Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowe filmy trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. To "Groby Katynia", "Powstanie Warszawskie" i "IV rozbiór Polski" [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Kadr z filmu "Groby Katynia"
Kadr z filmu "Groby Katynia" Tomasz Jefimow
Filmy, które trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, wyprodukowane zostały z archiwalnych zdjęć, m.in. z Powstania Warszawskiego i Katynia. To dar Stowarzyszenia Muzeum Wojska Polskiego we Francji. Nie były do tej pory prezentowane w kraju.

"Groby Katynia", "Powstanie Warszawskie" i "IV rozbiór Polski" - te trzy dokumentalne obrazy, dotychczas znajdujące się w zbiorach stowarzyszenia we Francji, są już w posiadaniu krośnieńskiego muzeum.

Jak tu trafiły?

- Przedstawiciele stowarzyszenia podróżowali po Polsce, szukając miejsca, gdzie mogli by je przekazać. Odwiedzili kilka instytucji, w tym Muzeum Podkarpackie w Krośnie

- opowiada dyrektor Jan Gancarski.

Rozmowy z Łukaszem Kycem, szefem działu historycznego oraz dyrektorem Gancarskim okazały się owocne. Stowarzyszenie postanowiło darować muzeum unikatowe filmy. Nikt w Polsce ich do tej pory nie oglądał, za granicą były znane wąskiemu gronu historyków. Wczoraj zostały zaprezentowane grupie krośnieńskich dziennikarzy.

- Są cenne dla historii Polski i historii polskiej kinematografii - podkreśla dyrektor Gancarski.

"Groby Katynia" to film wyprodukowany przez Polskie Stowarzyszenie Byłych Sowieckich Więźniów Politycznych. Tworzą go archiwalne nagrania (polskie, niemieckie i sowieckie) przedstawiające pierwszą niemiecką ekshumację w Katyniu oraz ekshumację sowiecką Komisji Burdenki. Został opracowany przez Stanisława Lipińskiego, operatora, studenta Instytutu Filmowego w Paryżu.

Film "Powstanie Warszawskie" został zmontowany z nagrań wykonanych podczas Powstania Warszawskiego przez operatorów Armii Krajowej oraz z konspiracyjnych czołówek filmowych.

Film "IV rozbiór Polski" przedstawia losy Polski od września 1939 roku do upadku Powstania Warszawskiego. Jego autorem jest Janusz Piekałkiewicz, obraz został wyprodukowany przy współpracy z Imperial War Museum, przez paryską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykorzystano w nim materiały z zagranicznych archiwów. To najdłuższy z filmów. Trwa ponad 76 minut.

Muzeum otrzymało filmy na celuloidowej 16mm taśmie.

- Bardzo trudno było znaleźć w Polsce projektor, na którym można było je odtworzyć - opowiada Łukasz Kyc. - Udało nam się dotrzeć do właściciela takiego sprzętu. Filmy zostały przekonwertowane do wersji cyfrowej.

Dyrektor Gancarski zapowiada, że publiczna premiera tych filmów odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.


ZOBACZ TEŻ: Motoryzacyjny chaos na Placu Monte Cassino w Krośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto