Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła ma wyrównywać szanse i dawać wiedzę uczniom. Minister edukacji o pracach domowych, rekolekcjach i zakazie używania telefonów

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Barbara Nowacka o pracach domowych, rekolekcjach i zakazie korzystania z telefonów komórkowych w szkołach. Jakie będą kolejne zmiany w edukacji?
Barbara Nowacka o pracach domowych, rekolekcjach i zakazie korzystania z telefonów komórkowych w szkołach. Jakie będą kolejne zmiany w edukacji? Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Barbara Nowacka w wywiadzie z „Rzeczpospolitą” opowiedziała o przeprowadzanych oraz planowanych reformach w edukacji. Zakaz korzystania z telefonów w szkole, zmiany na egzaminach, kolejne podwyżki dla nauczycieli, czy prace domowe to tylko niektóre z poruszonych tematów. Jakie pomysły na polską szkołę ma minister edukacji? Nie wszystkim spodobają się te zmiany.

Spis treści

Brak prac domowych pomoże w wyrównaniu szans uczniów

Likwidacja prac domowych, zmiany w podstawach programowych, rezygnacja z umieszczania ocen z religii/etyki na świadectwach to tylko niektóre z głośno komentowanych ostatnio kroków Ministerstwa Edukacji.

Barbara Nowacka w opublikowanej w czwartek rozmowie z „Rzeczpospolitą” odniosła się do kwestii prac domowych.

– Szkoła jest od wyrównywania szans. Rodzic może wspierać i inwestować w dziecko, ale to szkoła ma zapewnić powszechną wiedzę, a nie dom. Co do projektu, konieczna będzie korekta w klasach I–III, bo pierwotny zapis był nieprecyzyjny. W przypadku najmłodszych konieczna jest troska o małą motorykę – w tym zakresie nastąpi doprecyzowanie zapisu – powiedziała.

Według niej to „pierwszy krok, by szkołę unowocześnić”. Drugi to „mniej ocen, a więcej rozmowy”.

Trwa głosowanie...

Czy prace domowe powinny być zlikwidowane?

W przyszłym roku zmiany w rekolekcjach

Wokół organizacji rekolekcji wciąż pojawia się wiele wątpliwości. Dochodzi do licznych interwencji w szkołach, które nie stosują się do obowiązujących zasad.

Odnosząc się do zbliżającej się Wielkanocy i organizowanych w szkołach rekolekcji, Nowacka zapowiedziała, że „na przyszły rok przygotuje przepisy, które pozwolą nauczycielom na podejmowanie autonomicznych decyzji, czy chcą uczestniczyć w rekolekcjach, czy nie”.

– Nikt nie może być do tego zmuszany. Praktyki religijne są dla wielu osób ważne, ale nie może się to odbywać kosztem edukacji. Praktyka religijna jest sprawą prywatną – dodała.

Smartfony w szkołach zostaną

Od dawna mówi się o tym, że telefony nie służą uczniom, co jakiś czas różne środowiska zabierają głos w tej sprawie, by wzorem innych krajów zabronić używania smartfonów i innych urządzeń elektronicznych w szkołach.

– Nie widzę powodów, żeby zacząć od zakazów i rewolucji w dziedzinie, której my, jako społeczeństwo, nie mamy jeszcze przedyskutowanej. Szkoły są w dużym stopniu autonomiczne i mogą odpowiednie zapisy formułować w statutach szkolnych – powiedziała w wywiadzie z „Rzeczpospolitą” Nowacka.

Minister natomiast uznała, że w tej chwili regulacje w tym zakresie są wystarczające i zmiany nie będą w najbliższym czasie wprowadzane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoła ma wyrównywać szanse i dawać wiedzę uczniom. Minister edukacji o pracach domowych, rekolekcjach i zakazie używania telefonów - Strefa Edukacji

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto