Substancje rakotwórcze na terenie zakładów pracy w powiecie jasielskim. Sanepid kontrolował warunki pracy

Iwona Adamek
Iwona Adamek
W trzech firmach w powiecie jasielskim pracownicy mieli kontakt z substancjami rakotwórczymi. Z jakimi i co im grozi, zobacz na kolejnych planszach ----->123 RF
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle przeprowadziła w 2020 roku kilkadziesiąt kontroli w zakładach pracy na terenie powiatu jasielskiego. Sprawdzano warunki higieniczne środowiska pracy. W trzech zakładach pracy wykryto obecność substancji rakotwórczych, z którymi na co dzień mają styczność pracownicy. Posypały się kary.

Sekcja Higieny Pracy PSSE w Jaśle skontrolowała w 2020 roku 34 zakłady pracy, przeprowadziła 41 kontroli sanitarnych i wydała 21 decyzji nakazowych.
Jakie uchybienia najczęściej popełniali pracodawcy w powiatu jasielskiego?

  • nieodpowiednie warunków pracy,
  • za wysokie stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia ,
  • braku aktualnych pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia,
  • nieaktualna lub niekompletna ocena ryzyka zawodowego
  • brak sporządzenia spisu stosowania niebezpiecznych mieszanin chemicznych,
  • brak rejestru czynników szkodliwych oraz karty badan i pomiarów czynników szkodliwych.

Choroby zawodowe u pracowników z powiatu jasielskiego

W 71 zakładach w powiecie jasielskim sanepid przeprowadził badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia. Jak wynika z analiz, które prowadziło akredytowane Laboratorium PSSE w Jaśle, w 5 zakładach, w narażeniu na ponadnormatywne parametry środowiska pracy, pracuje 115 osób.
Dodatkowo sanepid przeprowadził 3 postępowania w sprawie chorób zawodowych u pracowników i byłych pracowników zakładów pracy z terenu powiatu jasielskiego. Dotyczyły one obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy, choroby zakaźne – borelioza, choroby skóry - kontaktowe zapalenie skóry z podrażnieniami. Wydano 3 decyzje o stwierdzeniu choroby zawodowej oraz 4 decyzje o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

Rakotwórcze substancje w zakładach pracy w powiecie jasielskim

Sekcja Higieny Pracy prowadzi też stały nadzór nad zakładami pracy, w których występują czynniki rakotwórcze. W 202 roku skontrolowano pod tym kątem 3 zakłady pracy w powiecie jasielskim. Okazało się, że w narażeniu i kontakcie z substancjami rakotwórczymi pracuje 21 mężczyzn.

Zobacz na planszach z jakimi rakotwórczymi substancjami mają kontakt mężczyźni i co im zagraża:

Ponad to skontrolowano 2 dystrybutory substancji chemicznych i ich mieszanin, 12 zakładów, które stosują je w swojej pracy oraz 1 zakład wprowadzający do obrotu produkt biobójczy.

- Przeprowadzono 15 kontroli i wydano 2 decyzje dotyczące usunięcia uchybień w zakresie braku aktualnej oceny ryzyka związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych: braku instrukcji określającej sposób składowania, pakowania, załadunku i transportu oraz oznakowania miejsc składowania mieszanin chemicznych stwarzających zagrożenie

- czytamy w raporcie przekazanym przez Zbigniewa Paję, dyr. PSSE w Jaśle.

Zdaniem dyrektora, systematyczny nadzór nad przedsiębiorstwami sprawił, że warunki pracy w kontrolowanych zakładach na terenie powiatu jasielskiego, poprawiły się - porównując je z latami poprzednimi. Zmniejszyła się tez liczba chorób zawodowych u pracowników.


ZOBACZ TAKŻE: "Obawy są, ale wiara czyni cuda". Tłumy motocyklistów na jasnogórskich błoniach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie