Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkodliwe pyły? Kronospan uspokaja

GM
W przyszłym roku na terenie dawnego zakładu płyt wiórowych produkcję ma rozpocząć spółka Kronospan. Mieszkańcy niedalekiego Mielca nie mają z firmą za dobrych skojarzeń. Czy podobnie będzie w Jaśle?

Spółka Kronospan zamierza uruchomić w Jaśle, na terenie dawnych płyt wiórowych, produkcję płyt podłogowych. Inwestycja ma kosztować na ok. 35 milionów euro.

Firma wystąpiła do władz miasta z prośbą o objęcie nieruchomości położonej przy ul. Przemysłowej w Jaśle specjalną strefą ekonomiczną EURO-PARK MIELEC. Radni jednogłośnie wyrazili na to zgodę.

- Obecnie jesteśmy na etapie rozpoczęcia projektu, które warunkuje uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Sądzimy, że uzyskamy je w III kwartale 2017r. - tłumaczy Katarzyna Mróz ze spółki Kronospan. Podczas sesji rady miasta w sprawie nowego zakładu w Jaśle radni nie podnosili tematu zanieczyszczeń, jakie, zdaniem wielu mieszkańców pobliskiego Mielca, zakład emituje. Tamtejsza społeczność od kilku lat aktywnie protestuje przeciwko, jej zdaniem, wysokiej emisji szkodliwych pyłów, które wydostają się z zakładu.

Protest za protestem

W ubiegłym roku doszło do kolejnego protestu. Na ulice Mielca wyszli mieszkańcy, by pokazać swój stosunek do polityki firmy. - Kronospan ma cztery lata na dostosowanie się do wymogów, jakie stawia przed nim prawo unijne. Nie dostosuje się, Kronospanu w Mielcu nie będzie - uspokajał mieszkańców Andrzej Kulig z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, podczas głośnego protestu w 2016 roku. Mieszkańcy Mielca o skutkach działalności firmy poinformowali też europosła Tomasza Porębe i Ministerstwo Środowiska. Interwencje w tej sprawie podejmowały też władze samorządowe Mielca.

Kronospan: Nie ma powodów do obaw

O ewentualne problemy w oddziaływaniu na środowisko zapytaliśmy szefostwo Kronospanu. Czy mieszkańcy Jasła mogą spać spokojnie? Czy nowy zakład nie pogorszy jasielskiego powietrza?

- Nie ma powodów do niepokoju. Nasze urządzenia zostaną wykonane przy zastosowaniu najlepszych, aktualnie dostępnych na rynku technologii (BAT), a pełny zakres robót zostanie zrealizowany przy założeniu minimalizacji oddziaływania na środowisko naturalne. Inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z obowiązującym prawem - zapewniła nas K.Mróz ze spółki Kronospan.

Zatrudnią 80 osób

Firma Kronospan jest zainteresowana uruchomieniem w Jaśle produkcji w miejscu, gdzie dawniej istniał zakład płyt wiórowych Furnel S.A. Nieruchomość będąca własnością Skarbu Państwa jest w wieczystym użytkowaniu spółki o powierzchni blisko 25 ha. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod przemysł.

- Spółka zamierza przywrócić niemałą produkcję, bo szacują wartość tej inwestycji na 35 mln euro. To znaczący dla nas zakład. W Polsce prowadzą produkcję w kilku zakładach, najbliżej w Mielcu. Przedstawiciele firmy Kronospan nie wykluczają, że jeżeli produkcja w Jaśle będzie się dobrze sprzedawać, wówczas uruchomiliby pełną linię produkcyjną na naszym terenie - podkreśla burmistrz Ryszard Pabian.

Jeśli spółka uzyska stosowne zezwolenia, to już w 2018 roku rozpocznie nabór pracowników.

- Będziemy poszukiwać osób do obsługi urządzeń do obróbki skrawaniem, np. w technologii CNC, automatyków, technologów produkcji, inżynierów, itp. Przewidujemy utworzenie 80 nowych miejsc pracy - wyjaśnia K.Mróz z Kronospanu. W Jaśle mają być wytwarzane na przemysłową skalę innowacyjne płyty kompozytowe ze zwiększonym udziałem składników mineralnych oraz panele z dekorem pokryte folią i utwardzone specjalnie dobraną powłoką akrylową. Innowacyjny projekt wpisuje się w założenia ogłoszonej w 2014 r. strategii UE dotyczącej gospodarki odpadami „Ku gospodarce o obiegu zamkniętym: program „Zero odpadów” dla Europy”, gdyż do produkcji płyt bazowych będą wykorzystywane pozostałości produkcyjne - podkreśla Mróz.

Dobra współpraca

Władze Kronospanu chwalą sobie współpracę z władzami Jasła. - Jesteśmy pod wrażeniem, jak sprawnie i profesjonalnie funkcjonuje urząd miasta. Firma jest otwarta na wszelkie potrzeby komunikacyjne mieszkańców i urzędników, w zakresie inwestycji - zapewnia K.Mróz. W Mielcu batalia mieszkańców z zakładem trwa w najlepsze. W najbliższych latach Kronospan został zobowiązany do prowadzenia ciągłych pomiarów. Powinno to pozwolić na sprawdzenie, czy faktycznie zakład ma wpływ na pogarszający się stan powietrza w Mielcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto