W 2019 r. na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Jaśle stwierdzono 1174 przestępstwa. Było ich o 85 mniej niż w rok wcześniej.

GM
W 70 wypadkach na terenie powiatu w ub. roku zginęło 7 osób, a obrażenia odniosło 76 uczestników zdarzeń drogowych.
W 70 wypadkach na terenie powiatu w ub. roku zginęło 7 osób, a obrażenia odniosło 76 uczestników zdarzeń drogowych. KPP Jasło
Jasielscy policjanci podsumowali swoją pracę za ubiegły rok. W 2019 r. na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Jaśle stwierdzono 1174 przestępstwa. Było ich o 85 mniej niż w rok wcześniej. Czy jeszcze zajmuje się policja?

W strukturze przestępczości na obszarze powiatu jasielskiego dominowały przestępstwa kryminalne - 61 proc. Następnie gospodarcze - 17 proc., drogowe - 17 proc. oraz inne - 3 proc. Najwięcej przestępstw zostało popełnionych na terenie Jasła oraz gminy Jasło i Dębowiec. Policjanci wykryli 884 przestępstwa. Wykrywalność wyniosła 75 proc. W ramach prowadzonych śledztw i dochodzeń policjanci ustalili 651 podejrzanych, zatrzymali 204 sprawców na gorącym uczynku.

W minionym roku nastąpił wzrost przestępczości o charakterze kryminalnych - o 123 przestępstwa. Z tego najczęściej dochodziło do uszkodzenia mienia, kradzieży, przestępstw narkotykowych, oszustw, fałszerstw, bójek i pobić.

Wysoka wykrywalność narkotyków

W ub. roku nastąpił natomiast spadek liczby przestępstw o charakterze gospodarczym. Na terenie powiatu odnotowano ich 209 (w 2018 r. było ich 455). Wykryto 157 sprawców.

Miniony rok to wysoka wykrywalność przestępstw narkotykowych (na poziomie 94 proc.). Odnotowano 50 czynów związanych z narkotykami. Skonfiskowano m.in 292 g amfetaminy, 2,75 kg marihuany, 9282 sztuk tabletek ecstasy, 48 krzewów konopi.

Z policyjnych statystyk dowiadujemy się, że na 1174 przestępstwa 17 czynów popełniły osoby nieletnie. W ramach działalności profilaktycznej o ujawnionych przypadkach demoralizacji nieletnich na bieżąco przekazywano informacje do odpowiednich instytucji i organizacji. Sporządzono 199 takich wystąpień, które dotyczyły przede wszystkim przypadków ujawnienia nieletnich spożywających alkohol, popełniających czyny zabronione, zagrożonych demoralizacją. Policjanci przeprowadzili ponad 404 spotkania z dziećmi i młodzieżą, 308 z pedagogami, nauczycielami oraz rodzicami i pracownikami instytucji opiekuńczo-wychowawczych, w ramach akcji profilaktyczno-informacyjnych.

Wystawili ponad 7 tysięcy mandatów

W 2019 r. policjanci ujawnili 23 675 wykroczeń. Nałożono 7831 mandatów karnych. Do sądu policjanci skierowali 1129 wniosków o ukaranie. W 1578 przypadkach w toku prowadzonych czynności stwierdzono inne czyny. Za wykroczenia o małym ciężarze gatunkowym policjanci pouczyli 13 137 sprawców. Najczęściej w kategorii wykroczeń porządkowych popełniano wykroczenia z kategorii: z przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - 1231, zakłócania spokoju i porządku publicznego - 874 oraz przeciwko obyczajności publicznej - 651. Z kolei w kategorii wykroczeń przeciwko mieniu dokonano 362 kradzieże oraz 179 zniszczeń, uszkodzeń cudzej rzeczy.

Przeciw przemocy w rodzinie

W ub. rok policjanci przeprowadzili 1336 interwencji domowych, z których 299 dotyczyło zjawiska przemocy w rodzinie. Przemocy doświadczyło 495 ofiar. Część interwencji dotyczyła tych samych rodzin. Takie rodziny znajdują się pod stałym nadzorem dzielnicowych, ośrodków pomocy społecznej, a niekiedy także sądu rodzinnego. W przypadku 159 interwencji sytuacja wymagała zatrzymania osób agresywnych (154 mężczyzn i 5 kobiet) wobec członków rodziny i przewiezienia ich do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych celem wytrzeźwienia.

7 osób zginęło na drogach powiatu

W 2019 r. na terenie powiatu doszło do 70 wypadków. W zdarzeniach śmierć poniosło 7 osób (3 pieszych, motocyklista, pasażer motocykl oraz 2 osoby z samochodów), a 76 zostało rannych. Główną przyczyną zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa - 22 zdarzenia, oraz niedostosowanie prędkości do warunków - 17 wypadków.

Policjanci sprawdzali też trzeźwość. Przebadano 26 tys. kierowców. Zatrzymano 268 kierujących, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Zatrzymano 536 praw jazdy.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie