Święcany. Zmarł ks. prałat Jan Kulpa, wieloletni proboszcz, radny, Kapelan Honorowy Ojca Świętego

OPRAC.:
Jakub Hap
Jakub Hap
Diecezja Rzeszowska
Udostępnij:
Smutną informację przekazała Diecezja Rzeszowska. W wieku 87 lat odszedł dziś ks. prałat Jan Kulpa, który przez wiele lat sprawował posługę proboszcza parafii pw. św. Anny w Święcanach. Był też działaczem samorządowym i społecznym, duszpasterzem NSZZ RI "Solidarność" i Polonii w USA oraz Kapelanem Honorowym Ojca Świętego. Posługę kapłańską sprawował przez 63 lata.

Ks. Jan Kulpa urodził się 17 stycznia 1934 r. w Grodzisku Górnym. Był synem Walentego i Marii Urban. Ukończył podstawówkę w rodzinnej miejscowości oraz Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Egzamin dojrzałości zdał w 1952 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Leżajsku. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1958 r. w katedrze przemyskiej z rąk biskupa Franciszka Bardy.

Po święceniach jako wikariusz posługiwał w Laszkach (06.08.1958 r. - 30.07.1961 r.) i Święcanach (31.07.1961 r. - 01.07.1964 r.). Z parafią w gminie Skołyszyn związał się na wiele dekad.

- 17 lipca 1964 r. z powodu choroby miejscowego proboszcza ks. Władysława Pawikowskiego i na jego prośbę został mianowany administratorem parafii. Natomiast po śmierci ks. Władysława Pawikowskiego, w 1975 r. został instalowany proboszczem (...). Z biegiem lat ukończył trzyletnie studium Duszpasterstwa Wsi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 5 maja 1974 r. został mianowany wicedziekanem dekanatu jasielskiego, wówczas wchodzącego w skład diecezji przemyskiej. Urząd ten piastował przez kilkanaście lat
- informuje Encyklopedia Wikipedia.

Gospodarzem parafii pw. św. Anny był przez przeszło czterdzieści lat (do 2005 r.). Wspólnota parafialna wiele mu zawdzięcza.

- Zaangażował się w budowę kościołów filialnych (...), w 1966 r. wybudował kaplicę „na Przechodach”, powiększaną kolejno w 1969 i 1983 r. Kolejne kościoły filialne wznoszone z jego inicjatywy powstawały w Siepietnicy (1974) i „na Czermiance” (1975) (...). Jako kaznodzieja prowadził liczne rekolekcje parafialne, głównie na terenie diecezji przemyskiej i tarnowskiej. Od 1967 r. za pozwoleniem ks. bpa Ignacego Tokarczuka cykliczne wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził nabożeństwa maryjne i wspomagał miejscowych duszpasterzy opiekujących się Polonią amerykańską (...). W 1994 r. pełnił funkcję delegata bpa Kazimierza Górnego – ordynariusza rzeszowskiego z racji stulecia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w New Britain w stanie Connecticut. W trakcie jego posługi kapłańskiej w Święcanach stan duchowny w tej parafii podjęło 15 kapłanów i 4 siostry zakonne
- czytamy w Wikipedii.

Kapłan pełnił również ważne funkcje diecezjalne.

- M.in. w latach 1974-2004 był wicedziekanem dekanatu Jasło-Zachód. Ponadto był kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Bieczu. Za swoją gorliwą pracę duszpasterską został odznaczony następującymi godnościami kościelnymi: w 1971 – Expositorium Canonicale, a w 1979 r. otrzymał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu. Natomiast 14 czerwca 1983 r. otrzymał godność Honorowego Kapelana Ojca Świętego
- podaje Diecezja Rzeszowska.

W przedostatniej dekadzie minionego stulecia czynnie wspierał NSZZ "Solidarność".

- Niedługo po zarejestrowaniu, w 1981 został duszpasterzem NSZZ „Solidarność" Rolników Indywidualnych, za co w 1996 został uhonorowany przez Prezydium Rady Krajowej Dyplomem Honorowego Członka NSZZ RI „Solidarność" - czytamy w Encyklopedii Wikipedia.

Co ciekawe, działał też w samorządzie. W 1994 r. uzyskał mandat radnego gminy Skołyszyn. Trzy lata później został członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

- Jako radny Rady Gminy Skołyszyn włączył się również w zagadnienia związane z modernizacją dróg gminnych i powiatowych oraz problemami społecznymi i gospodarczymi mieszkańców
- informuje Wikipedia.

W 2005 r. ks. Kulpa osiągnął wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę. Zamieszkał w domu księży seniorów przy plebanii w Święcanach. W 2008 r. świętował jubileusz 50-lecia, a dziesięć lat później - podczas odpustu parafialnego - 60-lecia kapłaństwa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Święcanach. Eksporta ciała księdza do miejscowego kościoła, pod przewodnictwem biskupa seniora Kazimierza Górnego zaplanowana została na wtorek, 26 października, początek o godzinie 15. Pogrzeb, któremu przewodniczyć ma biskup pomocniczy diecezji, ks. Edward Białogłowski rozpocznie się w środę o godz. 13.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie