Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dębowcu trwa budowa centrum kulturalno - sportowego

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Centrum kulturalno – sportowe budowane jest w Dębowcu. Po latach zastoju, roboty ruszyły. Zostaną podzielone na dwa etapy. To jedyny samorząd w powiecie jasielskim, który dotąd nie ma gminnego ośrodka kultury. Po oddaniu do użytku będzie to jeden z najładniejszych obiektów w regionie.

Fundamenty pod wielki gmach wylano w 2010 roku, postawiono mury do wysokości pierwszej płyty i budowa zamarła na kilka lat. Zabrakło pieniędzy na dalsze prowadzenie inwestycji. Okazały budynek, wielki gabarytowo, przerósł możliwości finansowe gminy Dębowiec. Nie brakowało opinii i komentarzy, że ówczesne władze samorządowe porwały się z motyką na słońce.

Budynek stał 9 lat i wiele osób już nie wierzyło, że uda się dokończyć budowę. Prace zostały wznowione dopiero w 2019 roku.

– Zrobiliśmy wtedy stan surowy zamknięty za 900 tysięcy złotych. Kolejny milion kosztowały prace wewnątrz – tynki, instalacje, a teraz kolejne ponad 3 miliony, żeby oddać do użytku

– mówi wójt gminy Dębowiec Marcin Bolek. Wcześniej budowę prowadzili za pieniądze z Polskiego Ładu, teraz z funduszu gmin popegeerowskich otrzymali 1 911 000 złotych.

Gmach, który powstaje w ramach kompleksu sportowego, z pełną infrastrukturą wokół i parkingami ma zostać oddany do użytku w listopadzie br.

W części sportowej budynku znajdować się będą szatnie dla piłkarzy i sędziów oraz magazynek na sprzęt sportowy. Na górze będzie siedziba Gminnego Klubu Sportowego Zarzecze-Dębowiec oraz świetlica dla dzieci i pomieszczenie dla lokalnych stowarzyszeń. Natomiast w części kulturalnej powstanie sala bankietowa do organizowania różnych imprez okolicznościowych z pełnym zapleczem kuchennym. Piętro przeznaczone zostanie na zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Gmina planuje w marcu ogłosić przetarg na budowę sześciotorowej 400-metrowej bieżni lekkoatletycznej. Powstanie także 100-metrowa bieżnia do sprintów, trybuna dla kibiców na 300 miejsc, boisko wielofunkcyjne do siatkówki, koszykówki oraz kort. Dodatkowo skocznia do skoku w dal. Przebudowana zostanie także płyta boiska piłkarskiego. Obiekt jest już ogrodzony. Zostanie oświetlony. Oddanie części sportowej planowane jest na czerwiec 2024 roku.

– To inwestycja warta kilka milionów. Mamy na to pozyskaną dotację 1 860 000 złotych z Ministerstwa Sportu

– wyjaśnia wójt.

To obiekt nie tylko dla Dębowca, ale dla całej gminy i wszystkich mieszkańców. Będzie ogólnodostępny i oświetlony do godziny 22. Każdy będzie mógł przyjść i sobie pobiegać, pograć na boisku wielofunkcyjnym. Będziemy tutaj organizowali większe imprezy sportowe i kulturalne w naszej gminie, między innymi Dni Dębowca czy Dzień Dziecka. W pobliżu będzie kilka parkingów – dwa będą przy kompleksie sportowym, dwa kolejne przy klasztorze saletynów – jeden przy drodze powiatowej, drugi naprzeciw bazyliki. Mamy do wykorzystania na parking także teren po starym boisku. Przy masowych imprezach można szybko rozładować ruch przy odpowiedniej organizacji, bo mamy drogi powiatową i wojewódzką. Łatwy dojazd i łatwy wyjazd. Złożyliśmy wniosek na budowę chodnika przy drodze Dębowiec – Zarzecze z parkingiem (po zabudowaniu rowu) wzdłuż ogrodzenia kompleksu kulturalno – sportowego

– przedstawia zalety wynikające z położenia stadionu Marcin Bolek.

Gmina Dębowiec jest jedyną w powiecie jasielskim nie posiadającą GOK czy domu kultury. Marcin Bolek mówi, że gdy w 2018 roku został wybrany wójtem, to zamierzał utworzyć placówkę kulturalną, ale zawziął się, że dokończy rozpoczętą budowę i tam powstanie centrum kulturalno – sportowe.

– Uważam, że taki obiekt powinien być w gminie i spełniać oczekiwania 9 tysięcy jej mieszkańców. Jeden lubi spacery i wybierze się do Folusza, a drugi lubi pobiegać

– dodaje wójt.

W powodu zaawansowanych robót, w najtrudniejszej sytuacji są dwie drużyny piłkarskie GKS Zarzecze-Dębowiec, występujące w klasie A i B. Na czas przebudowy będą zmuszeni rozgrywać mecze ligowe na innych stadionach. Dla zespołów młodzieżowych być może uda się przygotować teren obok stadionu na tymczasowe boisko. Natomiast drużyny seniorskie będą musiały wynajmować stadion w Jaśle lub w innej miejscowości.

Wójt Marcin Bolek, fizyk z wykształcenia po Uniwersytecie Rzeszowskim, przez wiele lat był piłkarzem klubów z Zarzecza i Dębowca, które niedawno zostały połączone.

- Bardzo dobrze funkcjonuje GKS. Byłem zwolennikiem połączenia dwóch zespołów i utworzenia jednego klubu. Jeżeli coś robimy, to róbmy to dobrze. Chciałbym, żeby piłkarze awansowali do klasy okręgowej, żeby były ciekawe mecze, żeby ludzie przyszli w niedzielę na stadion. Zaplecze powstaje i gdy skończymy budowę, to będziemy spełniać kryteria nawet dla III ligi

– uśmiecha się gospodarz gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto