Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tycjan, Ariel, Władysław... Te imiona były nadawane najrzadziej chłopcom urodzonym w Jaśle w 2020 roku [LISTA]

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Zobacz, jakie imiona były wybierane najradziej dla chłopców urodzonych w Jaśle.
Zobacz, jakie imiona były wybierane najradziej dla chłopców urodzonych w Jaśle. Polska Press
O ile Ariel czy Nico nie muszą dziwić, o tyle Władysław, Sławomir czy Marcin to imiona bardzo popularne, które, jak się się wydaje, często są nadawane chłopcom. Otóż nie. W Jaśle te drugie nie są jednak popularne, podobnie jak kilkadziesiąt innych. Na podstawie danych z USC w Jaśle za 2020 rok przygotowaliśmy listę imion dla chłopców, które były najrzadziej nadawane przez rodziców. Zobaczcie.

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, kiedy musi zdecydować, jakie imię będzie nosiło nowo narodzone dziecko. Dla jednych wybór jest łatwy, bo od zawsze wiedzieli, że chłopiec to będzie Janek, a dziewczynka Zosia. Dla innych wybór bywa trudny, wymaga czasu, zastanowienia i analizy. Czy dać imię po mamie, ojcu babci, dziadku, może pradziadku. Znaleźć imię wyszukane, oryginalne czy może popularne. Takie, które ma tradycje w rodzicie czy się z niej wyłamać. Wybór nie jest prosty, bo rodzic musi mieć świadomość, że z tym imieniem dziecko będzie funkcjonowało do końca życia.

Imię można zmienić

Jak podaje Wikipedia, Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz z nazwiskiem, czasem imieniem odojcowskim, a rzadziej przydomkiem, stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

Początkowo nie nadawano imion na stałe. W wielu kulturach pierwsze imię nadane po urodzeniu zmieniano w czasie aktu wprowadzenia do dorosłej społeczności czy innych obrzędów inicjacyjnych. Pozostałością tego jest np. bierzmowanie w Kościele katolickim, chociaż w tym przypadku nadal publicznie używa się imienia z chrztu.

Powodem zmiany imienia mogło być także wystąpienie w życiu danej osoby znaczącego zdarzenia, czegoś, co naznaczało ją w oczach bliskich – mogło to być zarówno zdarzenie pozytywne, jak i negatywne, śmieszne lub tragiczne.

Także objęcie nowej roli, funkcji – zwłaszcza religijnych – w danej społeczności może się wiązać ze zmianą imienia. W przypadku papieży czy zakonników, przybranie nowego imienia wiąże się z dosyć swoistą formą inicjacji, która silnie kładzie nacisk na wykluczenie z ich dotychczasowych społeczności. Zmiana imienia podkreśla rozpoczęcie nowego życia – w nomenklaturze mnisiej określane jest to nawet śmiercią przed śmiercią.


ZOBACZ TAKŻE: "Szansa jak 1 do 50 milionów". Pięcioraczki urodziły się w poznańskim szpitalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto