Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają prace archeologiczne na placu Żwirki i Wigury w Jaśle. Wykopano kolejne kości [ZDJĘCIA]

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Od kilku dni na stanowisku przy placu Żwirki i Wigury w Jaśle pracują archeolodzy.
Od kilku dni na stanowisku przy placu Żwirki i Wigury w Jaśle pracują archeolodzy. Marek Dybaś
Końcem sierpnia, podczas prac remontowych na placu Żwirki i Wigury w Jaśle, wykopano ludzkie szczątki oraz fragmenty naczyń glinianych. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków roboty budowane zostały wstrzymane tylko częściowo. Od kilku dni na stanowisku pracują archeolodzy. Wydobyto kolejne kości oraz fragmenty glinianych naczyń.

26 sierpnia, podczas prac remontowych podczas prac ziemnych związanych z przebudową kolektora kanalizacji deszczowej na Placu Żwirki i Wigury w Jaśle, zostały odkryte szczątki ludzkie oraz fragmenty ceramiki. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, roboty budowlane zostały wstrzymane tylko w miejscu planowanej przebudowy kolektora kanalizacji deszczowej. Do przeprowadzenia prac archeologicznych pod nadzorem archeologa zobowiązany został wykonawca robót, czyli Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle Sp. z o.o.

Archeolodzy pracują na placu Żwirki i Wigury w Jaśle

Od kilku dni na stanowisku przy placu Żwirki i Wigury pracują archeolodzy pod kierunkiem Joanny Pilszyk, archeologa z Muzeum Regionalnego w Jaśle.

- Jesteśmy na początkowym etapie prac archeologicznych i odkryliśmy już sporo ludzkich szkieletów. W miejscu, w którym pracujemy, był cmentarz klasztoru karmelitów trzewiczkowych. Istnienie klasztoru w Jaśle datuje się na okres od XV do XVII

- tłumaczy Joanna Pilszyk.

Archeolog liczyła, że natrafią na pozostałości murów lub inne fragmenty klasztoru, ale jak do tej pory w wykopie odkrywają kolejne kości.

- Zajmuje nam to sporo czasu, bo preparujemy poszczególne części szkieletu, by przekazać je do badań antropologicznych. Na ich podstawie będziemy mogli poznać płeć oraz ewentualna przyczynę śmierci pochowanych tutaj osób

- dodaje archeolog.

Modernizacja placu Żwirki i Wigury, a także przyległych do niego ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej idzie zgodnie z planem. Ulice zyskają m.in. nową nawierzchnię, podjazdy dla osób niepełnosprawnych oraz nowe oświetlenie. Całość będzie kosztować ok. 500 tys.złotych. Inwestycja, którą nadzoruje Urząd Miasta w Jaśle, prowadzone jest w ramach projektu pn. „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego".


ZOBACZ TAKŻE:W Izraelu odkryto ruiny biblijnego miasta Siklag. Miał w nim ukrywać się król Dawid

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto