Sukces uczennic jasielskiego „Ekonomika” w ogólnopolskim konkursie

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Uczennice klasy pierwszej IV Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle o profilu politechnicznym Krystyna Palacz i Kinga Kras, zdobyły wyróżnienie w finale XXVI edycji ogólnopolskiego konkursu „Fizyka a ekologia”, który odbył się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Do konkursu przystąpiło 17 drużyn z całej Polski. Krystyna Palacz i Kinga Kras z jasielskiego „Ekonomika”, podczas swojego wystąpienia przedstawiły wyniki prac badawczych z ekologii w ujęciu fizycznym. Temat wystąpienia finalistek to „Drzewa jako archiwa informacji o zmianach klimatu i środowiska”. Przygotowywały się pod opieką Wincentego Skwarka, nauczyciela informatyki, fizyki i przedmiotów zawodowych.

Tematyka wystąpienia dotyczyła możliwości badania zmian klimatu na podstawie przemieszczania się populacji drzew po zadanych obszarach z uwzględnieniem występowania określonych gatunków zwierząt. Po prezentacji ograniczonej rygorystycznymi ramami czasowymi do 8 minut, każda z grup uczestników otrzymała pytania od jury konkursowego dotyczące wykonanej pracy, na które trzeba było odpowiedzieć. Ostatecznie praca badawcza Krystyny Palacz i Kingi Kras otrzymała wyróżnienie. Finalistki dostały nagrody o wartości kilkuset złotych - smartwatche, kubki termiczne i designerskie torby. Krystyna i Kinga

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół średnich, a wśród jego głównych celów znajdowało się rozbudzenie wśród młodzieży szkolnej zainteresowania zastosowaniem metod fizycznych w badaniach środowiska przyrodniczego i antropopresji, upowszechnienie wiedzy o potrzebie ochrony środowiska przyrodniczego i klimatu a także kształtowanie umiejętności badawczych oraz interpretacji wyników badań. Konkurs od pierwszej edycji współtworzony jest przez Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej. Współorganizatorami bieżącej edycji był Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedra Geologii Stosowanej Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie