Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykują się zmiany w funkcjonowaniu ochotniczych straży pożarnych. Szef ochotników nie kryje wątpliwości

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
GM
Końcem kwietnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło założenia projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Dokument trafił do konsultacji. Ustawa przewiduje zmiany w zakresie przeznaczenia jednostek OSP do akcji: straże, które nie utworzą jednostek ratowniczo-gaśniczych nie będą mogły jeździć do akcji. W planie są też dodatki dla emerytur za wysługę lat w OSP. Wątpliwości co do proponowanych zmian nie ukrywają władze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej trafił już do konsultacji. W temacie proponowanych zmian wypowiedział się szef strażaków Waldemar Pawlak. Nowa ustawa przewiduje, że ochotnicze straże pożarne, które utworzą jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP, zwane dalej "JRG OSP", bedą jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Te OSP, w których nie dojdzie do rozszerzenia działalności na ratownictwo, nie będą mogły wyjeżdżać do akcji. Będę jedynie pełnić funkcje reprezentacyjne i będą mogły funkcjonować na zasadach określonych wyłącznie w Prawie o stowarzyszeniach.

Co za tym idzie, takie jednostki utracą możliwość finansowania, które przysługuje jednostką biorącym udział w akcjach, co wynika z ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W nowej ustawie jest też zapis dotyczący możliwości kontroli jednostki OSP przez wojewodę oraz komendanta wojewódzkiego PSP. Strażaków mocno bulwersuje zapis dotyczący nazewnictwa i munduru.

- Strażacy ochotnicy utracą prawną możliwość posługiwania się nazewnictwem strażak, a nazywani będą ”Ratownikami OSP”. Członkowie OSP utracą prawo do własnego munduru wyjściowego i galowego. W projekcie zapisano "Ratownikom OSP w JRG OSP, przysługiwać będzie prawo do środków ochrony osobistej i umundurowania, na zasadach określonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej"

- alarmuje w wydanym oświadczeniu druh Waldemar Pawlak, szef ZOSP RP.

Świadczenia dla ratowników OSP (zwolnienia z pracy, odszkodowania, ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych, rekompensaty, ochrona prawnokarna) pozostają praktycznie niezmienione w stosunku do aktualnego stanu prawnego.

Do projektu włączono też tzw. świadczenie ratownicze za lata pracy w JRG OSP, dla osób które działały w jednostce ponad 25 lat. Kwota ma wynosić 1/14 stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pieniądze będą wypłacane kobietom po ukończeniu 60 lat, mężczyznom po przekroczeniu 65 roku życia. - Są to warunki gorsze niż w projekcie ustawy tzw. społecznym oraz w projekcie ustawy senackiej (tzw. dodatek do emerytury) - nie ukrywa druh Pawlak.

Oprócz tego ustawa przewiduje zmiany w szkoleniu ratowników OSP. Zgodnie z zapisami Państwowa Straż Pożarna przestanie nieodpłatnie szkolić ratowników OSP. W ustawie nie wskazano podmiotu, który będzie odpowiedzialny za finansowanie takich szkoleń. jednoznacznego wskazania podmiotu odpowiedzialnego za finansowanie szkoleń. W projekcie brakuje też ustalenia zasad wypłacania strażakom ekwiwalentu za czas poświęcony za udział w akcjach.


**ZOBACZ TAKŻE:

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto