Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ciężkowicach trysnęła woda mineralna! Odwiert sięgnął kilometra w głąb ziemi. Teraz badają wodę pod kątem właściwości leczniczych

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Odwiert wykonywany jest na działce przy Parku Zdrojowym. Nazwano go "Ignacy" na cześć Ignacego Paderewskiego, który już ponad sto lat temu chciał w Ciężkowicach stworzyć uzdrowisko
Odwiert wykonywany jest na działce przy Parku Zdrojowym. Nazwano go "Ignacy" na cześć Ignacego Paderewskiego, który już ponad sto lat temu chciał w Ciężkowicach stworzyć uzdrowisko UG w Ciężkowicach
Z odwiertu „Ignacy” w Ciężkowicach trysnęła woda. Posiada ona dużą mineralizację, a jej zapach jest podobny do tej, która od lat wypływa z ziemi w przysiółku Rakutowa i jest wykorzystywana do celów zdrowotnych. Jeśli badania potwierdzą, że woda posiada właściwości lecznicze przed Ciężkowicami otworzy się szansa na rozwój i uzyskanie statusu uzdrowiska.

W Ciężkowicach wkopali się kilometr w ziemię

Prace przy odwiercie prowadzone są od lipca na działce, która bezpośrednio sąsiaduje z otwartym przed rokiem Parkiem Zdrojowym. Do podziemnych pokładów wody dokopano się kilka dni temu na głębokości blisko 1000 metrów.

- Wypływ był samoistny, bez konieczności pompowania mechanicznego. Wydajność ujęcia jest nawet większa niż szacowaliśmy. Wstępne pomiary wskazują na to, że jest to tysiąc litrów na minutę przy samowypływie – mówi Dariusz Zięcina z Urzędu Gminy w Ciężkowicach.

Występowanie leczniczych wód siarczkowych w rejonie Ciężkowic potwierdziły wcześniejsze badania, przeprowadzane na tym terenie m.in. przy okazji poszukiwań ropy i gazu w latach 50 i 60-tych ub. wieku. Z jednego z wykonanych wówczas otworów – na Rakutowej wciąż wypływa woda, której skład uznano za cenny do kąpieli leczniczych, inhalacji gardła, w leczeniu chorób reumatycznych, w zapaleniach nerwów obwodowych, niektórych chorobach skóry oraz do inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych.

- Woda z ujęcia „Ignacy” posiada większą mineralizację niż ta z Rakutowej. Wygląda i pachnie niemal tak samo, jak tamta, dlatego jesteśmy dobrej myśli i z niecierpliwością czekamy teraz na wyniki badań, które potwierdzą jej właściwości lecznicze. Mają one być znane w najbliższych dniach – dodaje Dariusz Zięcina.

Ciężkowice marzą o uzdrowisku

Do przebadania pod kątem fizykochemicznym trafiły na razie pierwsze, mocno zanieczyszczone próbki wody. Wstępne analizy wskazują na to, że nie ma w niej ropy, przez co proces jej filtracji powinien być łatwiejszy i zdecydowanie mniej kosztowny. Sam odwiert kosztował ponad 10 mln zł. Gmina mogła go wykonać przede wszystkim dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym – z Polskiego Ładu i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Prace przy odwiercie potrwają jeszcze do grudnia. Trzeba wykonany otwór odpowiednio zabezpieczyć i zamontować filtry, które będą wodę oczyszczać. Do przejścia jest jeszcze długa procedura administracyjna, związana z uzyskaniem koncesji na wydobycie wody mineralnej na powierzchnię. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to woda w przyszłym roku zasili urządzenia hydrologiczne w Parku Zdrojowym, wzbogacając ich ofertę o dodatkowe walory zdrowotne. W tym momencie tłoczona jest do nich zwykła woda – z wodociągu.

- Jeżeli badania potwierdzą, że woda z odwiertu „Ignacy” ma właściwości lecznicze, to będzie mieć przełomowe znaczenie dla przyszłości Ciężkowic. Od tego uzależnione są między innymi nasze starania o uzyskanie statusu uzdrowiska – tłumaczy burmistrz Stanisław Kuropatwa.

Gmina liczy także na pozyskanie prywatnego partnera strategicznego, który zdecyduje się wybudować zakład leczniczy z basenem oraz bazą hotelową dla potencjalnych kuracjuszy. Samorząd nie jest w stanie sam takiej inwestycji zrealizować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto