Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie jasielskiego „Ekonomika” laureatami ogólnopolskiego konkursu „Od pomysłu do przemysłu”

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
ZS nr 4 w Jaśle
Uczeń klasy drugiej liceum o profilu proinżynierskim Hubert Zając i Anna Opałka z klasy pierwszej liceum o profilu proinżynierskim z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle zostali laureatami VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Od pomysłu do przemysłu” organizowanego przez Politechnikę Rzeszowską wspólnie z Zakładem Elektroniki i Automatyki CHIP ze Stalowej Woli. Uczniowie „Ekonomika” zajęli drugie miejsce.

Hubert Zając i Anna Opałka zbudowali urządzenie o tajemniczej nazwie SHADIC. Jest to platforma prototypowa samochodu sterowanego za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Jedna głównym celem platformy jest możliwość testowania sztucznej inteligencji we wspomaganiu operatora podczas sterowania.

„Pomysł pojawił się jako odpowiedź na deficyt kierowców zawodowych nie tylko w Polsce ale też poza jej granicami” – podkreślają autorzy urządzenia, cytowani przez stronę internetową Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle. Inspiracją do podjęcia pracy była obserwacja kolegów grających w grę Euro Truck Simulator na symulatorze zbudowanym przez starszych kolegów, którzy zmieniali się co kilkanaście minut przy czym sterowany przez nich pojazd wirtualnie znajdował się daleko na europejskich drogach. Założono, że samochód (np. ciężarówka) może być zdalnie sterowany manualnie przez operatora znajdującego się w siedzibie firmy (lub innym miejscu niż samochód). “Zdalny kierowca” prowadzi samochód w czasie rzeczywistym, a w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności zaimplementowany w samochodzie moduł sztucznej inteligencji podejmie decyzję o zachowaniu pojazdu.
Korzyści z takiego podejścia są olbrzymie. Po pierwsze samochód może jechać cały czas, zmieniają się tylko kierowcy co określony czas. Po drugie - łatwa wymiana kierowcy w przypadku np. choroby, kiedy samochód jest w trasie. Po trzecie - podczas postoju samochodu na czas rozładunku lub załadunku, kierowca może prowadzić inny pojazd. Ponadto - eliminacja problemu trudnego “życia w trasie”.

Ten i wiele innych projektów powstało w ramach Szkolnego Koła Informatyki i Robotyki działającego przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, którego opiekunem jest Wincenty Skwarek - nauczyciel informatyki, fizyki i przedmiotów zawodowych. Wiele z tych projektów osiągnęło wysokie lokaty w konkursach na szczeblu krajowym. W ramach prowadzonych zajęć koła uczniowie uczą się algorytmiki, programowania oraz konstrukcji i programowania urządzeń mechatronicznych. Zdobytą wiedzę i umiejętności stosują w praktyce, projektując i wykonując urządzenia mechatroniczne.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto