się jej konceptualnym zapisem: prosta gra linii, wzorów, dźwięk lub cisza barwy uniwersalizują przekaz tworząc spójną narratywną całość.

Wystawa prac Worońców, mimo różnych dziedzin, odmiennego warsztatu i sposobu konstruowania twórczej wypowiedzi, stanowi rodzaj zwierciadła, w którym przeglądają się sobie światy odrębne, a jednocześnie wspólne.

Piotr Woroniec urodzony w Giżycku w 1955 roku, jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Nidzicy. Lata 1975-1977 spędził na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie – reżyseria teatru amatorskiego. Następnie studiował filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie i Rzeszowie. Od roku 1995 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od 1992 do 1999 roku był asystentem scenografii w Teatrze Kreatur w Berlinie (Niemcy), a od 2006 roku prowadzi „Galerię Sękową” oraz organizuje coroczne Międzynarodowe Akcje Artystyczne przy Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka i pracuje w Woli Sękowej (Jaworowa), woj. podkarpackie.

Piotr Woroniec junior urodził się w Rzeszowie w 1981 r., jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w 2005 w pracowni malarskiej prof. zw. dr hab. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Obecnie jest wykładowcą w Zakładzie Malarstwa rodzimej uczelni. Od grudnia 2014 pełni funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. W 2018 r. otrzymał tytuł doktora na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie sztuki plastyczne pod opieką promotora prof. Janusza Karbowniczka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych jako uczestnik, kurator i inicjator. W 2014 r. otrzymał stypendium twórcze marszałka województwa podkarpackiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto