Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roślina, która jest prawdziwą "bombą" witamin rośnie w lasach nieopodal Krempnej [ZDJĘCIA]

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Legenda mówi, że roślina ta był pierwszym pokarmem budzących się z zimowego snu zwierząt. Liście miały wzmacniać organizm niedźwiedzia i dodawać mu energii. Legalnie można go zbierać tylko na terenie 3 województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Jest jedną z pierwszych roślin, które wyrastają wiosną z runa leśnego w wilgotnych lasach, ale można go hodować w przydomowym ogródku. Jego regularne spożywanie czosnku przyczyni się do obniżenia ciśnienia krwi oraz poziomu trójglicerydów i „złego” cholesterolu. Wspomoże także nasz układ odpornościowy. Ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne.

Wpływa również korzystnie na nasz układ pokarmowy. Usprawnia pracę jelit, więc jest idealny dla osób cierpiących na wzdęcia. Bierze także udział w regeneracji flory bakteryjnej, która została uszkodzona przez antybiotyki. Czosnek niedźwiedzi ma właściwości zdrowotne podobne do czosnku pospolitego. . Czosnek niedźwiedzi pomaga w leczeniu: przeziębienia, grypy, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, w tym zapalenia zatok i zapalenia oskrzeli.

Badania naukowe dowodzą, substancje zawarte w czosnku niedźwiedzim zapobiegają sklejaniu się płytek krwi i rozrzedzają krew, zmniejszając ryzyko tworzenia się zakrzepów. Jednocześnie osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe powinny uważać z jego konsumpcją.

Mowa o czosnku niedźwiedzim. Liście czosnku niedźwiedziego, bo w takiej formie występuje, wydzielają bardzo intensywny aromat podobny do charakterystycznego zapachu ząbków czosnku pospolitego. Roślina jest zaliczana do gatunków roślin objętych ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane. Sposobem jego pozyskiwania jest zbiór ręczny z licznych populacji, wyłącznie na obszarze województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Czosnek rośnie dziko w wilgotnych lasach liściastych, tworząc rozległe skupiska.

Liście czosnku niedźwiedziego można spożywać na surowo lub po ususzeniu (ta forma dostępna jest w sklepach spożywczych). Świeże listki sprawdzą się do domowego pesto lub jako składnik bazy sałatkowej. Suszone można dodawać do mięsnej marynaty i aromatyzowania oliwy z oliwek. Czosnek niedźwiedzi świetnie komponuje się z makaronami i włoskimi kluseczkami gnocchi i pierożkami ravioli. Można wzbogacić nim smak risotto, czy tradycyjnego polskiego twarożku zamiast szczypiorku. Równie świetnie sprawdzi się jako posypka do warzyw układanych na kanapce.

Jadalne są wyłącznie liście, natomiast kwiaty są trujące i to ich należy się wystrzegać. Przeciwwskazaniem do konsumpcji czosnku niedźwiedziego jest alergia.


**ZOBACZ TAKŻE:

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto