Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RMF: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła groźną, rosyjską siatkę szpiegowską, działającą na Podkarpaciu

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali ich w związku z odkryciem na ważnych trasach i węzłach kolejowych ukrytych kamer, które rejestrowały ruch na torach i transmitowały obraz do sieci.Ma chodzić głównie o odcinki tras kolejowych w województwie podkarpackim. Między innymi w okolicach lotniska w Jasionce koło Rzeszowa.
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali ich w związku z odkryciem na ważnych trasach i węzłach kolejowych ukrytych kamer, które rejestrowały ruch na torach i transmitowały obraz do sieci.Ma chodzić głównie o odcinki tras kolejowych w województwie podkarpackim. Między innymi w okolicach lotniska w Jasionce koło Rzeszowa. Krzysztof Kapica
Według ustaleń radia RMF, które pierwsze podało informacje w tej sprawie, rosyjska siatka szpiegowska miała za pomocą kamer internetowych infiltrować trasy kolejowe, głównie prowadzące przez województwo podkarpackie. Miało chodzić o śledzenie dostaw sprzętu i broni na Ukrainę. W czwartek do sprawy ma się odnieść minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Jak ustaliło RMF sześć osób zatrzymanych przez ABW to cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy, którzy mieli pracować na zlecenie rosyjskich służb specjalnych.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali ich w związku z odkryciem na ważnych trasach i węzłach kolejowych ukrytych kamer, które rejestrowały ruch na torach i transmitowały obraz do sieci.

Ma chodzić głównie o odcinki tras kolejowych w województwie podkarpackim. Między innymi w okolicach lotniska w Jasionce koło Rzeszowa. Nie jest tajemnicą, że obecnie jest ono głównym punktem przerzutowym zachodniej broni i amunicji dla Ukrainy.

W związku z tą akcją w stan podwyższonej gotowości postawiono funkcjonariuszy służb i policji. Jak podaje radio, szczególną uwagę mundurowi poświęcają zabezpieczaniu ważnych strategicznie tras kolejowych w Polsce, a także że wzmocniono ochronę kluczowych obiektów infrastruktury krytycznej.

Część mediów podała, że członkowie siatki szpiegowskiej mogli przygotowywać się do działań dywersyjnych.

Ani Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ani Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie chciały w środę udzielać informacji w tej sprawie. Nie chciały choćby potwierdzić lub zaprzeczyć doniesieniom RMF.

- W czwartek minister koordynator oraz Szef MSWiA Mariusz Kamiński wygłosi oświadczenie dla mediów, w którym odniesie się do doniesień radia w tej sprawie - informuje minister Stanisław Żaryn, pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy Podkarpacie może być w zainteresowaniu rosyjskich służb specjalnych? Oczywiście, że tak. To u nas, przy lotnisku w Rzeszowie, znajduje się duża baza wojsk amerykańskich. Jest to powszechnie znane, jak również to, że przez to lotnisko odbywają się transporty różnego sprzętu. Są też inne, już mniej znane medialnie, ośrodki i drogi dostaw w naszym regionie.

- Kolej jest w tej chwili najbezpieczniejszą formą transportu przez Ukrainę, z czego korzystają choćby oficjele, którzy docierają do Przemyśla samochodami, a stąd pociągami na Ukrainę. Jednak z transportem sprzętu już tak nie jest. Z tego zdają sobie sprawę Rosjanie i chcą się dowiedzieć, jakimi drogami, w jakiej ilości i co konkretnie dociera na Ukrainę. Linie kolejowe, autostrady i drogi to są tematy, które zawsze interesują obce służby - mówi Nowinom były funkcjonariusz specsłużb.

Infrastrukturą kolejową w Przemyślu i okolicach rzekomo interesował się hiszpański dziennikarz Pablo G., który został zatrzymany przez ABW w Przemyślu, w nocy z 27 na 28 lutego 2022 r. (a więc trzy dni od wybuchu wojny). Usłyszał zarzut szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego, został przez sąd tymczasowo aresztowany. Wówczas mówiło się tylko o Pablo G., jednak niedawno podano, że wtedy zatrzymano również drugą osobę podejrzewaną o szpiegostwo. Z kolei w marcu 2022 ABW zidentyfikowała aż 45 osób, oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: RMF: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła groźną, rosyjską siatkę szpiegowską, działającą na Podkarpaciu - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto