Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sarna albinos w lasach niedaleko powiatu jasielskiego. Niezwykłe zdjęcia lokalnego fotografa przyrody

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Albinizm (bielactwo) to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców.
Albinizm (bielactwo) to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców. Dariusz Tyrpin
Dariuszowi Tyrpinowi, fotografowi przyrody z Dębicy, udało się zrobić niezwykłe zdjęcia stada saren, w którym był albinos. To bardzo rzadka cecha u jeleniowatych.

Dariusz Tyrpin, fotograf z Dębicy, wieloletni członek Polskiego Związku Fotografów Przyrody i wielki pasjonat przyrody, w niedzielne popołudnie wybrał się do poddębickich lasów na sesję fotograficzną.

- Natrafiłem na stado saren, które opuszczało akurat swoją ostoję w poszukiwaniu pożywienia. Bacznie obserwowałem, jak całe towarzystwo podąża w moim kierunku. Liczyłem, że podejdą jak najbliżej, bym mógł je sfotografować z bliska, ale one oczywiście zachowały bezpieczną odległość

– opowiada Dariusz Tyrpin.

I dodaje, że nagle spośród stada wyłonił się biały osobnik.

- Albinosy zdarzają się wśród wszystkich gatunków zwierząt, ale wśród jeleniowatych to zjawisko bardzo rzadkie. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że udało mi się sfotografować białą sarnę. Rok temu kolega Adrian Janiga również fotografował białego osobnika w okolicach Dębicy i być może tego samego co ja w niedzielę. Na ok. 1600 saren, jakie policzono podczas ubiegłorocznej inwentaryzacji zwierzyny wykonanej przez Nadleśnictwo Dębica, trafiła się ta jedna i być może jedyna, ale za to jaka

– podkreśla z dumą Tyrpin.

Albinizm (bielactwo) to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się charakterystycznymi nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały.

Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tys. urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli. Sarna albinos jest więc wyjątkowa.


ZOBACZ TAKŻE: Albinosi wśród zwierząt. Jak radzą sobie w środowisku naturalnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto