Trwają konsultacje społeczne w sprawie Funduszy Europejskich dla Podkarpacia

Arkadiusz Rogowski
- Chcemy, żeby program był jak najbardziej dopasowany do potrzeb województwa - mówi o zasadności prowadzenia konsultacji społecznych marszałek Władysław Ortyl.
- Chcemy, żeby program był jak najbardziej dopasowany do potrzeb województwa - mówi o zasadności prowadzenia konsultacji społecznych marszałek Władysław Ortyl. Fot. UMWP
Udostępnij:
W piątek 14 stycznia o godz. 13 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbędą się konsultacje społeczne projektu programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027. Nasze województwo otrzymało na ten cel 2,18 mld euro, czyli około 10 mld zł.

Podkarpackie jest na 5 miejscu w kraju pod względem wysokości programu regionalnego. W porównaniu do lat 2014-2020, nasz region otrzyma o 67 mln euro więcej.

- Program regionalny jest dwufunduszowy. Są w nim zarówno inwestycje twarde, jak: drogi, kanalizacja, wodociągi, infrastruktura związana z OZE, kwestie związane z kulturą, turystyką, rozwojem przedsiębiorczości, ale również projekty miękkie, czyli: włączenie społeczne, kwestie usług zdrowotnych, czy aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych wszystko to będzie realizowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia

- tłumaczy pochodząca z Tyczyna wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Konsultacje potrwają do 4 lutego

Konsultacje społeczne są wymagane przez ustawę i muszą trwać minimum 35 dni. Poza piątkowym spotkaniem w Jasionce, odbędą się one również w Przemyślu (21 stycznia), Krośnie (24 stycznia) i w Tarnobrzegu (26 stycznia). Z kolei 2 lutego odbędzie się wysłuchanie publiczne za pośrednictwem stron internetowych i kanałów w mediach społecznościowych urzędu marszałkowskiego.

- Chcemy pozyskać opinie, uwagi i propozycje z tych wszystkich środowisk – mówi marszałek województwa Władysław Ortyl. - Po to żeby ten program był jak najbardziej dopasowany do potrzeb mieszkańców województwa, do potrzeb społecznych i gospodarczych, a także do potrzeb przedsiębiorców i partnerów społecznych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, aby w konsultacjach mogli wziąć udział wszyscy, którzy poczuwają się do obowiązków obywatelskich

- dodaje.

3. edycja Polski Wschodniej

Kolejne setki miliony euro napłyną na Podkarpacie z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW). To nowa, trzecia już edycja programu Polska Wschodnia, w ramach której do województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego (bez Warszawy) trafi łącznie 2,5 mld euro. W tym tygodniu projekt programu został przyjęty przez rząd i wysłany do Komisji Europejskiej.

- Będzie wspierał inwestycje istotne dla szybszego rozwoju Polski Wschodniej

- mówi wiceminister Jarosińska-Jedynak. Jak dodaje, nowy program będzie koncentrował się na czterech głównych obszarach: przedsiębiorczość i inwestycje, energia i klimat, spójna sieć transportowa oraz turystyka i usługi uzdrowiskowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie