Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Tak dla in vitro". Jasielskie radne zbierają podpisy pod projektem ustawy obywatelskiej ws. przywrócenia refundacji leczenia niepłodności

Jakub Hap
Jakub Hap
123rf
Już dziś, we wtorkowe popołudnie, w Galerii Jasło zbierane będą podpisy zwolenników projektu ustawy obywatelskiej, którego celem jest przywrócenie refundacji leczenia niepłodności - w tym zapłodnienia pozaustrojowego, prowadzonego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji.

Akcję prowadzą m.in. jasielska radna powiatu Ewa Wawro oraz radna miejska, Agnieszka Sobczyk.

- Drodzy Jaślanie. To dziś (wtorek, 24 stycznia) w godzinach 16-18, w Galerii Jasło, zbieram podpisy pod projektem ustawy obywatelskiej ws. przywrócenia refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego prowadzonego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji. TAK DLA IN VITRO! Liczę na Was (...). Leczenie niepłodności jest bardzo złożone i dotyczy kompleksowej diagnostyki. Niestety metody leczenia niepłodności, takie jak zapłodnienie pozaustrojowe (IVF, inaczej in vitro) nie są objęte rządowym finansowaniem. Dzieje się to ze szkodą dla pacjentów, społeczeństwa i naszego państwa. Między innymi z tego powodu dostępność w Polsce do leczenia niepłodności jest oceniana jako jedna z najniższych spośród wszystkich krajów Europy. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego, jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności!

- napisała na Facebooku Ewa Wawro.

Jak podkreśla radna, obywatelski projekt ustawy „Tak dla in vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu państwa, będące do dyspozycji ministra zdrowia - w wysokości nie niższej niż 500 milionów złotych.

- Rokrocznie minister zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę. Mamy czas do końca stycznia na zebranie 100 000 podpisów pod projektem ustawy. Czekam na Was dzisiaj (wtorek 24 stycznia) w godzinach 16-18, w Galerii Jasło. Będę zbieram podpis wparcia dla tej jakże potrzebnej inicjatywy. Liczę na Wasze wsparcie!

- zaapelowała Ewa Wawro.

Agnieszka Sobczyk nie ukrywa, że zamierza zebrać co najmniej 1000 podpisów.

- Kiedyś w zwykłej rozmowie z moją koleżanką.... Powiedziała wtedy: "Aga, nie mogę mieć dziecka". Padło to w zwykłej rozmowie. Pewnie takich, jak Ona (dodam, że czyta ten wpis i dziś jest szczęśliwą mamą) jest wiele osób. Pewnie też wśród mieszkanek Jasła, okolic. Jeśli nauka dzisiaj zaszła tak daleko i możemy pomóc sfinansować marzenia o posiadaniu dziecka i są w tym kraju ludzie, którzy potrafią w ten sposób uszczęśliwiać pary, to włączam się w ten projekt. Proszę Was o wsparcie. Mamy kilka dni. Zdeklarowałam się, że 1000 podpisów wśród moich znajomych, to pstryknięcie palcem. Bo wiem, że mieszkańcy Jasła, rozumieją takie problemy. Nie zawiodę się. Proszę o pomoc

- czytamy we wpisie radnej Rady Miejskiej Jasła.

Szczegóły obywatelskiego projektu na stronie WWW.TAKDLAINVITRO.PL. Osoby, które nie będą w stanie zjawić się dziś w galerii mogą pobrać z niej kartę na podpisy poparcia. Wydrukowaną i uzupełnioną odbiorą - po uprzednim umówieniu - organizatorki akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto