Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kołaczycach będą uczyć przyszłych wojskowych

GM
Klasa o takim samym profilu istnieje już w Nowym Żmigrodzie oraz Trzcinicy. Chętnych nie brakuje. Na zdjęciu kompania honorowa z Zespołu Szkół w Trzcinicy im. prof. Teodora Marchlewskiego.
Klasa o takim samym profilu istnieje już w Nowym Żmigrodzie oraz Trzcinicy. Chętnych nie brakuje. Na zdjęciu kompania honorowa z Zespołu Szkół w Trzcinicy im. prof. Teodora Marchlewskiego. fot. Marek Dybaś
Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach od września planuje uruchomić klasę przygotowującą uczniów do służby wojskowej. Byłaby to trzecia taka klasa na terenie powiatu jasielskiego. – Wiadomo, jaka jest sytuacja na świecie. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jaśle przysłało ofertę, by otwierać tego typu szkoły i z tego skorzystaliśmy – tłumaczy nam Antoni Salacha, dyrektor LO w Kołaczycach.

By placówka mogła wystartować, konieczna jest zgoda rady powiatu jasielskiego na udział starostwa w finansowaniu oddziału szkolnego. Z tym nie powinno być problemu, bo starosta jasielski już wydał zgodę na utworzenie takiego kierunku. – W klasie będzie około 30 uczniów, a realizowany program jest narzucony przez Ministerstwo Obrony Narodowej – opisuje dyrektor kołaczyckiego liceum. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie MON nałożył limity na utworzenie klas przygotowania wojskowego: w całym kraju ich liczba nie mogła przekroczyć 75. W drugiej połowie ubiegłego roku szefostwo resortu obrony zrewidowało swoje założenie w od września ma wystartować około 120 takich oddziałów.

– Klasa będzie w części finansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej (poprzez przekazywanie dotacji celowych). Młodzież otrzyma m.in. stroje czy elementy wyposażenia – podkreśla dyr. Salacha. Dodatkowo, na 180 godzin zajęć z zakresu przygotowania wojskowego zwiększona jest subwencja oświatowa na ucznia oddziału przygotowania wojskowego.

W Kołaczycach istnieje już klasa mundurowa, z tym że o profilu policyjno – strażackim. – Z doświadczenia widzimy, że taka klasa po pierwsze daje młodzieży poznanie pracy w służbach, a po drugie daje lepszy start do kolejnego etapu kształcenia w zawodach mundurowych – opisuje szef LO w Kołaczycach. Twierdzi też, że kształcenie ucznia na poziomie liceum kosztuje mniej, niż np. studenta szkoły strażackiej. – Dzięki temu jesteśmy też swego rodzaju „sitem” odsiewającym osoby, które po kilku latach w liceum stwierdzą, że mundur to nie jest ich powołanie – podsumowuje dyrektor A.Salacha.

Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach klasy wojskowej to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki. Absolwenci liceum będą mogli liczyć na korzyści, takie jak możliwość odbycia skróconego szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy dodatkowe profity przy przyjęciach na uczelnie wojskowe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto