Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sędziowie Sądu Rejonowego w Jaśle początkiem czerwca rozpoczęli orzekanie. Sprawdzamy, jak wygląda codzienna praca jasielskim sądzie [FOTO]

GM
Jasielski sąd jest przygotowany do prowadzenia rozpraw cywilnych online
Jasielski sąd jest przygotowany do prowadzenia rozpraw cywilnych online Grzegorz Michalski
Zdrowi, bez objawów i w maseczkach – tacy musimy być, idąc na rozprawę do Sądu Rejonowego w Jaśle. Od czerwca sędziowie rozpoczęli orzekanie. Do budynku wpuszczane są tylko strony postępowania. Prezes sądu specjalnym zarządzeniem wprowadziła procedury bezpieczeństwa.

Wraz z marcowym rozwojem epidemii koronawirusa doszło do przestoju w orzekaniu wszystkich sądów. Władze Ministerstwa Sprawiedliwości zdecydowały, że terminy sądowe zostają zamrożone. Rozprawy zostały odwołane. Dopiero w połowie maja, wraz wprowadzeniem trzeciej tarczy antykryzysowej, władze kraju wydały ustawę „odmrażającą” wymiar sprawiedliwości.

Zanim doszło do otwarcia sądów, prezesi każdej jednostki musieli wypełnić zalecenia, które napłynęły z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz sanepidu. Jak zapewnia sędzia Marzena Zygarowicz, prezes Sądu Rejonowego w Jaśle, sędziowie naszego sądu orzekają od początku czerwca.

- Prowadzimy rozprawy zgodnie z zaleceniami sanitarnymi. Nie da się prowadzić spraw tak szybko, jak do tej pory. Potrzebny jest czas m.in. na dezynfekcję czy wietrzenie sali rozpraw

– tłumaczy prezes M.Zygarowicz.

Listy na kwarantannie

W sądzie mogą przebywać jedynie osoby zdrowe, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Nie wejdą osoby, które odbywają kwarantannę, izolację lub takie, u których domownicy są pod nadzorem służb sanitarnych. Wprowadzono zakaz bezpośrednich kontaktów pomiędzy pracownikami wszystkich komórek organizacyjnych sądu. W pokojach zajmowanych przez więcej niż jednego pracownika odstęp powinien wynosić minimum 1,5 m. Oprócz tego każda korespondencja, która wpływa do sądu, będzie podlegać kwarantannie. Każdy z pracowników ma też obowiązek informowania przełożonego (także poza godzinami urzędowania sądu) o ewentualnych objawach choroby Covid-19.

Będą mierzyć temperaturą

Do sądu mogą wejść tylko strony postępowania.

– Każdy musi mieć maseczkę, również na sali sądowej. Przyłbica może być tylko wtedy, kiedy są przeciwwskazania donoszenia maseczki. Klient będzie poddany dezynfekcji rąk z automatycznego dozownika. Dodatkowo, pracownik ochrony sprawdza temperaturę i pyta w jakim celu klient pojawia się w sądzie –

objaśnia prezes Zygarowicz. Zarówno przy wejściu A jak i B zamontowano telefony bezprzewodowe. Każdy, bez wchodzenia do sekretariatu, będzie mógł połączyć się z odpowiednim pracownikiem. Do odwołania obowiązuje zakaz swobodnego i nieograniczonego przemieszczania się. Zakaz dotyczy również uczestników postępowań.

Każda ze stron jest wzywana na salę w taki sposób, żeby nie dochodziło do kumulacji osób wezwanych i oczekujących. Osoby oczekujące na rozprawę są zobowiązane zachować bezpieczną odległość. Prezes Zygarowicz wprowadziła też zmiany dotyczące przeglądania i czytania akt sądowych. Z prawa do przeglądania dokumentów można skorzystać po uprzednim telefonicznym zamówieniu dokumentów. Czynność będzie się odbywać przy obecności pracownika sądu.

Czytanie akt możliwe jest w każdy poniedziałek i czwartek. Pracownicy sądu, którzy kontaktują się z osobami trzecimi, są dodatkowo wyposażeni w przyłbice, maseczki i rękawiczki. W salach sądowych zamontowano przegrody ochronne, które znajdują się przy stołach sędziowskich oraz przy miejscach dla stron i przesłuchiwanych. Również osoby, które będą siedzieć za przegrodami, są obowiązane do stosowania maseczek ochronnych. Natomiast sale sądowe i pozostałe pomieszczenia sądowe będą poddawane dezynfekcji zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz z zachowaniem standardów BHP.

Nie będą pracować na dwie zmiany

Jasielski sąd jest przygotowany do prowadzenia spraw z zakresu prawa cywilnego za pośrednictwem Internetu. W ten sposób prowadzone są przesłuchania osób, które przebywają na oddziale psychiatrycznym. - Jeśli chodzi o sprawy karne, to nie ma jeszcze przepisów pozwalających na prowadzenie spraw online – tłumaczy prezes M.Zygarowicz. Nie wiadomo, czy strony będą wnioskować oprowadzenie rozpraw za pośrednictwem Internetu. System był już przez sędziów testowany. – Wyszło średnio – nie kryje Zygarowicz. Aby rozprawa odbyła się w sposób bezproblemowy, każda ze stron musi spełniać określone wymogi techniczne.

W przypadku stron nie zawsze jest to możliwe. Po odmrażaniu rozpraw, wiele sądów w dużych miastach wprowadziło orzekanie na dwie zmiany. Jak zapewnia szefowa jasielskiego sądu, u nas nie ma takiej potrzeby. Każdy sędzia ma do dyspozycji swoją salę, więc może orzekać kiedy potrzebuje.

- Nie zatrudniamy też tylu pracowników sekretariatu. Jeśli byłoby tyle osób, żeby zapewnić ciągłość pracy, to moglibyśmy myśleć o pracy na dwie zmiany. Mamy też sprzeciwy ze strony mecenasów, którzy nie chcą uczestniczyć w rozprawach w godzinach popołudniowo-wieczornych. Byliby zmuszani do pracy przez cały dzień

– tłumaczy prezes M.Zygarowicz. W przypadku pracy na dwie zmiany sąd miałby funkcjonować do godz. 20.30.

Obawiają się o zdrowie

O tym, czy rozprawy będą się odbywać zgodnie z planem, przekonamy się w najbliższych dniach. Prezes jasielskiego sądu nie kryje, że już spływają wnioski o odroczenia. Strony tłumaczą to obawą o zdrowie. Czy przez obostrzenia sanitarne wydłuży się czas prowadzonych spraw? Jak zapewnia prezes Marzena Zygarowicz, nie ma obaw, że sprawy będą się ciągnęły. Podkreśla, że rozprawy, które nie odbyły się z powodu epidemii są planowane na możliwie najbliższy termin. – Zanim wystartowaliśmy, wysyłaliśmy zawiadomienia. Dużo zależy od tego, czy strony będą chciały uczestniczyć w postępowaniach – podsumowuje sędzia M.Zygarowicz.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto