Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie dziękczynienie za plony. W Osobnicy trwają wojewódzkie dożynki

Jakub Hap
Jakub Hap
Marek Dybaś (7), Jakub Hap (2)
Wyjątkowo hucznie obchodzone są dziś w Osobnicy 22. Dożynki Województwa Podkarpackiego. Oficjalna część imprezy, połączonej z "Latem z Kulturą Powiatu Jasielskiego" już się zakończyła. O godzinie 18.30 scenę przejął Mateusz Mijal, a przed uczestnikami jeszcze koncert głównej gwiazdy wieczoru – Golec uOrkiestry – oraz zabawa ogrodowa. W naszej fotorelacji możecie zobaczyć, co działo się przy osobnickim kościele przed południem i w godzinach popołudniowych. Partnerem wydarzenia jest LOTOS Infrastruktura.

Imprezę, która przyciągnęła do podjasielskiej wsi nie tylko rolników, gospodynie wiejskie, przedstawicieli władz samorządowych i państwowych, ale również – z uwagi na rozmaite atrakcje – wielu okolicznych mieszkańców zainaugurowała plenerowa msza święta przy kościele parafii pw. św. Stanisława BM. Przewodniczył jej ksiądz Jan Wątroba, biskup rzeszowski.

- Każda dożynkowa uroczystość wzywa nas do dziękczynienia (…) za plony, oraz trud rolnika (…). To doskonała okazja, by wyrazić wielką wdzięczność wszystkim rolnikom i ludziom wsi. Dziękujemy wam dzisiaj za chleb wypieczony z tegorocznych zbóż (…), ale nade wszystko za waszą miłość do ziemi (…), podtrzymywanie obyczajów, tradycji, kultury wiejskiej

- powiedział biskup Wątroba.

Ważnym i barwnym punktem programu wydarzenia był obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Jaślanie. Poprzedził on występy m.in. kapeli ludowej Trzcinicoki oraz zespołów Grzane Wino i Tanie Dranie.

Dożynki, połączone z cykliczną imprezą Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego uświetniają występy gwiazd – pochodzącego z Jasła, ale popularnego i koncertującego w całej Polsce Mateusza Mijala (jego koncert w towarzystwie zespołu wystartuje o godzinie 18.30) oraz od lat uwielbianej przez wielu Polaków formacji Golec uOrkiestra (godz. 20.30). O godzinie 22 ma rozpocząć się zabawa plenerowa z zespołem Rafa.

Zdaniem Mariana Macka, właściciela 20-hektarowego gospodarstwa w Niepli (gmina Jasło), rolnicy z regionu w tym roku mają za co dziękować.

- Wydawało się, że będzie źle, ale wyszło lepiej niż dobrze. Zarówno jeśli chodzi o zboża, ale i np. ziemniaki. Ziemniak będzie dobrze plonował, wygląda na to, że nie ma go dużo, ale jest duży

- podkreśla pan Marian, który zajmuje się uprawą roślin, głównie zbóż i kukurydzy, ale też hodowlą bydła.

- Poprzednie dwa lata były u nas mniej urodzajne, bo były mokre, a tu w regionie w suchych latach, jak ten rok, są lepsze wydajności. Wydaje się wtedy, że w ziemi nie ma wilgoci, ale ona podchodzi gdzieś z głębszych warstw

- tłumaczy rolnik z Niepli.

W przyszłość patrzy z optymizmem.

- Jeżeli kolejny rok będzie taki jak obecny, to nie będę miał na co narzekać. Jako rolnicy mamy swoje problemy, np. z nawozami, ale z tego co słyszałem, minister obiecuje nam coś dołożyć. Więc myślę, że przeżyjemy

- kwituje z uśmiechem.

Jak zaznacza Marian Macek, w większości wsi na Jasielszczyźnie działa obecnie po kilka gospodarstw rolnych. Rolnicy z południowej części powiatu, Beskidu Niskiego (gminy Nowy Żmigród, Krempna) to głównie hodowcy, ci z północy (m.in. gmina Jasło) specjalizują się w uprawie roślin – buraka cukrowego czy rzepaku.

Niedzielna impreza zorganizowana została przez marszałka województwa podkarpackiego, starostę jasielskiego, wójta gminy Jasło i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Honorowym patronatem objął ją prezydent Andrzej Duda, którego list odczytano podczas dożynek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto