Nasza Loteria

Trwa rozbudowa za ponad 40 mln zł więzienia w Jaśle. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Trwa rozbudowa Zakładu Karnego w Jaśle. We wtorek, 26 września, odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego
Trwa rozbudowa Zakładu Karnego w Jaśle. We wtorek, 26 września, odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego Bogdan Hućko
W Zakładzie Karnym w Warzycach koło Jasła trwa budowa nowego pawilonu na 258 miejsc dla osadzonych. Koszt to ponad 40 milionów złotych. Inwestycja jest finansowana z programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2022 – 2025. We wtorek, 26 września, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.

Zakład Karny w Jaśle jest jednostką typu półotwartego. Posiada 212 miejsc dla osadzonych. Służbę pełni około 70 funkcjonariuszy w działach administracyjnych, ochrony, penitencjarnym i terapeutycznym. Teraz jest rozbudowywany. Trwa budowa czterokondygnacyjnego pawilonu penitencjarnego typu półotwartego dla mężczyzn. Na parterze zaprojektowano pomieszczenia biurowe, salę narad, centrum kulturalno-oświatowe, pomieszczenie czynności procesowych, salę wokand, gabinet lekarski z węzłem sanitarnym, kaplicę przeznaczoną dla 50 osób, pomieszczenia kontroli osobistej, wydawalnię paczek, magazyny, pomieszczenia socjalne.

Na każdym piętrze zaprojektowano pomieszczenia ułatwiające pracę funkcjonariuszy m.in. pomieszczenie rozdziału posiłków, pomieszczenie wydawania leków, pokój do kontaktu poprzez komunikator skype, pokój wychowawcy, pokój psychologa, pokój koordynatora, dyżurkę oddziałowego, pomieszczenie do kontroli osobistej, węzeł sanitarny, pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne.

Ponadto trwa rozbudowa, nadbudowę i przebudowa istniejącego budynku wartowni, w wyniku której powstanie budynek o większej powierzchni użytkowej, posiadający dwie kondygnacje. Projektowany budynek wartowni pełnić będzie przede wszystkim funkcję kontroli dostępu dla osób wchodzących i wychodzących z Zakładu Karnego, strefę odwiedzin osadzonych i część biurową (administracyjną).
Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2024 r. Wykonawcą jest firma Eko-Rem—Bud z Nowego Sącza.

Ważna inwestycja

Dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk Krzysztof Kulczycki podkreśla, że rozbudowa ma duże znaczenie także w wymiarze społecznym.

– Będzie więcej rąk do pracy, bo realizujemy rządowy program pracy dla więźniów. Jeżeli będzie tutaj przebywało więcej osadzonych, a jest to zakład typu półotwartego, to też więcej osadzonych zostanie skierowanych do zatrudnienia na zewnątrz jednostk

i – podkreślił płk Krzysztof Kulczycki, zaznaczając, że po rozbudowie zmieni się infrastruktura, która poprawi komfort pracy funkcjonariuszy. Przybędzie też miejsc pracy – zatrudnienie zwiększy się o 30-40 etatów.

Dyrektor więzienia ppłk Jacek Paśko powiedział, że prace idą zgodnie z planem. Dziękował wszystkim osobom, które „przyczyniły się do tego, żeby ta inwestycja doszła do skutku, żeby funkcjonariusze mieli pracę”, bowiem nad ZK w Jaśle wisiało widmo likwidacji.

3,5 miliarda złotych

Bardzo mocno w starania o rozbudowę ZK zaangażowała się poseł Maria Kurowska, która podkreśliła, że jest to największa w ostatnich latach inwestycja w regionie.

– To są ważne miejsca pracy. Dla miasta Jasła 50 nowych miejsc pracy to dużo. Dziękuję ministrowi Zbigniewowi Ziobro, który podjął decyzję, żeby ten zakład był rozbudowywany. Ten zakład jest dowodem na to jak działa rząd Zjednoczonej Prawicy, jak stara się, żeby wszystkie sfery były traktowane tak jak należy. Nie tylko świadczenia dla rodzin, emerytów, w innym zakresie, gdzie dzieje się krzywda ludzka, ale również jeżeli trzeba, to zmodernizować obiekty, które nie najlepiej służą funkcjonariuszom. Wiemy, że wasza praca jest bardzo trudna. Zmienialiśmy ustawę, żeby prawa mieli nie tylko skazani, bo tak było za poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej i PSL, że coraz więcej praw nadawano skazanym, a coraz mniej posiadali funkcjonariusze, co przekładało się na bardzo złe funkcjonowanie tych relacji. Tak ustawę przygotowaliśmy, żeby funkcjonariusze mieli ochronę, szkolenia, wsparcie, które jest konieczne aby wykonywać swoją bardzo trudną pracę

– podkreśliła posłanka.

Parlamentarzystka zwróciła uwagę jak ważna jest praca dla więźniów.

– 96 procent osób, które mogą pracować, pracuje. W poprzednich rządach było około 36 procent. Chcemy, że skazani odzyskiwali możliwości pracy, aby się uczyli w pracy, aby pracę polubili i żeby to była główna resocjalizacja skazanych. Nie tylko pogadanki, które są ważne, bo trzeba psychologicznie też działać, ale nic tak jak praca nie wychowuje człowieka do życia w społeczeństwie

– mówiła Maria Kurowska.

Na polepszenie warunków pracy funkcjonariuszy SW rząd przeznaczył 3,5 mld zł.

– To jest gigantyczna kwota. Nie waham się użyć takiego stwierdzenia, bo nigdy wcześniej SW nie dedykowano takich środków finansowych. Nie ma więzienia w Polsce, które by nie doświadczało rozwoju w wymiarze materialnym i infrastrukturalnym, ale także w rozwoju w wymiarze społecznym. Budujemy nowe pawilony, remontujemy, poprawiamy warunki pełnienia służby i warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Wprowadzamy nowoczesne technologie

– mówił generał Andrzej Leńczuk, zastępca dyrektora generalnego SW.

Praca dla więźniów

Priorytetowym programem SW jest praca dla więźniów.

– Aktualnie niemal wszyscy ci, którzy są zdolni do pracy, są zdrowi i odbywają karę pozbawienia wolności, mają zajęcie. Wykorzystują ten czas m.in. w 50 nowoczesnych obiektach produkcyjnych wykonują bardzo konkretne prace i zarabiają pieniądze po to, żeby się uczyć różnego rodzaju umiejętności społecznych, które dla nas są oczywiste, a dla wielu pozbawionych wolności wcale oczywiste nie są. Zakład Karny w Jaśle jest jednym z ważnych beneficjentów, zarówno lokowania środków finansowych jak i innych działań związanych z programem „Praca dla więźniów” czy programem „Nowoczesne więzienie”

– podkreślił gen. Andrzej Leńczuk, który, dziękując poseł Marii Kurowskiej, określił parlamentarzystkę mianem „wielkiego przyjaciela służby więziennej”. Generał zapewnił funkcjonariuszy, że nie muszą się bać utraty pracy, a takie ryzyko istniało w przypadku likwidacji ZK. Po rozbudowie, służbę będzie pełniło ponad 100 funkcjonariuszy. Dziękował również staroście jasielskiemu za życzliwość w procedowaniu decyzji administracyjnych.

Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka podkreśliła ważną rolę wychowawców w resocjalizacji więźniów, którzy uczą się nowego spojrzenia na życie w społeczeństwie.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz wyraził radość, że w Jaśle w wyniku inwestycji powstaną nowe miejsca pracy. Dziękował funkcjonariuszom, że ciężką pracą przywracają osoby skazane do społeczeństwa.

– Człowiek, jeżeli zaczyna pracować, widzi efekty swojej pozytywnej działalności, może mu się zmienić myślenie i jest dla niego szansa powrotu. Ważne jest, żeby po okresie odbycia kary, ten człowiek nie stał się recydywistą, żeby stworzyć mu szanse. W Polsce stawiamy na to, żeby odzyskać jak najwięcej ludzi do życia w społeczeństwie

– powiedział Jerzy Borcz. Przewodniczący sejmiku, jako dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, podał przykład dobrej współpracy z SW.

– Wiele lat temu oddaliśmy w trwały zarząd Zakładowi Karnemu w Uhercach Mineralnych ponad 700 hektarów ziemi. Tamtejsi więźniowie pracują na roli, mają szanse powrotu do rzeczywistości

– dodał Jerzy Borcz.

Starosta jasielski Adam Pawluś powiedział, że w powiecie jest duże bezrobocie. –

Każde miejsce pracy jest niezwykle cenne. Wiele się dzieje w ostatnich latach w sektorze wymiaru sprawiedliwości w naszym powiecie. Mamy rozbudowę sądu, mamy piękną nową komendę policji, a dzisiaj takie obiekt, który za rok będzie wyglądał przepięknie

– mówił Adam Pawluś.

Akt erekcyjny, który został wmurowany w ścianę rozbudowywanej wartowni ZK, podpisali zastępca dyrektora generalnego SW gen. Andrzej Leńczuk, poseł Maria Kurowska, Iwona Trawińska (w imieniu senator Alicji Zając), dyrektor okręgowy SW w Rzeszowie płk Krzysztof Kulczycki, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, starosta jasielski Adam Pawluś, Maciej Jagielski z Urzędu Miasta w Jaśle, wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, sekretarz Gminy Tarnowiec Przemysław Majka, dyrektor ZK w Jaśle ppłk Jacek Paśko, prezes firmy Eko-Rem-Bud Jan Cabak.
Kamień węgielny poświęcił ks. Zbigniew Irzyk, proboszcz jasielskiej Fary, dziekan Dekanatu Jasło – Wschód.

Początki Zakładu Karnego w Jaśle sięgają 1972 roku. Wtedy to powstał Oddział Zewnętrzny w Jaśle Aresztu Śledczego w Krośnie. Następnie po likwidacji AŚ Krosno w 1975 roku Oddział Zewnętrzny w Jaśle podlegał pod Zakład Karny w Krempnej. Od 1980 roku kiedy to zlikwidowano Zakład Karny w Krempnej, Zakład Karny w Jaśle funkcjonuje jako samodzielna jednostka penitencjarna, w której przebywają skazani młodociani oraz dorośli karani po raz pierwszy. W latach 1987-1990 jasielska jednostka pełniła funkcję Ośrodka Przystosowania Społecznego dla recydywistów penitencjarnych. OPS-y miały za zadanie w warunkach ograniczenia wolności przygotowywać recydywistów do właściwego funkcjonowania po powrocie do społeczeństwa, poddając ich oddziaływaniom głównie poprzez pracę społecznie użyteczną. Od 1990 roku do chwili obecnej w jednostce przebywają skazani młodociani oraz odbywający karę po raz pierwszy dorośli. Od 2003 roku funkcjonuje oddział terapeutyczny dla 27 skazanych uzależnionych od alkoholu.
Odbywający kary pozbawienia wolności pracują, są zatrudnieni odpłatnie w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
przechodzień
Przynajmniej jakaś część obywateli znajdzie dla siebie własny kąt , no i jedzenie dobre jak w szpitalu. A po wyborach będzie łatwiej o lokatorów!
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto