Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Magdą Skubisz w jasielskiej bibliotece

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle młodzież ze szkół średnich spotkała się z pisarką Magdą Skubisz. Spotkanie, które poprowadziła polonistka Beata Baraś, odbyło się w ramach projektu „Biblioteka zawsze po drodze”.

Pisarską karierę Magdy Skubisz zapoczątkował cykl powieści młodzieżowej o przemyskich licealistach: „LO Story”, „Dżus&Dżin”, „Chałturnik” i „Master”. Pierwsza z książek wywołała spore zamieszanie w rodzinnym mieście autorki i przysporzyła jej życiowych kłopotów. Choć w żadnej z części cyklu nie pojawia się nazwa szkoły, byli koledzy i nauczyciele uznali, że książka opisuje właśnie ich liceum. Jak sama przyznaje, pewne fragmenty są zainspirowane osobistymi doświadczeniami, ale książka w większości to fikcja literacka. Opisane postaci nie są wzorowane na konkretnych osobach z jej otoczenia, choć jedna z głównych bohaterek posiada cechy najlepszych koleżanek autorki ze szkolnych lat.

- Rodzice i uczniowie, byli absolwenci mojego liceum, pisali do mnie wiadomości, w których opisywali różne sytuacje ze szkoły, doszukując się podobieństw. Zarzucano mi także szkalowanie dobrego imienia szkoły, pod moim adresem padały przykre słowa. Książka to fikcja literacka, ale ludzie doszukiwali się w niej prawdziwych postaci i wydarzeń

– wyjaśniła.

Cykl w barwny sposób opisuje życie młodych ludzi u progu dorosłości, zwykłe codzienne problemy, ale także niecodzienne doświadczenia i wydarzenia. Autorka nie boi się kontrowersyjnych tematów, język powieści jest żywy, autentyczny, w wypowiedziach bohaterów pojawiają się niekiedy wulgaryzmy, ale również humorystyczne powiedzonka.

W 2022 roku, po kilku latach od ukończenia cyklu o młodzieży, Magda Skubisz powraca z nowym projektem.

- Temat na kolejne książki podsunęło mi samo życie. Inspiracją była historia rodu Tyszkowskich, którą usłyszałam od mojego sąsiada. Zaciekawiła mnie, więc zaczęłam ją zgłębiać

– powiedziała.

Przygotowując się do pisania sagi autorka rozmawiała z historykami, przeglądała dokumenty i wszelkie dostępne informacje na temat rodziny Tyszkowskich, czytała literaturę XIX-wieczną, zapoznała się z metodami leczenia w ówczesnych czasach, ukończyła również kurs zielarski. Tak powstały dwie powieści historyczno-obyczajowe „Aptekarka” i „Czarci ogród”, których akcja osadzona jest w XIX wieku, a główną bohaterką jest młoda zielarka o imieniu Katja. W przygotowaniu jest trzeci tom sagi, który najprawdopodobniej ukaże się w 2023 roku.

Projekt „Biblioteka zawsze po drodze” dofinansowano przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto