MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sztandar Jasła wreszcie będzie mógł służyć miastu. Uroczyste nadanie jeszcze w kwietniu

Jakub Hap
Jakub Hap
Sztandar Jasła uświetniać będzie rozmaite lokalne uroczystości. Złożony jest z dwóch płatów materiału z haftowanymi emblematami. Po stronie głównej (awers) widnieje godło Polski, na odwrocie (rewers) umieszczone zostały herb i nazwa miasta, oraz rok nadania mu praw miejskich - 1365
Sztandar Jasła uświetniać będzie rozmaite lokalne uroczystości. Złożony jest z dwóch płatów materiału z haftowanymi emblematami. Po stronie głównej (awers) widnieje godło Polski, na odwrocie (rewers) umieszczone zostały herb i nazwa miasta, oraz rok nadania mu praw miejskich - 1365 fot. Urząd Miasta w Jaśle / Bartłomiej Wilk
Ponad cztery lata społeczność Jasła musiała czekać na ogłoszenie daty nadania miejskiego sztandaru. Formalności z nim związane zostały w końcu dopięte na ostatni guzik. Wyjątkowa uroczystość odbędzie się za niespełna dwa tygodnie - w piątek 26 kwietnia.

Decyzja o tym, że Jasło będzie miało swój sztandar zapadła przeszło pięć lat temu. Został on zaprojektowany i zamówiony za pieniądze założycieli Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Miasta Jasła, w skład którego weszli radni miejscy siódmej i ósmej kadencji oraz władze jasielskiego samorządu.

Eksperci od heraldyki nie spieszyli się z opinią

Odbiór gotowej chorągwi - zaprojektowanej i wykonanej z uwzględnieniem obowiązujących zasad tworzenia herbów, flag, sztandarów i pieczęci jednostek samorządu terytorialnego w Polsce - nastąpił w styczniu 2020 r. Sześć miesięcy później magistrat zawnioskował o wydanie opinii na jej temat do Komisji Heraldycznej, co - jak się okazało - skutecznie uniemożliwiło szybkie nadanie sztandaru i na długi czas trafił na przechowanie do Muzeum Regionalnego w Jaśle. Organ doradczy ministra spraw wewnętrznych i administracji w zakresie heraldyki i weksylologii swoje ostateczne stanowisko przygotował, a następnie przesłał ratuszowi dopiero w grudniu 2023 r. - niedługo po tym, jak nasza redakcja skontaktowała się z MSWiA, pytając o przyczyny opieszałości komisji w tej sprawie.

Uwagi zawarte w opinii heraldyków, dotyczyły niewykonanego jeszcze wówczas zwieńczenia drzewca sztandaru.

- Według projektu miało mieć formę plakietki z herbem, ale zdaniem Komisji Heraldycznej powinien to być grot z wkomponowanym herbem - tłumaczył w styczniu Mateusz Smyka, zastępca kierownika Wydziału Generator Nauki GEN Urzędu Miasta w Jaśle.

Nadanie tuż-tuż

20 lutego minister spraw wewnętrznych i administracji, na podstawie uchwały Komisji Heraldycznej pozytywnie zaopiniował wygląd jasielskiego sztandaru. Pięć tygodni później, 25 marca, Rada Miejska Jasła zatwierdziła zasady używania reprezentacyjnej chorągwi. Uchwała w tej sprawie 5 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Wejdzie w życie 20 kwietnia.

- Obecnie nie ma już żadnych formalnych przeszkód do nadania sztandaru. Zostanie nadany 26 kwietnia, czyli w dniu kolejnej rocznicy nadania Jasłu praw miejskich - przekazał nam Mateusz Smyka, który nadzorował dopełnienie wszelkich formalności związanych ze sztandarem.

Wyjątkowe dla całej jasielskiej społeczności wydarzenie zainauguruje msza święta w kościele farnym, gdzie dojdzie do poświęcenia chorągwi miasta. Później wszyscy uczestnicy uroczystości - w tym poczet sztandarowy ze sztandarem Jasła, jak również poczty reprezentujące lokalne szkoły, instytucje i organizacje - przemaszerują na płytę rynku. Po odegraniu hymnu państwowego i miejskim apelu pamięci sztandar zostanie przekazany burmistrzowi. Następnie pracownicy Urzędu Miasta w Jaśle wniosą go do budynku ratusza. To tam eksponowany będzie na co dzień w specjalnej, przygotowanej już gablocie - umieszczonej w korytarzu na pierwszym piętrze urzędu, obok wejścia do sali konferencyjnej, czyli miejsca obrad jasielskich radnych.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

Tak wygląda

Sztandar Jasła złożony jest z dwóch płatów materiału z haftowanymi emblematami. Po stronie głównej (awers) widnieje godło Polski, na odwrocie (rewers) umieszczone zostały herb i nazwa miasta, oraz rok nadania mu praw miejskich - 1365.

- Trwają jeszcze prace nad wykonaniem - z uwzględnieniem zaleceń Komisji Heraldycznej - zwieńczenia drzewca sztandaru. Przybierze on formę ażurowego grotu z wkomponowanym monogramem JAR (Joannes Albertus Rex - red.), czyli monogramem króla Jana Olbrachta, który stanowi ważny element miejskiego herbu - wyjaśnia Mateusz Smyka.

Mosiężny grot, przygotowywany przez lokalną firmę, ma być gotowy około 19 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto