W Trzcinicy powstanie pełnowymiarowe kryte boisko piłkarskie?

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Boiska z halami pneumatycznymi są na Podkarpaciu w Mielcu, Rzeszowie, Krośnie. Są  dużo mniejsze i w zarządzie prywatnych przedsiębiorców, nie samorządu.
Boiska z halami pneumatycznymi są na Podkarpaciu w Mielcu, Rzeszowie, Krośnie. Są dużo mniejsze i w zarządzie prywatnych przedsiębiorców, nie samorządu. fot. Polska Press/Archiwum
Udostępnij:
Zarząd Powiatu jasielskiego zaproponował budowę w Trzcinicy obok szkoły średniej krytego boiska do piłki nożnej. Radni z powiatowej opozycji na pomyśle władz powiatu nie zostawiają suchej nitki. Oburza ich fakt, że o tak dużych inwestycjach nie ma wśród nich dyskusji, a pomysły są „wrzucane” na obrady sesji rady powiatu w ostatniej chwili.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił drugi nabór inwestycji strategicznych „Polski Ład”. Projekty będzie można składać do połowy lutego. - Chcemy zrealizować inwestycję, która może przyczynić się do rozwoju powiatu, utworzenia nowych miejsc pracy, zwłaszcza na tym majątku, który jest w szkole w Trzcinicy. Na razie szkoła prowadzona jest przez stowarzyszenie, nie mniej ten majątek ulega degradacji. Proponujemy kryty stadion, na którym będą prowadzone zajęcia z piłki nożnej – mówił na sesji starosta Adam Pawluś. W ramach obiektu ma zostać utworzona w strukturach powiatu nowa jednostka organizacyjna, która będzie zajmować się obiektem.

Na terenie naszego województwa tylko Stalowa Wola ma taki obiekt, na którego utrzymanie pieniądze wykłada miejscowy samorząd. Oprócz Stalowej, boiska z halami pneumatycznymi są w Mielcu, Rzeszowie, Krośnie. Są jednak dużo mniejsze i w zarządzie prywatnych przedsiębiorców, nie samorządu.

Starosta liczy, że budowa stadionu ożywi Trzcinicę oraz będzie szansą do wyremontowania internatu, który posłuży jako miejsce noclegowe dla uczestników zgrupowań. Pawluś tłumaczy też, że inwestycja pociągnie za sobą nowe miejsca pracy.

Radny Krzysztof Buba (klub Samorząd dla Mieszkańców), który od lat działa w strukturach związku piłkarskiego na Podkarpaciu nie kryje, że inwestycja pociągnie za sobą olbrzymie koszty utrzymania obiektu.

- Czy stać nas na coś takiego? Dobre boisko ze sztucznej trawy plus balon, to olbrzymie kwoty. Nie wierzę w to, że będziemy w stanie go tak obłożyć, że będzie zarabiał sam na siebie –

podkreśla radny Buba.

Słów krytyki nie szczędzi też radny Janusz Przetacznik (klub Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami). Jego zdaniem radni po raz kolejny zostali potraktowani instrumentalnie. – Pewne rzeczy są narzucane radzie powiatu bez dyskusji – mówi Przetacznik. Przedstawia, że nakłady na stadion lekkoatletyczny w Trzcinicy wzrosły do ponad 5 mln zł. - Można zadać pytanie ile zawodów lekkoatletycznych odbyło się w Trzcinicy od otwarcia obiektu? – zastanawia się radny z klubu PSPP.

Ubolewa, że po raz kolejny będą wydawane publiczne pieniądze bez dyskusji. I proponuje, że ważniejsza inwestycją niż boisko piłkarskie jest przygotowanie dla całego powiatu studium komunikacyjnego. – Proponuję o rozsądek – apelował podczas sesji do radnych szef klubu PSPP.

Oburzenia z pomysłu zarządu powiatu nie kryje radny Jan Urban (klub Samorząd dla Mieszkańców).
- Zaś mamy radosną twórczość. Najpierw była Trzcinica Park, teraz trzcinickie centrum sportu. Pokazuje to, że nie ma pomysłu, że to wszystko jest robione na kolanie, drutem wiązane. Pokazuje to, w jak beztroski sposób traktujemy publiczne pieniądze
– mówi radny Urban. Jego zdaniem jest o wiele więcej ważniejszych potrzeb. - Apeluje do was: opamiętajcie się! To jest wydawanie pieniędzy w hierarchii potrzeb, które są na ostatnim miejscu. Nie podnoście za tym ręki, proszę Was! – apelował do radnych przed głosowaniem radny Urban.

W obronie projektu zarządu powiatu występuje radny Grzegorz Pers, którego zdaniem kryty stadion to potrzebna inwestycja dla powiatu jasielskiego, który ma ponad 100 tys. mieszkańców. - W otoczeniu Trzcinicy nie ma takich obiektów. Jak porównamy Krosno i Jasło to zobaczcie, w którym miejscu jesteśmy. Nie wyśmiewajcie tak wszystkiego. Kolega radny Buba działa w sporcie i bardzo się dziwię, że ma głos krytyczny w tej sprawie – zaznacza radny Pers.

Radny Krzysztof Buba tłumaczy, że pomysł zawiera zbyt wiele niewiadomych. - Ma zostać utworzona jednostka samorządu powiatu, która będzie się tym zajmować. Kto będzie tam pracował, ile osób, ile będzie kosztowało utrzymanie? To będą ogromne koszty – podkreśla radny.

Podczas głosowania 15 radnych (wszyscy z klubu PiS) opowiedzieli się za zgłoszeniem projektu budowy stadionu do dofinansowania z pieniędzy programu „Polski Ład”. „Za” głosowali: Irena Baciak, Jan Czajka, Mateusz Lechwar, Ryszard Lisowski, Sławomir Madejczyk, Jan Muzyka, Anna Nigborowicz, Stanisław Pankiewicz, Ryszard Papciak, Adam Pawluś, Grzegorz Pers, Józef Rosół, Robert Snoch, Magdalena Stasiowska, Stanisław Święch. Wstrzymał się Zenon Szura, a przeciw byli: Krzysztof Buba, Bożena Macek-Lubaś, Franciszek Miśkowicz, Janusz Przetacznik, Jan Urban, Ewa Wawro i Antoni Zwierzyński.

- Proszę o większy optymizm. Może poniesiemy porażkę w Trzcinicy, ale jak nie będziemy wierzyć i próbować, to nic nie osiągniemy – mówił po głosowaniu starosta Adam Pawluś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Materiał oryginalny: W Trzcinicy powstanie pełnowymiarowe kryte boisko piłkarskie? - Jasło Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie