Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Grabiu na szczycie Wysokiego powstanie platforma widokowa

GM
fot. MPN
Magurski Park Narodowy przeznaczy ponad 70 tysięcy złotych na budowę platformy obserwacyjno-widokowej w Grabiu. Przed kilkoma dniami zakończył się drugi przetarg. Tym razem wykonawcy zaproponowali kwoty, które mieszczą się w dostępnym budżecie. Platforma powstanie do połowy lipca na szczycie wzniesienia o nazwie „Wysokie” (657 m n.p.m).

Najpierw władze Magurskiego Parku Narodowego zbudowały miejsca postojowe w rejonie Żydowskiego, a teraz rozpoczynają inwestycję, która ma przyciągnąć miłośników Beskidu Niskiego z całego kraju. Inwestycja obejmuje budowę platformy obserwacyjno - widokowej o konstrukcji drewnianej posadowionej na betonowych blokach fundamentowych za pośrednictwem drewnianych słupów. W pobliżu platformy - o rozstawie słupów konstrukcyjnych 3,8 x 6,3 m - zlokalizowane zostaną obiekty małej architektury w postaci: trzy tablice z wizualizacją panoramy, drogowskaz i ława. Projektowana platforma służyć będzie zagospodarowaniu terenu parku narodowego pod kątem uatrakcyjnienia uprawiania turystyki górskiej.

W ramach prowadzonych prac nie będzie konieczna wycinka żadnego drzewa. Forma architektoniczna platformy będzie nawiązywać do istniejących obiektów małej architektury na terenie Magurskiego Parku Narodowego.

Na szczycie będą dwie lunety, przez które będzie można oglądać panoramę Beskidów. Konstrukcja będzie osadzona na słupach o wysokości 8 metrów. Sama platforma będzie mogła pomieścić jednocześnie nie więcej jak 10 osób i będzie na wysokości 2,60 m. Planowana inwestycja nie spowoduje wpływu na środowisko naturalne polegające na zmianie rzeźby terenu oraz stosunków wodno-gruntowych, a także nie naruszy korytarzy ekologicznych. Platforma nie wpłynie negatywnie na siedliska przyrodnicze oraz na gatunki roślin i zwierząt i ich siedlisk, dla których ochrony wyznaczono obszar specjalnej ochrony Natura 2000 „Beskid Niski” oraz „Ostoja Magurska”.

Dotarcie na szczyt, gdzie będzie umiejscowiona platforma nie powinno sprawić problemów ludziom, którzy są nawet niezaprawieni w górskich wędrówkach. Według informacji, które znajdują się na tablicy informacyjnej u podnóża „Wysokiego”, dotarcie do góry powinno zająć około 30 minut. Ze szczytu, widać panoramę w trzech kierunkach (zachód-północ-wschód), przy dobrej widoczności można zauważyć Tatry.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto