Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Osobnicy wybudowano most nad rzeką Bednarką. Połączył dwie drogi powiatowe

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Nowy most na Bednarce w Osobnicy został oficjalnie otwarty
Nowy most na Bednarce w Osobnicy został oficjalnie otwarty Bogdan Hućko
Most nad rzeką Bednarką, prawobrzeżnym dopływie Ropy, w Osobnicy został wybudowany i oddany do użytku. W piątek, 29 września, odbyło się symboliczne otwarcie nowej przeprawy, łączącej dwie drogi powiatowe.

To ważna inwestycja w systemie komunikacyjnym Osobnicy, dużej, liczącej 3,5 tysiąca mieszkańców miejscowości w gminie Jasło.

– Jest dopełnieniem i uporządkowaniem ruchu drogowego nie tylko w tej części Osobnicy

– nie ma wątpliwości wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś.

Nowy most, znajduje się w ciągu drogi gminnej, ale łączy dwie drogi powiatowe: Trzcinica – Osobnica – Cieklin oraz Osobnica – Pagórek wraz z drogami dojazdowymi do przeprawy przez potok Bednarka. Został wybudowany w miejscu starego, służącego 34 lata, wąskiego, z obowiązującym ruchem wahadłowym. Roboty trwały od sierpnia 2022 roku do sierpnia 2023 r. Głównym wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych w Jaśle.

Oprócz mostu, przebudowana została droga wewnętrzna w Osobnicy (361 metrów) koło Domu Ludowego, droga w Brzyściu (1,5 km i 700 metrów chodnika) oraz 515 metrów drogi przy moście i 355 metrów chodnika.

Dofinansowanie z Polskiego Ładu

- Całość inwestycji to 9,5 miliona złotych, z czego gmina dołożyła tylko 20 procent. Została sfinansowana z rządowego programu Polski Ład. Bez tej pomocy inwestycja nie byłaby możliwa. Po prostu nie byłoby nas stać, żeby wybudować most i poprawić w tak znacznym stopniu drogi

– powiedział wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, dziękując tym wszystkim, którzy zdecydowali, że taki program funkcjonuje w Polsce, parlamentarzystom i władzom państwowym z premierem na czele.

- Takie dofinansowanie zmienia naszą rzeczywistość i poprawia komfort mieszkańcom. Wszystkie miejscowości się zmieniają. To program na wiele lat. Zmienił naszą rzeczywistość na plus. To ogromna pomoc dla samorządów

– podkreślił Wojciech Piękoś.

Inwestowanie w Polskę lokalną

- Rząd Zjednoczonej Prawicy, czyli Prawa i Sprawiedliwości oraz Suwerennej Polski inwestuje, przekazuje pieniądze w Polskę lokalną i tam, gdzie są wielkie ludzkie potrzeby i oczekiwane inwestycje. Często spotykam się z sytuacjami i ludzie mówią, że 40, 50 lat czekaliśmy na to i teraz wyście wreszcie zbudowali, czy tę drogą, czy ten most, czy inną infrastrukturę, która jest bardzo mieszkańcom potrzebna. Rząd Zjednoczonej Prawicy, który dba o Polskę, o Polaków, nie mówi tak jak poprzedni rząd PO i PSL, że trzeba najpierw rozbudowywać, inwestować w wielkie miasta, a te metropolie spowodują, że nastąpi rozwój lokalnego terenu. Kiedy by do Osobnicy doszedł jakiś sygnał z Rzeszowa, że tam rozbudowanie metropolii, tu może pociągnąć jakieś inwestycje? Oczywiście była to utopia

– mówiła poseł Maria Kurowska.

Parlamentarzystka zwróciła się do zebranych, żeby w zbliżających się wyborach docenili i zauważyli ten fakt, że nie wszyscy do tej pory dbali o zwyczajnych ludzi, „tak jak my dbamy”.

– Nie było jeszcze takiego rządu w Polsce, który by tak zatroszczył się o zwyczajnych ludzi i pomagał aby to życie w małych, odległych miejscowościach - które ma swoje plusy, ale ma i minusy przez trudną dostępność - płynęło zdrowo i szczęśliwie, aby mieszkańcy czuli się doceniani przez polski rząd

– podkreśliła Maria Kurowska.

Dobra współpraca

Starosta jasielski Adam Pawluś zaznaczył, że ta inwestycja jest kolejnym sukcesem Gminy Jasło. Dziękował wójtowi oraz radnym gminnym za bardzo dobrą współpracę od wielu lat.

– Jesteście najlepszym przykładem takiej współpracy. Czasami niektórzy wójtowie czy burmistrzowie zarzucają nam, że my w gminie Jasło robimy więcej. Robimy więcej, bo nam pomagacie. Nie musimy robić projektów. Zrobiliście projekt za 4,5 mln zł w Brzyściu. Zgłosimy to w przyszłym roku do naboru i jak otrzymamy dofinansowanie, to będzie lepsza, szersza droga przez Brzyście, która też prowadzi do Osobnicy. Nigdy nie żałowaliście pieniędzy na drogi powiatowe. Ta droga i ten most łączy dwie drogi powiatowe. Ruch lokalny będzie mógł się przemieścić z jednej drogi na drugą. Wykonaliśmy w ubiegłym roku kilometrowy odcinek poszerzenia tamtej drogi i myślę, że będziemy poszerzać dalej, żeby ruch był bezpieczny. W Osobnicy budujemy chodniki, parking przy cmentarzu. Myślę, że w przyszłym roku uda się przebudować most na rzece Bednarce na drodze powiatowej. Połączyliśmy kiedyś Osobnicę z Harklową. Tworzymy obecnie poszerzenie pasa w Harklowej, poszerzymy przy cmentarzu w Osobnicy i będzie mogła z tej drogi korzystać komunikacja zbiorowa. Dzisiaj podpisaliśmy umowę na realizację ponad 400 metrów drogi Osobnica – Dębowiec w Łazach Dębowieckich. Dzięki pomocy pani poseł otrzymaliśmy dofinansowanie do remontu drogi na jednym kilometrze. Praca jest już prawie zakończona. Dziur na drogach powiatowych jest niewiele. Natomiast będziemy poszerzać drogi, przebudowywać mosty. Pracy jest jeszcze wiele. Służymy społeczności lokalnej

– powiedział Adam Pawluś.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając zaapelował o zgodę w Polsce.

– Dzisiaj w naszej ojczyźnie zgody potrzeba jak nigdy. Ta zgoda przynosi takie owoce jak ten most i drogi. Jeżeli będzie w naszej ojczyźnie zgoda, Polska będzie krajem na miarę naszych marzeń

– podkreślił Wojciech Zając.

Trzeci most

W tym miejscu, przed laty, przy niskim poziomie wody przejeżdżano przez rzekę w bród, a dla pieszych w pobliżu była kładka drewniana. Pierwszy most istniał w latach 1981 – 86.

– Inwestorem był społeczny komitet budowy mostu, a wykonawcą Rejon Dróg Publicznych w Jaśle. Most kosztował około 4 milionów złotych. Dotacja z urzędu gminy wynosiła 2 miliony 560 tysięcy złotych. Skąd pochodziła pozostała kwota nie doszukałem się nigdzie. Nie wyobrażam sobie, żeby społeczny komitet zebrał pozostałą kwotę

– opowiadał Henryk Motkowicz, zastępca wójta, który jako mieszkaniec Osobnicy próbował odtworzyć trochę faktów, ciekawostek i wydarzeń związanych z tym miejscem.
Do budowy tego mostu użyto m.in. dźwigarów stalowych pochodzących z rozbiórki mostu drewnianego w Markuszce, gdzie służyły około 15 lat.

8 stycznia 1987 r. przy temperaturze minus 35 stopni Celsjusza doszło do katastrofy budowlanej. Most został rozerwany w dwóch miejscach, a środek wpadł do koryta rzeki. Przy rozbiórce pracowało wojsko. W latach 1987 – 88 wybudowano drugi most. Ze względów bezpieczeństwa zaprojektowano dodatkowy filar. Tamten most służył od 1988 do 2022 roku, czyli 34 lata.

Nowy most poświęcił ks. Krzysztof Szopa, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM i św. Jadwigi Śląskiej w Osobnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto